Mülteciler ve sığınmacılar

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Göçmen çocuklar

  Avrupa'da 2018-2020 yılları arasında 18 binden fazla kimsesiz göçmen çocuk ve gencin sığınma merkezlerinde kaybolduğu belirlendi. Çocuk göçmenlerin ortadan kaybolmasını araştıran sınır ötesi gazetecilik projesi "Lost in Europe" ile araştırma programı Argos'un ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmaya göre, birçok Avrupa ülkesi kayıp sığınmacıların kaydını tutmadığı için, kayıpların gerçek sayısı daha da yüksek olabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Danimarka sınırı

  Yaklaşık 10 yıldır savaş ortamının hüküm sürdüğü Suriye'yi terk ederek Danimarka'ya göç eden sığınmacılar, kendilerine gönderilen bir e-mail ile ülkedeki oturma izinlerinin yenilenmeyeceğini öğrendi. Danimarkalı otoriteler, Suriye'nin "belli bölgelerinin güvenli olduğunu" savundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Övgü Pınar

  Roma

  İtalya'nın Sicilya adasına getirilen göçmenler

  Libya'dan Avrupa'ya doğru denize açıldıktan sonra bir yardım gemisi tarafından Akdeniz'de kurtarılan ve günlerdir denizde güvenli liman açılmasını bekleyen 422 göçmen, İtalya'nın Sicilya adasına getirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Övgü Pınar

  Roma

  Hayatını kaybeden ve ülkelerine gönderilmek için bekletilen göçmenlerin tabutları

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, 2013'te Akdeniz'de bir göçmen teknesinin batması sonucu 200'den fazla kişinin ölmesinin sorumlusunun İtalya olduğuna hükmetti. Komite'ye göre İtalya'nın harekete geçmekte gecikmesi, göçmenlerin hayatını kaybetmesine neden oldu. İtalya hükümeti henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Övgü Pınar

  Roma

  göçmen botu

  İtalya'nın aşırı sağcı eski İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin göçmenleri taşıyan bir gemiyi günlerce denizde mahsur bıraktığı gerekçesiyle yargılandığı davada bugün, Salvini ile eski savunma ve ulaştırma bakanları ifade veriyor. Ön duruşma aşamasında olan davada suçlu bulunması halinde Salvini'ye 15 yıla kadar hapis cezası verilebilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Övgü Pınar

  Roma

  Libya göçmenler

  Birleşmiş Milletler, Perşembe günü Libya açıklarında bir teknenin batması sonucu en az 74 göçmenin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Akdeniz'de dün de bir göçmen teknesinin alabora olması sonucu aralarında 6 aylık bir bebeğin de yer aldığı 6 kişi hayatını kaybetmişti.

  Daha fazla bilgi
  next