Fethullah Gülen

 1. Milli Savunma Bakanlığı: Edirne'de Yunanistan'a yasa dışı yollarla geçmeye çalışan dört kişi yakalandı, ikisinin FETÖ mensubu olduğu belirlendi

  Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Edirne'den "Yunanistan’a yasa dışı yollarla geçmeye çalışan dört kişi yakalandı, yakalanan şahıslardan ikisinin FETÖ mensubu olduğu belirlendi" ifadelerine yer verildi.

  View more on twitter
 2. Gülen yapılanmasına soruşturma: Ankara merkezli 43 ilde 143 gözaltı kararı

  gözaltı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen yapılanmasına yönelik bir soruşturma kapsamında 43 ilde 143 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı.

  Dün de Balıkesir merkezli 23 ilde yapılan operasyonda 10’u muvazzaf asker olmak üzere 42 kişi gözaltına alınmıştı.

 3. 42 il ve Kıbrıs’ta Gülen yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 183 kişiden 100’ü tutuklandı

  gözaltı

  İzmir merkezli 42 il ve Kıbrıs’ın kuzeyinde Gülen yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 183 kişiden 100’ü tutuklandı.

  DHA’nın aktardığına göre 183 şüpheliden 143’ü adliyeye gönderildi, 43’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Gülen yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda 44'ü muvazzaf 69 asker ile 145'i darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olmak üzere toplam 214 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

  DHA İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TSK’daki Gülen yapılanmasına yönelik 2019’dan bu yana 21 ayrı soruşturma başlattığını; soruşturmalar kapsamında 3 bin 180 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verildiği, bunların 2 bin 173'ü muvazzaf, 603'ü asker, 434'ü darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olduğunu ve bu kişilerden 1.399’unun tutuklandığını aktarıyor.

 4. Gülen yapılanması soruşturmasında 42 ilde 213 kişiye gözaltı kararı

  gözaltı

  Gülen yapılanmasına yönelik İzmir’de yürütülen bir soruşturma kapsamında 42 il ve Kuzey Kıbrıs’ta 214 kişi hakkında yakalama kararı verildi.

  DHA, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki yapılanmaya dair başlatılan operasyonda 137 kişinin gözaltına alındığını, bunlar arasında 15 Temmuz 2016 gecesi Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak öldürülen General Semih Terzi’nin oğlu Faruk Terzi’nin de olduğunu aktarıyor.

  Ajansa göre gözaltı kararı verilenlerden 44’ü muvazzaf asker, 145’i ise darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencileri.

  Öte yandan İstanbul merkezli 8 ilde yürütülen bir Bylock soruşturmasında da 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

  DHA bu kişiler arasında Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli bir üsteğmen, bir uzman çavuş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli bir uzman çavuş olduğunu aktarıyor.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bugün yaptığı bir yazılı açıklama ile 2011’deki hakim ve savcılar sınavı soruşturması kapsamında 20’si sınav sorularını almakla beşi de soruları dağıtmakla suçlanan, ihraç edilmiş 25 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildiğini aktardı.

  3 Eylül’de İstanbul merkezli 10 ilde Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen 28 kişiye yönelik operasyonda gözaltına alınan 24 şüpheliden 11’i de bugün tutuklandı.

 5. İstanbul merkezli 12 ilde Gülen yapılanmasının TSK ayağına operasyon: 32 kişi gözaltına alındı

  DHA

  Gülen yapılanmasının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ayağına yönelik olarak İstanbul merkezli 12 ilde operasyon düzenlendi.

  Operasyonda 32 şüpheli gözaltına alındı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheliler, sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

  Anadolu Ajansı; 7'si subay, 16'sı astsubay olmak üzere 23 aktif askeri personel ile biri doktor, 12'si ihraç edilmiş askeri personel ve biri istifa eden personel olmak üzere toplam 40 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiğini bildirdi.

  AA'nın haberine göre bir şüpheliye Covid-19 hastası olduğundan tedbirler kapsamında tebliğ yapıldı, firari 7 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

 6. Kırgızistan’dan Türkiye’ye götürülen Orhan İnandı tutuklandı

  Orhan İnandı
  Image caption: Orhan İnandı

  MİT operasyonuyla Kırgızistan’dan Türkiye’ye götürülen Orhan İnandı, bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından örgüt yöneticisi olma suçlamasıyla tutuklandı.

  Kırgızistan’da Gülen yapılanmasıyla ilişkili okullarda görev alan ve yaklaşık bir ay boyunca kayıp olan İnandı’nın Türkiye’ye götürüldüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

  9 Temmuz’da Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sevk edilen İnandı, Gülen yapılanmasının Orta Asya sorumlusu olmakla suçlanıyor.

 7. Orhan İnandı

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un sözcüsü Erbol Sultanbayev, Orhan İnandı'nın MİT tarafından yakalanıp Türkiye'ye götürülmesinde Kırgızistan yönetiminin hiçbir rolü olmadığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan'da kaybolan ve bir aydır haber alınmayan, Gülen yapılanmasıyla ilişkili Sapat okullarının kurucusu Orhan İnandı'nın MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirildiğini açıklamıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Orhan İnandı'nın kaçırılmasında Kırgız yönetiminin hiçbir rolü yok

  Orhan İnandı

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un sözcüsü Erbol Sultanbayev, Orhan İnandı’nın MİT tarafından yakalanıp Türkiye’ye götürülmesinde Kırgızistan yönetiminin hiçbir rolü olmadığını açıkladı.

