Mülteciler ve sığınmacılar

 1. Dominic Casciani

  BBC Muhabiri

  Migrant looks at the camera

  Pazartesi günü en az 430 göçmen Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye ulaştı. Yıllardır göç için kullanılan bu rotada, bu şimdiye kadar görülmemiş bir sayı. Hükümet ise ülkeye gelen göçmenlerin sayısını azaltma arayışında.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  Aile

  Afganistan'ın Herat şehrinden 16 kişilik bir aile, Taliban tarafından ölümle tehdit edilmelerinin ardından 22 Haziran'da kaçtıkları Türkiye'de İstanbul Havalimanı'nda 21 gün mahsur kaldı. İstanbul Valiliği Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkelerine geri gönderilme tehlikesi yaşayan ailenin uluslararası koruma başvurularının işleme alındığını duyurdu. Aile, Afganistan'a dönmeleri durumunda Taliban'ın kendilerine zarar vermelerinden endişeleniyordu. Burak Abatay'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. The mural of Marcus Rashford has now been cleaned

  İngiltere'de futbol atmosferi, 1970 ve 80'li yıllarda holiganizm ile mücadeleyi konuşuyordu. Sert önlemlerle, binlerce taraftarın statlara girişi yasaklandı. Bugün ülkedeki ırkçılık üzerinden benzer bir tartışma devam ediyor. Irkçılık karşıtı hareket, holiganizme karşı gösterilen kararlılığa benzer şekilde harekete geçilmesini istiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  Hüseyin ve Osman'ın evi

  Bugün 20 Haziran Dünya Mülteci Günü. 2020 yılında dünya çapında 82,4 milyon insan savaşlardan, şiddetten, zulümden ve insan hakları ihlallerinden kaçmak zorunda kaldı. Bu insanların bir kısmı ise hiçbir kaydı ve yasal izni olmadan gittiği ülkede yaşayan insanlar. Türkiye'de sayıları tam olarak bilinemeyen "kağıtsızlar", zor koşullar altında yaşamaya çalışıyor. Burak Abatay'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Emre Bal

  BBC Türkçe

  denizdeki mülteciler

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde, Yunanistan hükümetine karşı açılan bir davada, Atina'ya göçmenlerin ülkeye erişmesini önlemek için şiddet uygulama ve göçmenlerin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Türkiye'ye doğru geri itilmesi için yasa dışı yöntemler kullanma suçlaması yöneltildi. Atina ise suçlamaları reddediyor. Emre Bal'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Göçmen çocuklar

  Avrupa'da 2018-2020 yılları arasında 18 binden fazla kimsesiz göçmen çocuk ve gencin sığınma merkezlerinde kaybolduğu belirlendi. Çocuk göçmenlerin ortadan kaybolmasını araştıran sınır ötesi gazetecilik projesi "Lost in Europe" ile araştırma programı Argos'un ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmaya göre, birçok Avrupa ülkesi kayıp sığınmacıların kaydını tutmadığı için, kayıpların gerçek sayısı daha da yüksek olabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Danimarka sınırı

  Yaklaşık 10 yıldır savaş ortamının hüküm sürdüğü Suriye'yi terk ederek Danimarka'ya göç eden sığınmacılar, kendilerine gönderilen bir e-mail ile ülkedeki oturma izinlerinin yenilenmeyeceğini öğrendi. Danimarkalı otoriteler, Suriye'nin "belli bölgelerinin güvenli olduğunu" savundu.

  Daha fazla bilgi
  next