Selahattin Demirtaş

 1. Demirtaş: Vekilin kurumları denetlemesine baskın deniyorsa, birileri sana ait olanı gasp etmiş demektir

  demirtas

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kılıçdaroğlu'nun TÜİK'e alınmaması konusunda "Vekilin senin adına senin kurumlarını denetlemeye gittiğinde birileri buna baskın diyorsa bil ki sana ait olanı birileri gasp etmiş demektir" dedi.

  Demirtaş Edirne Cezaevi'nden Gazate Duvar için yazdığı yazıda "Kimileri, milletvekillerinin kamu kurumlarından bilgi edinme hakkı kapsamında ve TÜİK’i, kurumun kendi web sitesindeki açıklama çerçevesinde kamu kurumlarını ziyaret edebileceklerini savunurken kimileri bunu bir baskın olarak niteledi. İki anlayış da devlet kavramına bakış açısında ciddi bir yetersizlik, bir çarpıklık içeriyor. İki yaklaşım da özünde otoriter kutsal devlet anlayışını onaylıyor, normalleştiriyor. Muhalefet bunu bilmeden, farkında olmadan, iktidar ise bile isteye yapıyor" dedi.

  "TÜİK’e giden millevekillerinin bilgi edinme hakkı kapsamında değil, TBMM’nin, Anayasa’nın ve milletin onlara verdiği denetleme hakkı, yetkisi, görevi kapsamında orada olmaları gerektiğini" belirten Demirtaş, "Bir iktidar milletvekili herhangi bir kamu kurumuna gittiğinde onu kapıda önünü ilikleyerek karşılayan bürokratlar, bir muhalefet milletvekili gittiğinde kapıyı açmıyorsa ortada ciddi bir zihniyet çarpıklığı ve otoriter devlet var demektir" ifadelerini kullandı.

 2. Selahattin Demirtaş, TBMM'de temsil edilen muhalefet partilerini ortak miting düzenlemeye çağırdı

  Selahattin Demirtaş

  HDP'nin eski eşbaşkanı, 2016'dan bu yana tutuklu yargılanan Selahattin Demirtaş, kaldığı Silivri Cezaevi'nden bir tweet paylaştı. Türk lirasının değer kaybının arttığı ve TL/dolar kurunun 2001 krizinden sonra en kötü gününü yaşaması üzerine Demirtaş, muhalefet partilerinin ortak bir basın toplantısıyla hükümeti istifaya çağırmaları çağrısı yaptı:

  View more on twitter
 3. Başak Demirtaş’a 2 yıl 6 ay yıl hapis cezası

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  Başak Demirtaş

  Başak Demirtaş, öğretmenlik yaptığı dönemde ‘Gerçeğe aykırı şekilde’ sağlık raporu aldığı iddiasıyla hakkında açılan davada 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demiraş’ın eşi Başak Demirtaş hakkında açılan dava Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyordu.

  3 Mart 2018 tarihinden başlayan davada, Demirtaş, raporu veren doktor R.B ile birlikte yargılanıyordu.

  Davanın sonucu bugün açıklandı ve Demirtaş ile birlikte raporu düzenleyen doktor R.B.’ye 2 yıl 6'şar ay hapis cezası verdi.

  Başak Demirtaş’ın avukatları yazılı bir açıklama yaparak bunun tesadüf olmadığını söyleyerek karara tepki gösterdiler.

  Karnındaki bebeğini kaybedince ağır sağlık sorunları yaşayan Başak Demirtaş’ın 4 Kasım ile 9 Aralık 2015 tarihleri arasında dokuz defa hastanede muayene olup tedavi altına alındığını belirten avukatlar, müvekillerinin bu süreçte iki ayrı operasyon geçirdiği bilgisini de paylaştılar.

  Açıklamada, verilen son sağlık raporunun düzenlenme tarihinin yanlış yazıldığı, poliklinik kayıt defterinde doğru tarih yazılmasına rağmen, mahkemenin defterin aslını görmeden, okula sunulmuş olan yanlış tarihli nüshaya göre karar verdiği öne sürüldü.

  Avukatlar, Başak Demirtaş’ın ‘hedef alındığı bugünlerde böyle bir kararın çıkmış olmasının da tesadüf’ olmadığını öne sürdüler.

  Mahkemenin kararı, bir üst mahkemeye itiraz edilecek.

 4. Selahattin Demirtaş, Ahmet Davutoğlu’na hakaret iddiasıyla yargılandığı davada konuştu: Davutoğlu’nun AKP’den ayrılacağı hesaplansaydı bu dava açılmazdı

  demirtaş

  HDP’nin eski lideri Selahattin Demirtaş, AKP’nin eski lideri ve şimdi Gelecek Partisi’nin başında olan Ahmet Davutoğlu’na başbakanlığı döneminde hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davaya bugün görüntülü olarak katıldı.

  Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Edirne’de bulunduğu cezaevinden katılan Demirtaş, “O dönemin fezlekelerini ya da iddianamelerini hazırlayan savcı, Ahmet Davutoğlu’nun AKP’den ayrılıp ayrı parti kuracağını, muhalefet partisi olarak faaliyetlerine devam edeceğini öngörebilmiş olsaydı yine bu davayı açar mıydı? Benim deneyimime göre açmazdı” diye konuştu.

  Demirtaş “Demokratik ilkelere haiz devletlerde veya sistemlerde hükümeti yani devleti denetleyen merciler vardır” dedi ve ekledi:

  “Şu anda yasamanın bir üyesi olarak yaptığım denetim faaliyeti nedeniyle devletin bir başka erki olan yargı tarafından sorguya çekiliyorum. Şöyle bir benzetme, metaforla anlatmaya çalışayım.

  “Diyelim ki siz idare mahkemesisiniz ve bir yurttaş idarenin bir işlemi nedeniyle size iptal davası açtı. Siz bu davayı iktidarı denetleme adına anayasadan kaynaklı yetkilerinizi kullanarak millet adına yürüttünüz, yaptınız. Ben de yasamanın bir üyesi olarak sizin yaptığınız bu yargısal denetimi parlamentoya taşıdım. Mersin İdare Mahkemesi'nin hakkında soruşturma açılmasına yani bir başka denetim organı olan parlamentoyu devreye sokmaya çalışıyorum ve sizin yaptığınız denetim faaliyeti nedeniyle sizi suçluyorum. Bu ne kadar abes ve anti demokratik olur ise bu da dava ve yargılama da o kadar abes ve anti-demokratiktir.

  “Meclis çatısı altında ifade ettiğim düşünceleri ömrüm boyunca dışarıda tekrarlayabilirim; suç teşkil etse bile. Altını çizerek söylüyorum suç teşkil etse bile soruşturulamaz.”

  Duruşmadan sonra mahkeme heyeti, avukatların tevsi tahkikat taleplerini reddedilmesine, önceki duruşmada talep edilen somut norm talebinin Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 31 Aralık’a erteledi.

 5. Selahattin Demirtaş, Başak Demirtaş'ın ekranlarda 'hedef haline getirildiğini' söyledi, "Zarar gelirse sorumlusu sizsiniz" dedi

  FOX TV'nin, cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ı programına konuk olarak alması ile ilgili başlayan tartışma sürüyor.

  Edirne Cezaevi'ndeki Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada eşinin "hedef haline getirildiğini" söyledi, "Dün akşam ekranlarda ailemi hedef haline getiren linç güruhları iyi bilsin ki, ailemin tek bir ferdinin saç teline zarar gelirse sorumlusu sizsiniz" dedi.

  View more on twitter

  Bazı televizyon kanallarında, "Kobani Olayları'nın yıldönümünde" konuk edildiği vurgulanan Başak Demirtaş hedef alınmıştı.

  Medya kuruluşlarında yer alan tepkilerin ardından RTÜK, "Başak Demirtaş'ın sözleri ve açıklamaları nedeniyle" Fox TV hakkında inceleme başlatmıştı.

  Başak Demirtaş programda, "Hiçbir zaman Selahattin 'Ben pişmanım yaptıklarımdan, neden cezaevine girdim, dışarıda olsaydım daha iyiydi' asla demedi" demişti.

  Tepkilerin ardından Twitter'dan bir açıklama yapan Başak Demirtaş, "Beş yıldır, gece gündüz her kanalda Selahattin’e ve arkadaşlarına iftira atmak, onları suçlamak serbestken suçsuzluğu AİHM Büyük Daire kararıyla kesinleşmiş olan eşimle ilgili televizyonda biraz olsun konuşmam mı suç?" demişti.

  View more on twitter

  Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Kahraman, RTÜK'ün inceleme başlatmasına tepki göstermişti. Kahraman, "Aslında "sorun" söyledikleri değil, haklılığı. Bu haklılığın duyulmaması, görülmemesi isteniyor" dedi.

 6. Selahattin Demirtaş sol ve sosyalist güçlere 'parti, hareket, kişi ayrımı yapmaksızın' bir araya gelme çağrısı yaptı

  Selahattin Demirtaş

  Edirne Cezaevi'ndeki HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diken için yazdığı ‘Umut olmadan yaşanır mı?’ başlıklı yazısında, Türkiye’deki ve dünyadaki yoksulluğa dikkat çekti.

