Yargı

 1. Tuncer Ustael

  Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Palu ailesi davasında Tuncer Ustael'e ağırlaştırılmış müebbet, diğer beş sanığa ise 8 yıl 4 ay ile 14 yıl 2 ay arasında değişen hapis cezaları verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Adli yıl açılışında dua okunmasına dair tartışmalar devam ediyor

  dua anı

  Adli yıl açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın dua okumasına dair tartışmalar devam ediyor.

  Bugünkü basın toplantısında Erbaş'ı eleştiren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu ülkede yolsuzluklarla ilgili ağzından bir kelime çıkmayan Diyanet’in başka her konuda fikri olduğunu görüyoruz. Siyaset yapmak istiyorsa cüppesini çıkaracak siyasete gelecek” dedi.

  Halkın Kurtuluş Partisi avukatları da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca hakkında, “Anayasayı ihlal” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlarını işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

  Suç duyurusuna ilişkin açıklama yapan HKP MYK Üyesi Av. Doğan Erkan, “Diyanet İşleri Başkanı’nın Anayasamızda tanımlanan bağımsız yargıyla ne gibi bir bağı varda orada hazır bulunuyor? Tek bağı var: Artık biz sizin hukukunuzu şer’i kurallara göre yöneteceğiz bağıdır bu” dedi ve ekledi:

  “Oysa Anayasa 24 ne diyor? Devletin ve devlet kurumlarını kısmen dahi olsa dini inançlarla, din kurallarıyla yönetmeye kimse kalkışamaz.”

  Kendisine yöneltilen eleştirilere dün katıldığı 18. İmam Hatipliler Kurultayı’nda yanıt veren Erbaş, inancın bireyle Tanrı arasında olması gerektiğini savunanları eleştirmişti:

  “İnanç işte insan ile Allah arasında olsun diyenler var. İnanç insanların evine yansımasın, ticaretine yansımasın, siyasetine yansımasın, adaletine, yargısına yansımasın... Görüyorsunuz ya ortalığı ayağa kaldırıyorlar.

 3. Erdoğan: Yeni yılın ilk aylarında yeni anayasayı millete sunmakta kararlıyız

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Cumhur İttifakındaki ortağımızla birlikte kendi hazırlığımızı yavaş yavaş şekillendiriyoruz. Her ne şekilde olursa olsun, önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi yeni anayasa hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız" dedi.

  Yeni Yargıtay binası ve adli yıl açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı "Eğer bir devlette adalet yoksa, onun hangi sistemle yönetildiğinin, kim tarafından idare edildiğinin, vatandaşlarının hangi inanca veya milliyete sahip olduğunun bir önemi kalmaz, orada sadece zulüm hüküm sürer." dedi.

  Yeni yargı paketi

  "Önce darbecilerin, sonra vesayetçilerin ve nihayet FETÖ'nün milletimizin adalet duygusuna vurduğu darbelerin izlerini tamamen silene kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz" şeklinde konuşan Erdoğan, "Yeni bir yargı paketi için hemen kolları sıvadıklarını ve bu yeni paketin en kısa sürede TBMM gündemine getirileceğini" belirtti.

  Erdoğan ayrıca "Yeni Anayasa konusundaki süreci de yakından takip ediyoruz. Cumhur İttifakındaki ortağımızla birlikte kendi hazırlığımızı yavaş yavaş şekillendiriyoruz. Her ne şekilde olursa olsun, önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız." diye konuştu.

 4. Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Dülger: Avusturya mahkemesi Türkiye’ye iadesi yönünde karar verdi, ABD’nin talebi incelenmeye devam ediyor

  korkmaz

  Avusturya’da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Murat Volkan Dülger, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Avusturya’daki Wels Mahkemesi’nin 25 Ağustos’ta, Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi yönünde karar verdiğini açıkladı.

  ABD tarafından gerçekleştirilen iade talebinin incelenmesinin sürdüğünü belirten Dülger, nihai kararı Avusturya Adalet Bakanlığı’nın vereceğini söyledi.

  Türkiye’de yargılanmakta olan ve ABD’nin de kara para aklama suçlaması yönelttiği Korkmaz, Haziran ayında Avusturya’da tutuklanmıştı.

  Korkmaz Türkiye’ye iade edilmeyi tercih ettiğini belirtmişti.

  View more on twitter
 5. Pınar Gültekin davası 26 Eylül’e ertelendi

  Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir mahkeme heyetini eleştirdi
  Image caption: Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir mahkeme heyetini eleştirdi

  Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in geçen yıl Muğla'da Cemal Metin Avcı tarafından öldürülmesine ilişkin davanın 5. duruşması bugün Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

  Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir duruşmada “Bu suç tek başına işlenemez. Aile yakınlarının cinayetin işlendiği eve gitmesinin nedeni, suç delillerini ortadan kaldırmaktır. Mahkeme başkanının bu davadan çekilmesini istiyorum. Adil değilsiniz ve adil de görünmüyorsunuz" dedi ve reddi hakim talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti.

