Tıp

 1. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  İsmail Çağan'ın ailesi de gen tedavisi alabilmesi için bağış kampanyası düzenliyor

  SMA Bilim Kurulu, 2 Aralık Perşembe günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bir araya gelerek Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastaları için tedavi alternatifleri ve ülke genelinde başlatılacak tarama çalışmalarını görüştü. Toplantının ardından açıklama yapan Koca, "Evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yenidoğan bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçiriyoruz" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Philippa Roxby

  BBC Sağlık Muhabiri

  A vaccinator preparing a vaccine in the UK in November

  İngiltere'de yedi farklı Covid-19 aşısı üzerinde yapılan bir araştırma, 3. doz aşılar arasında mRNA teknolojisiyle üretilen Pfizer ve Moderna'nın en yüksek korumayı sağladığını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Eczane

  Eczacılık meslek örgütleri, Türkiye'de 650'nin üzerinde ilacın temininde ciddi sorunlar yaşandığını söylüyor. BBC Türkçe'ye konuşan eczacılara göre, artan döviz kuru ve planlama hataları nedeniyle Türkiye daha önce hiç yaşanmayan bir ilaç kriziyle karşı karşıya. Sağlık Bakanlığı ise ecza depoları ve eczanelere yapılan "stok denetimlerinin" sıklaştırıldığını söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. cvs

  ABD'nin Ohio eyaletinde federal mahkemede devam eden davada jüri, ülkenin en büyük üç eczane zincirini opioid krizinden sorumlu tuttu. Cleveland'daki davada Walmart, CVS ve Walgreens'in, Ohio eyaletinde ağrı kesici ilaç satışlarını yeterince kontrol etmediği sonucuna varıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fergus Walsh

  Sağlık Editörü

  Melvil Vedrenne-Cloquet

  İngiltere'de ulusal sağlık sistemi, kasları zaman içinde güç kaybeden SMA hastalarına evde alabilecekleri bir ilacı ücretsiz verecek. Bugüne kadar yapılan deneylerde, günde bir kere ağız yoluyla alınan Risdiplam adlı ilacın kas hareketleri ve kontrolünü geliştirdiği görülmüştü.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Covid patient in Tunisia

  Amerikan ilaç devi Pfizer, geliştirdiği deneysel Covid-19 ilacının gelişmekte olan 95 ülkede imal edilip, satılmasına izin veren bir anlaşma yaptı. Birleşmiş Milletler destekli İlaç Patent Havuzu'yla varılan anlaşmayla, Covid tedavisi dünya nüfusunun yüzde 53'üne sunulabilecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. GETTY IMAGES

  Pfizer, çalışmalarını tamamladığı Covid-19 ilacının, yüksek riskli hastaların tedavisinde yüzde 89 oranında etkili olduğunu açıkladı. Şirket hapın üretimine izin verilmesi için ABD'de yetkili mercilere başvuru yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. EPA

  2021 Nobel Tıp Ödülü, Amerikalı moleküler biyologlar David Julius and Ardem Patapoutian'a verildi. İki bilim insanı, sıcaklık ve dokunma reseptörlerini keşfettikleri için ödüle layık görüldü.

  Daha fazla bilgi
  next