  “Gelişmekte olan ülkeler ile geri bırakılmış ülkeler başta olmak üzere milyarlarca işsiz, emekçi ve emekli açlık sınırının bile altına itilmiş, derin bir yoksulluk yaşıyor” diyen Demirtaş, sol ve sosyalist güçlere “parti, hareket, kişi ayrımı yapmaksızın” bir konferansta bir araya gelme ve seçime kadar "ortak mücadele" çağrısı yaptı.

  Demirtaş’ın yazısından bölümler:

  Quote Message: Sol parti ve hareketlere önemli, tarihsel görevler düşüyor. AKP sonrası Türkiye’de demokrasi inşa edilecekse eğer, sol olmadan, emeğin sesi olmadan yeni rejimin inşasına göz yumulmamalıdır. Hem demokrasinin inşası sürecinde hem de emek mücadelesinin yükseltilmesi için şimdiden yapılacak hazırlıklar hayati derecede önemlidir."
  Quote Message: Bunun için parti, hareket, kişi ayırımı yapmaksızın tüm sol ve sosyalist güçler, bir konferansta bir araya gelerek hem seçime kadar nasıl ortak bir mücadele yürüteceklerini hem seçimlerde nasıl ortak bir tutum alabileceklerini tartışabilir. Sol ve sosyalist güçler, hem seçimlerin ardından demokrasinin inşasında nasıl roller alabileceklerini ve hem de emek mücadelesini yeni dönemde nasıl başat hale getirebileceklerini tartışıp netleştirmek ve emekçilerin huzuruna ortak bir tutum belgesi, bir yol haritasıyla çıkmayı başarmak zorundadır."

  'Bingöl'deki saldırıyı kınıyorum'

  Demirtaş yazıya, "Bu yazıyı yazdığım esnada Bingöl’de iki işçinin bir saldırıda katledildiğini öğrendim. Saldırıyı açıkça kınıyor ve yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyorum. Bu tür cinayetlerin tek bir haklı ve meşru gerekçesi yoktur, olamaz" notunu düştü.

  İçişleri Bakanlığı Cumartesi günü Bingöl'ün Genç ilçesi Yolçatı köyünde, elektrik şirketine ait aracın geçişi sırasında yoldaki patlayıcının patlatılması sonucu iki işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık, saldırıdan PKK'yı sorumlu tutmuştu.

 7. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın serbest bırakılması talebini yineledi, Demirtaş için 30 Eylül’e kadar süre verildi

  avrupa konseyi
  Image caption: Arşiv fotoğrafı

  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve 2017'den beri tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması talebini yineledi. Komite'nin kararında Kavala'yla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanmadığı gerekçesiyle Türkiye'ye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 46'ncı maddesinin 4'üncü fıkrasına dayanan ihlal prosedürü başlatılması gerektiği ifade edildi. Ancak Komite, Kavala'nın serbest bırakılıp bırakılmayacağını görmek için Aralık ayında yapılacak oturumu bekleme kararı aldı.

  AİHM, 10 Aralık 2019 tarihli kararında, 2017'den beri tutuklu bulunan iş insanı Kavala'nın "makul şüphe olmadan, siyasi nedenlerle tutuklanması ve bireysel başvurusunun makul sürede incelenmemesini" gerekçe göstererek, bu durumun hak ihlali olduğunu belirtmişti.

  Haziran ayında Avrupa Konseyi, AİHM kararını uygulamaması halinde Türkiye'ye ihlal prosedürü başlatacağını açıklamıştı. AİHM, Kavala'nın derhal serbest bırakılmasını istemişti.

  Komite, Demirtaş'ın serbest bırakılması için de Türkiye’ye 30 Eylül’e kadar süre verdi ve Demirtaş hakkındaki mahkumiyet kararının da bozulmasını talep etti. Komite daha önce Türkiye'ye eylem planı sunması için 22 Haziran'a kadar süre vermişti.

 8. Ayhan Bilgen

  Kamuoyunda "Kobani olayları" veya "6-8 Ekim olayları" olarak bilinen, 2014'te yaşanan protesto ve şiddet olaylarıyla ilgili dava bugün Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etti. Bugünkü duruşmada tutuklu sanıklardan Ayhan Bilgen, Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal'ın yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Demirtaş'a 'hedef gösterme ' suçlamasından 2 yıl 6 ay hapis cezası

  Selahattin Demirtas

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a yönelik ifadelerinden dolayı ''terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek'' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

 10. Demirtaş Kobani davasının 2. duruşmasında: Mahkeme mucize gerçekleştirip 3 günde 3 bin 530 sayfalık iddianame ve 324 klasör eki okumuş, 218 sayfa tensip duruşma tutanağı yazmış, burada bir şaibe var

  demirtaş

  Kamuoyunda "Kobani olayları" veya "6-8 Ekim olayları" olarak bilinen, 2014'te yaşanan protesto ve şiddet olaylarıyla ilgili davanın bugün ikinci duruşması görüldü.

