YPG

 1. Milli Savunma Bakanı Akar’dan Suriye açıklaması: Orada teröristler var ise, eğer siz onlara herhangi bir işlem yapamıyorsanız, biz yapmak zorundayız

  akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son dönemde tartışılan Suriye’ye yeni bir askeri operasyon ihtimali hakkında “Gereken ne varsa yeri ve zamanı geldiğinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, aynı şekilde yapılacak. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi ve ekledi:

  “Orada teröristler var ise, eğer siz onlara herhangi bir işlem yapamıyorsanız, biz yapmak zorundayız.

  “Siz binlerce kilometreden bizim güneyimize gelip oradaki bazı oluşumların güvenliğinizi tehdit ettiğini söyleyeceksiniz, biz burnumuzun dibindeki oluşumlara bigane kalacağız… Böyle bir şey düşünülemez.”

  Herhangi bir geri çekilme veya tavizin olmayacağını söyleyen Akar “Rusya ve ABD ile mutabakatlarımız var, bunları ciddiyetle uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.

  Akar “24 Temmuz 2015’ten beri 18 bin 609 terörist etkisiz hale getirildi” diye konuştu.

  Fransa ve Yunanistan’ın yaptığı ikili savunma anlaşmasına da isim vermeden değinen Akar, “Bazı ülkeler de gücünü ve boyunu aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyorlar. Hem AB hem NATO içinde ayrıca ittifaklar yapılması hem AB’nin savunma gücünü hem de NATO’yu bölecek, bunu görüyorlar” ifadelerini kullandı.

 2. Syrian women get ready to leave the Kurdish-run al-Hol camp holding relatives of alleged Islamic State (IS) group fighters

  Almanya, IŞİD'e katılmış sekiz kadınla birlikte 23 çocuğun Suriye'nin kuzeyindeki bir kamptan Almanya'ya getirildiğini açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Suriye'deki vatandaşlarını geri almak Almanya ile ortak bir operasyon yapan Danimarka'nın da üç kadın ve 14 çocuğu ülkelerine geri götürdüğünü duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Hillary ve Chelsea Clinton

  Amerikalı yazar Gayle Tzemach Lemmon, Şubat ayında piyasaya çıkacak olan "Kobani'nin Kız Çocukları" adlı kitabının dizi olarak yayımlanması için Hillary Clinton'ın kurduğu HiddenLights adlı yapım şirketiyle anlaştı. Clinton'ın Kadın Savunma Birlikleri'nin (YPJ) anlatılacağı bir dizi projesini üstlenmesi, Türkiye'de tepkilere yol açtı. Peki kitapla ve projeyle ilgili neler biliniyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Peşmerge

  Türkiye'nin yaz aylarında Irak'ın kuzeyinde başlattığı operasyonlar sonrası hem PKK hem de Türk ordusunun varlığına karşı bölgedeki konumunu güçlendirmeye çalışan Peşmerge, Duhok'ta yeni kontrol noktaları oluşturdu. Birkaç haftadır bu kontrol noktalarında PKK ile Peşmerge güçleri arasında küçük çaplı çatışmalar yaşanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. ABD Dışişleri: Suriye’nin kuzeydoğusunda son zamanlarda artan şiddetten dolayı derin bir endişe duymaktayız

  Açıklama

  ABD’nin Türkiye ve Suriye Büyükelçiliklerinin sosyal medya hesaplarından, perşembe günü Suriye’nin kuzeyindeki Rasulayn’da düzenlenen bombalı saldırıda iki Türk askerinin hayatını kaybetmesiyle ilgili yapılan açıklamada “Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik terör saldırısını kınıyoruz” denildi:

  “ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda son zamanlarda artan şiddetten dolayı derin bir endişe duymaktadır. Bu hafta Ayn İsa ve Rasulayn yakınlarında görülen şiddet, bölgenin istikrarını tehlikeye atmıştır.”

  Perşembe günü Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun kontrol noktasında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, Yüzbaşı Yasin Kurt ve Uzman Çavuş Oğuzhan Anar hayatını kaybetmişti.

  Türkiye, saldırıyı YPG’nin düzenlediğini duyurdu.

  Suriye’de IŞİD’e karşı savaşta YPG’ye silah ve mühimmat desteği veren ABD, Ekim 2019’da bölgeden askerlerini çekeceğini duyurmuş; bunun üzerine Türkiye, “terör örgütü” olarak kabul ettiği YPG’ye 9 Ekim’de operasyon düzenlemişti.

  Rusya ve ABD’nin Türkiye ile ayrı ayrı yaptığı ateşkes anlaşmaları sonucunda Türkiye, Rasulayn ile Tel Abyad arasındaki bölgenin kontrolünü Suriyeli muhaliflerle birlikte almıştı. YPG öncülüğündeki gruplar, Suriye’de ayaklanmayla birlikte kontrolü altına aldığı bölgeden çekilmişti.

 6. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Vladimir Putin ve Hakan Fidan

  MİT Başkanı Hakan Fidan, Suriye istihbaratının başındaki isimle Moskova'da bir araya geldi. Bu, iki ülke arasında kamuoyuna duyurulan ilk üst düzey doğrudan görüşme oldu. Ankara görüşmeyi, bir yıl önce Rus lider Vladimir Putin'in dile getirdiği "Adana Mutabakatı'nın uygulanmaya başlaması" olarak değerlendiriyor. Ece Göksedef'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Londra'daki NATO zirvesi

  Wall Street Journal gazetesi, Türkiye'nin İncirlik ve Kürecik'i kapatma tehdidinin ardından NATO'da Türkiye'nin ittifaka bağlılığıyla ilgili kuşkuların olduğunu ve Türkiye'nin Rusya'yla yakınlaştığı bir dönemde üye ülkelerin belirsizliği ortadan kaldırmak için çabaladığını yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Tel Abyad

  Türkiye'nin düzenlediği Barış Pınarı Harekâtı sonrası Türk ordusu ve Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin kontrolüne geçen kuzey Suriye'deki Tel Abyad ilçesine bağlı Sülük köyünde bombalı araçla saldırı düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı, saldırıyla ilgili açıklama yaparak 8 sivilin hayatını kaybettiğini, bir sivilin de yaralandığını duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Tal Abyad

  Pentagon'un raporuna göre IŞİD, Barış Pınarı Harekâtı ile ABD'nin bölgeden çekilmesiyle "Batı'ya yeni saldırı hazırlığı için imkanlarını yeniden yapılandırmaya başladı." AFP'nin aktardığı raporda IŞİD'in 'zaman ve alan kazandığı' belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next