Protesto

 1. Övgü Pınar

  Roma

  eylemciler

  İtalya'nın başkenti Roma'da yaklaşık 200 bin kişi faşizm karşıtı gösteride bir araya geldi. Gösteri, geçen hafta sonu Covid-19 sertifikası zorunluluğuna karşı yapılan protestoda, İtalya'nın en büyük işçi sendikası Cgil'in binasına saldırı düzenlenmesine tepki olarak organize edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Diyarbakır'daki Kobani gösterileri, 7 Ekim 2014

  Eylül-Ekim 2014'te IŞİD'in Kobani bölgesine saldırıları yoğunlaştırması üzerine Türkiye'nin farklı şehirlerinde "Kobani'ye destek" adıyla başlayan eylemlerin üzerinden yedi yıl geçmesine rağmen siyasi etkileri sürüyor. HDP'nin o tarihteki eş başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş'ın aralarında olduğu 108 siyasetçi, "halkı sokağa döktükleri" iddiasıyla, "Ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bölmek" suçlamasıyla yargılanıyorlar. Türkiye'de "Kobani Olayları" ya da "6-8 Ekim Olayları" olarak bilinen protestolar ve çatışmalar nasıl başladı, sonrasında neler yaşandı?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Boğaziçi Üniversitesi'nde protestoya katılan 10 kişi gözaltına alındı

  Protestolardan bir kare
  Image caption: Protestolardan bir kare

  Boğaziçi Üniversitesi'nde Pazartesi günü Rektörlük binası önünde toplanan yaklaşık 60 kişilik gruptan aralarında Üniversite Rektörü Prof. Dr. Naci İnci'nin makam aracının üstüne çıkan bir kişinin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

  İstanbul Valiliği konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  “Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binası önünde toplanan yaklaşık (60) kişilik grup; sloganlar atarak, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Naci İnci'nin makam aracının önünü keserek ilerlemesini engellemiş ve bir şahıs da aracın üzerine çıkmıştır.

  “Konuyla ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda; makam aracının üzerine çıkan kişinin de aralarında bulunduğu (7) şahıs ile görevli personele mukavemette bulunan (3) şahıs olmak üzere toplam (10) şahıs hakkında Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla gözaltı işlemi uygulanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.”

 4. İçişleri Bakanı Soylu: 24 ildeki eylemlere 2 bin 243 kişi katıldı, bunlardan 310’u öğrenci

  soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yurt bulamayan ve artan kiraları karşılamakta zorlanan öğrencilerin başlattığı #Barınamıyoruz hareketi hakkında açıklamalarda bulundu.

  Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre Soylu, “24 ildeki eylemlere 2 bin 243 kişi katıldı, bunlardan 310’u öğrenci. Bunların tamamına yakınının yurt başvurusu bulunmuyor” dedi ve ekledi:

  "Bunların daha ziyade sol marjinal gruplara müzahir olduğu belirlendi. Bunların da 6'sının PKK/KCK, 6'sının MLKP, 5’inin TKKKÖ, 2'sinin TKP Kıvılcım, 1'inin FETÖ/PDY, 1'inin TKİP, 1’inin DKP, 4'ünün de 'beni çok seven' LGBTİ üyesi olduğu tespit edildi."

  Soylu, “Bizi terör örgütlerinden, vandal yapılardan ayıran hukuktur. Batı’yı tapınak haline getirmeyin” ifadelerini kullandı.

  İstanbul Kadıköy’de yüksek yurt fiyatları ve kiraları ‘Barınamıyoruz’ sloganıyla protesto eden öğrencilerin eylemine dün gece polis müdahale etmişti.

  Halkevleri, Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamada Kadıköy’deki müdahalede 50’ye yakın üniversite öğrencisinin gözaltına alındığını söyledi.

  İzmir’deki eyleme de polisin müdahale ettiği ve en az 30 öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

  View more on youtube
 5. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci: Protestoları anlayışla karşılıyoruz. Bizler üniversitemize aşık olan insanlarız. Aşkın da gözü kördür

  Prof. Naci İnci
  Image caption: Prof. Naci İnci

  Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci, üniversitedeki protestolara dair sorulara yanıt verdi.

  Anadolu Ajansı’nın söyleşi yaptığı İnci, “Protestolar devam ederse sizin bu duruma yaklaşımınız ne olacak?” sorusuna verdiği cevapta "Biz anlayışla karşılıyoruz. Bizler üniversitemize aşık olan insanlarız. Aşkın da gözü kördür” dedi ve ekledi:

  Quote Message: Bazen farklı şeyler yaptırabilir. Ben bu bağlamda değerlendiriyorum yaşananları. Eleştiri yapabilirsiniz ama başkalarını kırmak ve rencide etmek hoş bir şey değil. Kimse bunu yapmamalı.

  Prof. İnci, protestoların motivasyonunu düşürmediğini, üniversiteye de zarar verdiğini düşünmediğini söyledi.

 6. Maltepe Kaymakamlığı'nın 'bulaşım riski' nedeniyle izin vermediği aşı karşıtı mitinge İstanbul Valiliği'nden izin çıktı

  Maltepe Kaymakamlığı'nın 'bulaşım riski' nedeniyle izin vermediği aşı karşıtı mitinge İstanbul Valiliği'nden izin çıktı.

  Maltepe Kaymakamlığı bugün bir yazılı açıklama yaparak mitinge izin verilmeyeceğini duyurmuştu:

  "11.09.2021 tarihinde Maltepe Miting Alanı’nda 'Anayasayı Koruma İnisiyatifi Bir Araya Geliyor' konulu bir miting düzenleneceği yönünde haber ve paylaşımlar yapıldığı tespit edilmiştir.

  "Söz konusu etkinliğin düzenlenmesi için izin verilmesi talebiyle Anadolu Birliği Partisi tarafından 23.08.2021 tarihinde Kaymakamlığımıza yapılan başvuruya; toplu yapılacak etkinliklerin Covid-19 virüsünün bulaş riskini artıracağı ve salgınla mücadele çalışmalarını olumsuz yönde etkileyebileceği değerlendirilerek izin verilmemiştir."

  Bu haberin ardından ajanslarda İstanbul Valiliği'nin mitinge izin verdiği yönünde haberler yer aldı.

  BBC Türkçe'nin ulaştığı İstanbul Valiliği, mitinge izin verildiğini doğruladı.

 7. Paris protesto

  Fransa'da artan koronavirüs vakalarına karşı hükümetin toplu taşıma araçları, hastaneler, kültür merkezleri, spor ve eğlence merkezleri gibi kamusal alanlara girmek için aşı kartı uygulamasına karşı çıkan 200 bin kişi birçok kentte gösteri düzenledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. A man is arrested in Cuba

  Küba'da Pazar günü on yıllardır görülen en büyük hükümet karşıtı protesto eylemlerine binlerce kişinin katılmasının ardından, medya ve muhalefet kaynakları onlarca kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Küba Devlet Başkanı yaşananlardan ABD'yi sorumlu tuttu.

  Daha fazla bilgi
  next