  Duruşmada savunma yapan HDP’nin eski lideri Selahattin Demirtaş, mahkemenin bir “mucize” gerçekleştirdiğini söyledi:

  “İddianamenin kabul aşamasına öncelikle dikkat çekmek istiyorum.

  “İddianame 30 Aralık 2020 tarihinde mahkemenize Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iletildi. 31 Aralık resmi tatil Türkiye’de, mahkemeniz çalışmamış. 1 Ocak resmi tatil, mahkemeniz çalışmamış; 2 Ocak resmi tatil, 3 Ocak resmi tatil, mahkemeniz çalışmamış.

  “4-5-6 Ocak’ta mahkemeniz çalışmış 3 iş günü. Bu 3 iş gününün de mesai saatleri içerisinde tam gün başka bir davanın duruşmalarını yapıyorsunuz.

  “3 bin 530 sayfalık iddianame. 324 klasör de eki var. Bilimsel olarak araştırdık. Bir A-4 sayfası ortalama 500 kelimeden oluşuyor. Bir yetişkin normal okuma hızıyla bir A-4 sayfasını üç buçuk dakikada okuyabiliyor. Bu da 218 saat yapıyor.

  “Yani heyetiniz sabah başlasa yemeden, içmeden, uyumadan 24 saat kesintisiz iddianameyi okusa tam 9 gün sürüyor. Sadece okusa iddianameyi. 320 klasör ekten söz etmiyorum bile.

  “Mahkemeniz bu 3 günlük süre zarfında hem gündüz duruşma yapmış hem de mesai saatleri içerisinde okumuş olsa 38 gün sürecek süreçte iddianameyi okumuş yetmemiş 324 klasör ek inceleme yapmış, o da yetmemiş başka bir mucizeye imza atmış: Tam 218 sayfa tensip duruşma tutanağı yazmış. Tüm bunları bu 3 gün içerisinde yapmış.”

  Tensip tutanağında mahkeme heyetinin bu dava dosyasının çok büyük olduğunu ve titizlikle incelendiğini yazdığını hatırlatan Demirtaş, ortada bir şaibe olduğunu söyledi:

  “Şimdi bizler siyasi yargılama yapıldığından söz ederken afaki konuşmuyoruz. Mahkemeniz aleni bir şekilde göz göre göre bir tespit yapmış. Bu iddianame eklerinin bu süre zarfında incelenmesi hele hele titizlikle incelenmesi imkansızdır. Düzenlemesi imkansızdır. Bu nedenle hakimler ve savcılar hakkında şikayet yapılmasını isteyeceğiz ve avukatlarımız da yapacak.

  “Bu heyet 3 gün içerisinde bu kadar kapsamlı dosyayı nasıl hazırladı? Burada bir şaibe var. Ya iddianame size çok önceden geldi incelediniz, tensip tutanağını çok önceden hazırladınız yani Cumhuriyet Başsavcısı ve soruşturmayı yürüten Ahmet Altun’la bir çalışma yürüttünüz, tarafsızlığınızı yitirdiniz ya da izaha muhtaç akıl almayan bir durum var. Bir şekilde açıklamak zorundasınız.”

  Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan Selahattin Demirtaş, bu davanın HDP’ye dönük kumpas ve siyasi intikam davası olduğunu söyledi:

  ''Günün birinde Kobanî Davası da açılacak ve gerçek sorumlular, katliam yapan ve yaptıranlar ortaya çıkacaktır ama herkes emin olsun o zaman sanık sandalyesinde biz olmayacağız. Bize bu kumpasın kurulmasının nedenlerini tüm çıplaklığı ile ortaya çıkaracağız.’’

  AİHM kararının resmi çevirisinin hala dosyada olmadığını belirten Selahattin Demirtaş, mahkeme heyetine "'AİHM derhal tahliye kararı verdi. Türkiye tarihinin en ağır ihlal kararı verildi bu da mı sizi bağlamaz?" diye sordu ve ekledi:

  "Siyasi amaçla tutuklamışsınız deniyor, çoğulcu demokrasiye kast edilmiştir deniyor. Siz dosyaya bakmamışsınız! Benimle ilgili verilen AİHM kararını tanımayan mahkemeniz, tensip tutanağında başka AİHM kararlarına atıf yapmış."