  Duruşmada Cemal Metin Avcı savunma yaptı ve sosyal medyada kendisinin linç edildiğini öne sürdü.

  Avcı'nın avukatının savunması sırasında, Pınar Gültekin'in babası Sıddık Gültekin, oturduğu yerden bir anda ayağa fırladı. Baba Gültekin, "Diri diri yakıp öldürmüş, siz hala neyi savunuyorsunuz ? Yazıktır, günahtır" diyerek tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Mustafa Güneş, Sıddık Gültekin'in salondan çıkarılmasına karar verdi.

  Avcı’nın savunmasının ardından duruşma 26 Eylül’e ertelendi.

  Duruşmanın ardından konuşan Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir “Biz bu cinayetin vahşice işlendiğini ve maktulün yaşarken yakıldığını söylüyorduk. Bugün gelen raporda da bu doğrulandı. Sanıkların canavarca hisle eziyet çektirip kasten öldürdükleri ortaya çıktı” dedi ve ekledi:

  “İlginç bir şekilde maktulün özel hayatı yargılanıyor. ABD'ye yazılan müzekkerede hala cevap bekleniyor. Makul sürede yargılanma hakkı ihlal ediliyor. Biz ısrarla bunun doğru bir yaklaşım olmadığını ve müzekkerenin yargılamaya bir şey katmayacağını söylüyoruz.”

 6. Adalet Bakanlığı 15 Temmuz darbe girişimine dair 289 davadan 288’inin karara bağlandığını açıkladı

  çekin

  Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin, bağımsız ve tarafsız Türk yargısının, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturma ve davaları titizlikle yürüttüğünü belirterek, "Derdest fiili darbe soruşturması bulunmamaktadır. 289 fiili darbe davasının 288'i karara bağlanmıştır. Yargılaması devam eden bir dosya bulunmaktadır" dedi.

  Ankara Hekimevi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Çekin, Gülen yapılanmasıyla ilişkili dava ve soruşturmaların ise devam ettiğini söyledi.

  TBMM’den geçen yargı paketine muhalefetin eleştirilerini de yanıtlayan Çekin, “Soruşturma ve yargılama kapsamında adli görüşme odalarında alınan suç mağduru kadınların ifadeleri somut delildir. Ayrıca çocuk izlem merkezlerinde suç mağduru çocukların beyanları da somut delil niteliğindedir. Bu ifadeler uzmanlar eşliğinde alınmaktadır, kadın ve çocuklarımızın beyanları elbette ki delildir” dedi.

 7. Orhan İnandı

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un sözcüsü Erbol Sultanbayev, Orhan İnandı'nın MİT tarafından yakalanıp Türkiye'ye götürülmesinde Kırgızistan yönetiminin hiçbir rolü olmadığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan'da kaybolan ve bir aydır haber alınmayan, Gülen yapılanmasıyla ilişkili Sapat okullarının kurucusu Orhan İnandı'nın MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirildiğini açıklamıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Türkiye’de vicdani ret raporu: 85 vicdani retçiye 575 bin TL ceza kesildi

  Kimlik kontrolleri sırasında vicdani retçiler hakkında tutanak tutuluyor ve para cezası kesiliyor. Para cezasını ödemeyenler ise hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyor
  Image caption: Kimlik kontrolleri sırasında vicdani retçiler hakkında tutanak tutuluyor ve para cezası kesiliyor. Para cezasını ödemeyenler ise hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyor

  Dr. Mine Yıldırım ve Avukat Hülya Üçpınar, Türkiye’de Askerlik Hizmetine Karşı Vicdani Ret adlı bir rapor hazırladı.

  Vicdani Ret Derneği’nin yayımladığı raporda Avrupa Konseyi üyesi ülkelerden yalnızca Türkiye’de vicdani reddin bir hak olarak tanınmadığı vurgulandı.

  85 vicdani retçinin dosyasını inceleyen araştırmacılar, bu kişilere 575 bin TL para cezası kesildiğini açıkladı.

  Antimilitarist, Yehova Şahidi ve Müslüman vicdani retçilerin hikayelerine yer veren raporda vicdani retçilerin seçme ve seçilme hakkı, seyahat özgürlüğü, eğitim hakkı ve çalışma özgürlüğünün ihlal edildiği aktarıldı.

  Araştırmacılar bugüne kadar vicdani retçilerin Anayasa Mahkemesi’ne 45 ayrı başvuru yaptığını fakat AYM’nin beş yıldır bu dosyaların görüşülmesini ertelediğini ve konuyla ilgili bir karar açıklamadığını yazdı.

  Raporun sonuç bölümünde hükümete bu hakkı güvence altına alacak yasal düzenlemeler yapma, Anayasa Mahkemesi’ne de önünde bekleyen dosyaları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını dikkate alarak bir an önce inceleme çağrısında bulunuldu.