G20

 1. Övgü Pınar

  Roma

  World leaders wave to the cameras in front of the Trevi fountain

  İtalya'nın başkenti Roma'da toplanan G20 liderleri, iklim krizi ve pandemiyle küresel mücadele amaçlı bir dizi ortak hedefte anlaşma sağladı. Ancak G20 liderler zirvesinin sonunda hazırlanan ortak bildirgede bu hedeflere yönelik adımların yeterince net belirlenmemesi eleştirilere de yol açtı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. erdoğan biden

  G20 ülkelerinin liderleri 2 gün sürecek zirve için İtalya'nın başkenti Roma'da. Reuters haber ajansının gördüğü taslak bildirgeye göre, G20 liderleri bugün Roma'da başlayacak zirvede iklim değişikliğinin varoluşsal bir tehdit oluşturduğunu kabul edecek ve küresel ısınmayı 1,5°C'de sınırlamak için acil adımlar atmayı taahhüt edecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Övgü Pınar

  Roma

  Liderler G20 zirvesine sanal olarak katıldı

  Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde Avrupa Birliği 1 milyar euro değerinde bir yardım paketi açıkladı. Türkiye de, G20 bünyesinde göç konusunda bir çalışma grubu kurulması ve Türkiye'nin bu gruba başkanlık etmesi önerisinde bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20’de göç çalışma grubu oluşturulmasını önerdi, ‘Türkiye olarak bu grubun başkanlığına da talibiz’ dedi

  göç

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 bünyesinde göç ve zorla yerinden edilme konuları üzerine çalışacak bir çalışma grubu oluşturulmasını önerdi ve “Türkiye olarak bu grubun başkanlığına da talibiz” dedi.

  Afganistan gündemiyle toplanan G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne Vahdettin Köşkü'nden video konferans yöntemiyle katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan’da güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel düzeyde değil uluslararası ölçekte de kritik önemdedir. Diyalog kanallarını açık tutarak stratejik sabırla ve kademeli bir yaklaşımla Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz” diye konuştu.

 5. Angela Merkel

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, yoksul ülkelerin koronavirüs aşısına erişimi konusunda endişeli olduğunu söyledi. Merkel bu açıklamayı, koronavirüs aşılarının adil dağılımının ele alındığı G20 zirvesinde yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next