Petrol ve gaz sanayii

 1. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Son teknolojiyle donatılmış yeni sondaj gemisi aldık, dünyada bu gemiden sadece beş adet var

  dönmez

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son teknolojiyle donatılmış yeni sondaj gemisi aldıklarını belirterek, "Dünyada bu gemiden sadece beş adet var. Bu gemiyle çok önemli çalışmalar yapacağız. 2022'nin bahar aylarında bu gemimiz ekibe dahil olacak ve Haziran gibi sondaj faaliyetlerine başlayacak" dedi.

  Ankara'da düzenlenen 13'üncü Hidrokarbon Arama-Üretim İstişare Toplantısı’nda konuşan Dönmez, Türkiye’nin ithalatında petrol ve doğal gazın önemli bir ağırlığı olduğunu, yerli üretimi artırmak için arama ve sondaj faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi ve ekledi:

  “Karadeniz'de yaptığımız çalışmalar ve ulaştığımız sonuçlar, ülkemiz ekonomisi için büyük sıçrama yaptıracak düzeyde.

  “Diğer taraftan ülkemiz üzerinde oluşturulmuş olumsuz psikolojinin ortadan kalkması açısından terapi niteliğinde oldu.

  “2022 yılı ilk çeyreğinde 'Fatih' sondaj gemimizle bir arama kuyusu daha kazmayı planlıyoruz. 2022 yılı içerisinde tüm kuyularda üretim öncesi tamamlama operasyonlarını bitirmeyi planlıyoruz.”

 2. petrol rafinerisi

  ABD Başkanı Joe Biden giderek artan enerji fiyatlarını düşürmek amacıyla, acil durumlarda başvurulan stratejik rezervlerinden 50 milyon varil petrolü piyasaya sürme kararı aldı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, kararın Amerikalı tüketicilerin ödediği petrol ve gaz fiyatlarını düşürmek için alındığı belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Royal Dutch Shell

  İngiltere-Hollanda ortaklığındaki enerji devi Royal Dutch Shell, isim değişikliğine giderek, tamamen İngiliz şirketi olmaya hazırlanıyor. Şirket, bu değişikliği hissedarlarının onayına sunacak. Ardından Lahey'deki merkez yönetim ofisi ve üst düzey yöneticileri İngiltere'ye taşınacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Steve Rosenberg

  BBC News, Moldova

  Doğal gaz boru hattı

  Moldova, tarihi bir karara imza atarak Rusya dışında bir ülkeden doğal gaz satın aldı. Peki Kremlin buna nasıl yanıt verecek? Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, BBC muhabiri Steve Rosenberg'in sorularını yanıtladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Motorinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere 23 kuruş zam geldi

  Benzin istasyonu

  Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı açıklamaya göre, Ankara'da ortalama 7,99 liradan satılan motorinin litre fiyatı 8,22 lira olacak.

  Motorinin litresi İstanbul'da 7,93 liradan 8,16 liraya, İzmir'de 8,01 liradan 8,24 liraya çıkacak.

  Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

  View more on twitter
 6. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Avrupa'da arz, talep ve piyasa tarafında yaşanan gelişmeler yüzünden doğalgaz fiyatlarında bu yıl yüzde 600'e varan bir yükseliş yaşandı. Bu da bütün dünyayı bir enerji krizine sürükledi. Şimdiden iflas eden şirketler ve üretimini kesen fabrikalar var. Türkiye'nin de gaz ithalatı faturasının yüzde 30-35 artması bekleniyor. Uzmanlara göre bu yıl elektrik kesintileri yaşanabilir.

  Avrupa'da arz, talep ve piyasa tarafında yaşanan gelişmeler yüzünden doğalgaz fiyatlarında bu yıl yüzde 600'e varan artış yaşandı. Bu da tüm dünyayı enerji krizine sürükledi. Şimdiden iflas eden şirketler ve üretimini kesen fabrikalar var. Türkiye'nin de gaz faturasının yüzde 30-35 artması bekleniyor. Uzmanlara göre bu yıl elektrik kesintileri yaşanabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Enerji

  Avrupa Komisyonu, Avrupa genelinde enerji fiyatlarında yaşanan artışı durdurmak için bir dizi önlem önerileri açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Avrupa'da yaşanan enerji fiyatlarındaki artıştan Rusya'nın sorumlu tutulmaması gerektiğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için de ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor

  Fatih Dönmez

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 14. EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı'na video konferans yöntemiyle katıldığı konuşmasında doğalgaz ihtiyacının kış aylarında artması beklentisiyle ilgili "Depolamada gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için de ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor. Uzun dönemli doğal gaz anlaşmalarımızın olması elimizi rahatlatan bir unsur." dedi.

  Quote Message: Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için bütün çabayı ortaya koyuyoruz. Hanehalkını, esnafımızı ve üreticilerimizi korumak için elimizdeki tüm imkanları sonuna kadar kullanacağız.