Selahattin Demirtaş

 1. HDP'den AYM'nin hak ihlali kararı sonrası açıklama: Demirtaş’a yönelik yürütülen yargı süreci yasadışıdır ve Demirtaş siyasi rehinedir

  Halkların Demokratik Partisi (HDP), Anayasa Mahkemesi'nin dün partinin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili verdiği hak ihlali kararıyla ilgili bir açıklama yaptı.

  Anayasa Mahkemesi'nden Selahattin Demirtaş ve Eren Erdem için oy birliğiyle hak ihlali kararı

  HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Demirtaş'ın halen cezaevinde tutulması eleştirildi.

  Açıklamada, "Yürütmenin yargıya doğrudan müdahalesi bir kez daha tescillenmiştir...Demirtaş siyasi rehinedir...Demirtaş kararı Türkiye yargısının turnusol kağıdıdır" ifadeleri yer aldı.

  View more on twitter
  Quote Message: Demirtaş’ın yargı sürecinin adı mahkeme kararları eliyle de konulmuştur: Yasadışılık! Ve Demirtaş’ın iktidar tarafından tutulduğu konum bir kez daha itiraf edilmiştir: Siyasi rehine! from HDP Merkez Yürütme Kurulu
  HDP Merkez Yürütme Kurulu
  Quote Message: Demirtaş’a yönelik yürütülen yargı süreci yasadışıdır ve Demirtaş siyasi rehinedir. İktidar tam dört kez verilen ihlal ve tahliye kararlarının yerine getirilmesini engelleyerek ülkede yasadışı bir rejimin hakim olduğunu ilan etmiş bulunmaktadır. from HDP Merkez Yürütme Kurulu
  HDP Merkez Yürütme Kurulu
  Quote Message: Ancak iktidar ateşle oynamaktadır. Bir ülkede adaleti sağlamaz, adaletin temeline dinamit koyarsanız kendinizle beraber tüm toplumu derin bir kuyunun dibine atmış olursunuz. Demirtaş kararı Türkiye yargısının turnusol kağıdıdır. from HDP Merkez Yürütme Kurulu
  HDP Merkez Yürütme Kurulu
 2. Selahattin Demirtaş ve Eren Erdem

  Anayasa Mahkemesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in Anayasa’nın 17. Maddesiyle korumaya alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme kararlarını oy birliğiyle aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Başak Demirtaş

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş hakkında sosyal medyada yapılan cinsiyetçi, hakaret içerikli paylaşım ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında iki kişi gözaltına alındı. Tweeti attığı iddia edilen zanlı V.M. tutuklandı, diğer zanlı V.Y. serbest bırakıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Berberoğlu, Güven ve Farisoğlulları

  Enis Berberoğlu, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın milletvekilliklerinin düşürülmesi, 2016'da başlayan ve CHP'nin de o dönemde desteklediği bir sürecin sonucu. Dört yıllık bu dönemde neler yaşandı, dokunulmazlıklar tartışması siyasette nasıl bir rol oynadı?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç

  HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, partili belediyelere yönelik kayyum atamaları ve gözaltıların devam ettiğini belirterek; bu durum karşısında Ramazan Bayramı'ndan sonra sahada siyasi faaliyetlerine dönme kararı aldıklarını açıkladı. Oluç, "Halk toplantıları, mitinglere kadar bir planlama çıkartıyoruz" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  HDP KONGRE

  HDP'nin 4. Olağan Kongresi'nde Sezai Temelli eşbaşkanlığa veda ederken, Pervin Buldan ve Mithat Sancar, eşbaşkanlık görevine seçildi. HDP'yi bir sonraki seçime taşıyacak kadroların belirlendiği kongrenin ana mesajı ise "değişim" ve " iktidar" hedefi oldu. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Selahattin Demirtaş

  Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve bir hafta önce göğüs sıkışması nedeniyle nefes alamadığı ve bilincinin kapandığı belirtilen HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bugün sevk edildiği Trakya Üniversitesi Hastanesi, Demirtaş'ın hayatını tehdit edici bir bulguya rastlanmadığını ve poliklinik kontrol önerisiyle taburcu edildiğini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Aihm

  HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin dava bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire'de görüldü. Demirtaş'ı temsil eden avukatlar, tutukluluğunun "siyasi olduğunu" savunurken, Türk hükümeti tarafı yöneltilen suçlamaları kabul etmediklerini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Metin Feyzioğlu

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, sadece Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) yapısının değiştirilmesi için bir anayasa değişikliği önerisinde bulunarak, "HSK'nın yapısı değişirse dolar 2 lira düşer. Yabancı yatırımcıya nasıl güzel bir mesaj veririz" dedi. Temmuz ayında hazırlanan yargı reform paketinin içeriğinin aynı kalması halinde, Selahattin Demirtaş'ın da tahliye edilebileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next