  Kırgız haber ajansı 24.kg'nin aktardığına göre Sultanbayev, “Sapat okullarının başkanı Orhan İnandı’nın kaçırılmasında Kırgızistan yetkililerinin rolü olduğunu düşünmek kesinlikle çok absürd” ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı’nın bir Kırgız vatandaşının kayıp olduğunu öğrendiğinde soruşturmayı derinleştirme talimatı verdiğini, sınır kontrollerini sıkılaştırdığını ve Orhan İnandı’yı bulmak için daha fazla güvenlik gücünü görevlendirdiğini belirten Sözcü, “Daha önce de İnandı’nın üç kez kaçırılmaya çalıştığını, sonuncusunun gizli servisimiz tarafından önlendiğini biliyorsunuz.” dedi:

  “Kendisine dikkatli olması gerektiği ve güvenlik görevlileriyle birlikte hareket etmesi söylenmişti.”

  Sözcü Sultanbayev, Kırgızistan’ın İnandı’nın kaybolmasıyla ilgili Türkiye’ye sorularını ilettiğini, Kırgız Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi’ne protesto notası verdiğini ancak Türkiye’den bugüne kadar hiçbir resmi açıklama gelmediğini de sözlerine ekledi:

  “Türk tarafı sözlü bir açıklama yaparak Orhan İnandı’nın hiçbir zaman Türk vatandaşlığından çıkmadığını, hâlâ Türkiye vatandaşı olduğunu söyledi.”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günkü konuşmasında Kırgızistan'da kaybolan ve bir aydır haber alınmayan, Gülen yapılanmasıyla ilişkili Sapat okullarının kurucusu Orhan İnandı'nın MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirildiğini açıklamıştı.

  İnandı'nın bulunması için Bişkek'te Türkiye Büyükelçiliği önünde, Kırgızistan'ın en büyük ikinci kenti Oş'ta ve ülkenin kuzeyindeki Karakol kentinde de protesto gösterileri düzenlenmişti.

  İçişleri Bakanı Ulan Niyazbekov da, Kırgızistan parlamentosunda düzenlenen bir olağanüstü toplantıda “Türk gizli servisi Kırgızistan topraklarında hiçbir faaliyette bulunmamıştır” açıklaması yaptı.

  Bir milletvekilinin Kırgızistan yönetiminin izni olmadan Türkiye’den bir güvenlik örgütünün nasıl operasyon yapabildiğini sorması üzerine İçişleri Bakanı Niyazbekov, “Eğer yabancı bir ülkenin özel kuvvetleri Kırgızistan’da bir operasyon yürütseydi kesinlikle haberimiz olurdu” dedi:

  “Kırgzistan sınırlarında hiçbir Türk özel ajanı yoktu. İnternette bazı paylaşımlar ve yorumlar okuyoruz. Size daha sonra bazı bilgiler vereceğim, o zaman daha iyi anlaşılacak.”

  Kırgız Cumhurbaşkanı Sadır Caparov da 6 Temmuz’da verdiği bir röportajda Kırgız hükümetinin Orhan İnandı’nın iadesi için en kısa sürede talepte bulunacağını söylemişti.

  Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi’nin Sınır Görevi Şefi Ularbek Şarşeyev de, aynı parlamento oturumunda Orhan İnandı’nın yakalanıp sınırdan geçerek ülke dışına nasıl kaçırıldığına dair ellerinde bir bilgi olmadığını söyledi. İnandı’nın kayıp olduğunun bildirilmesinden itibaren tüm sınır kapılarına bilgi verildiğini belirten Şarşeyev, 30 Haziran’da Ankara’dan Kırgızistan’a giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın uçağının dikkatli bir şekilde incelendiği ve arama yapıldığı bilgisini verdi.

 9. Ankara merkezli 23 ilde Gülen yapılanması operasyonu: 22 gözaltı

  DHA

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Gülen hareketinin mülki idare yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Ankara merkezli 23 ilde operasyon düzenlendi.

  Başsavcılık, 40 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

  Soruşturma kapsamında 11 eski mülki idare amiri de ifadeye çağrılacak.

  Başsavcılıktan yapılan açıklamada, haklarında gözaltı kararı verilenlerden 39'unun eski mülki idare amiri olduğu belirtildi, biri için ise "mahrem imam" ifadesi kullanıldı.

  Şu ana kadar şüphelilerden 22'si yakalanarak gözaltına alındı.

 10. İzmir merkezli birçok ilde Gülen yapılanması operasyonu: 132 gözaltı kararı

  DHA

  Fethullah Gülen yapılanmasının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ayağına yönelik soruşturma kapsamında İzmir merkezli birçok ilde günün ilk saatlerinde operasyon düzenlendi.

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada 132 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

  Çok sayıda şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

  Şüphelilerin Gülen yapılanması ile irtibatlı olduğu iddia ediliyor.

  Demirören Haber Ajansı (DHA) haklarında gözaltı kararı verilenler arasında 33'ü muvazzaf 95 asker ile 34 eski askeri okul öğrencisinin ve iki asker sorumlusu üst düzey yöneticinin olduğunu aktardı.

  Gözaltı kararı verilen şüpheli askerlerin 19'unun Deniz Kuvvetleri, 13'ünün Kara Kuvvetleri, 46’sının Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına; 15'inin Jandarma Genel Komutanlığına, ikisinin ise Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup olduğu belirtildi.

  Şüphelilerden üçünün albay, ikisinin yarbay, üçünün binbaşı, altısının yüzbaşı, 15’inin üsteğmen, üçünün teğmen, 57’sinin astsubay ve altısının da uzman çavuş rütbesinde olduğu bildirildi.

  Fethullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen yurt dışında yakalanarak Türkiye'ye götürüldü