Yargı

 1. HSK, Yargıtay'a 11 yeni üye seçti

  HSK

  HSK, İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcıları İrfan Fidan ve Yüksel Kocaman'ın aralarında bulunduğu 11 hakim ve savcıyı Yargıtay'a üye seçti.

  Buna göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Akıncı Üssü Davası'nı karara bağlayan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Selfet Giray, eski HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mehmet Beyhan Seçkin, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Canel Rüzgar, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, hakim Kemal Güngör, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Savcı Mustafa Doğan ve hakim Savaş Şahinbay Yargıtay'ın yeni üyeleri oldu.

  HSK, Yargıtay üyesi olan 4 il başsavcısı ile diğer isimlerin yerine gelecekleri daha sonra belirleyecek.

 2. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre son 24 saatte 29 bin 132 yeni vaka tespit edildi. 174 kişi ise koronavirüs kaynaklı olarak yaşamını yitirdi. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

  Catch up
  next
 3. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Ahmet Şık

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) bugün açıkladığı kararında Ahmet Şık'ı Türkiye'ye karşı açtığı davada haklı buldu, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle yargılandığını ve makul şüphe olmadan tutuklandığını belirtti. Türkiye Şık'a 16 bin euro tazminat ödeyecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Murat Çelik: Bülent Arınç “Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa mektubumu kendisiyle konuştuktan sonra verebilirim" dedi

  arınç

  Posta yazarı Murat Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Bülent Arınç ile telefon konuşmasını aktardı.

  Çelik Arınç’ın kendisine “Dünkü konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil” dediğini söyledi.

  Çelik’in aktardığına göre Arınç şunları söyledi:

  “Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem. Oluşan durumla ilgili, Sn. Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum.

  “Sn. Cumhurbaşkanı bugün İstanbul’daymış. Programı yoğun. Dolayısıyla bugün görüşemedim. Sanırım yarın Ankara’da olacak ve görüşebiliriz diye düşünüyorum. Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım.

  “Gelişen şartlar altında o konuşmayı yapmaya neden ihtiyaç duyduğunu kendisinden dinlemek isterim. Kendisinden dinledikten sonra, ‘O konuşmanın muhatabı bendim. Bu durumda buyurun istifa mektubumu’ diyebilirim.

  “Benim üzerimden hem Sayın Cumhurbaşkanımız’ın hem de Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) yıpratılmasına izin vermem. Bana yakışmaz.

  “Daha önce de bazı açıklamalarım üzerine ‘Bunları söyleyen birinin YİK’te ne işi var’ türünden yorumlar yapanlar oldu. Oysa benim yapacak daha çok işim var.

  “Ama öyle bir noktaya gelir ki bazen, orada kalmaktansa gitmek daha yerinde olur.”

  Çelik, Arınç’a sadece YİK’ten istifa etmeyi mi düşündüğünü yoksa AKP’den de istifa edip etmeyeceğini sorduğunu, Arınç’ın kendisine “Elbette sadece YİK’ten. Partiden neden istifa edeyim?”

  Bülent Arınç'ın geçen hafta Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'a yönelik açıklamaları bir tartışma başlatmıştı.

 5. Mehmet Baransu’ya 17 yıl 1 ay hapis cezası

  baransu

  Eski Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu, “Gülen’i bitirme kararı 2004 MGK’da alındı” haberi nedeniyle 17 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Baransu Milli Güvenlik Kurulu belgelerini ifşa etmekle suçlanıyordu.

  Baransu, Gülen yapılanmasına yönelik Mersin’de görülen çatı davasında da aralarında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlaması da bulunan üç suçtan 19 yıl 6 ay ceza almıştı.

 6. KALIN

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "yeni bir reform döneminin" başlangıcının ilan edildiğini belirterek, bunun birçok olumlu etkisi olacağını söyledi. Kalın, koronavirüs tedbirlerinin devamına ise gidişata bakarak karar verileceğini ifade etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Anthony Zurcher

  Kuzey Amerika Muhabiri

  Trump bir mitingde

  Joe Biden'ın ABD başkanlık seçimini kazandığının tespit edilmesinden bu yana iki hafta geçse de Trump yenilgiyi kabul etmiyor. Peki sonucu değiştirebilecek bir planı var mı? BBC Kuzey Amerika Muhabiri Anthony Zurcher, Trump'ın stratejisini adım adım inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next