LGBT

 1. Young man looking out of aeroplane window

  Muhammed'in ailesi onu yıllarca diğer çocuklar gibi yetiştirmeye çalıştı: Sert ve maskülen. Hatta içindeki dişi cinin çıkarılması için halüsinatif maddelerin verildiği bir yere bile gönderildi. Ancak sonunda onu öldürmeye karar verdiler. Layla Mahmud, Muhammed’in hikayesini anlatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Berza Şimşek

  BBC Türkçe

  Netflix

  Netflix'in Türkiye yapımı dizisi 'Şimdiki Aklım Olsaydı' çekimlerine başlanmasına birkaç gün kala iptal edildi. Konuyla ilgili bilgisi olan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak BBC Türkçe'ye yaşananların arka planını anlattı. Berza Şimşek'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Vera Sajrawi

  BBC İzleme Servisi, Kudüs

  Tahin üreticisi şirketin yaptığı bağış homofobik tepkilere yol açtı

  İsrailli Araplara ait tahin üreticisi El Arz şirketi LGBTQ hakları için bağış yapınca muhafazakar kesimlerin tepkileriyle karşılaştı ama hak örgütleri ve politikacılardan destek de buldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Rusya'da gökkuşağı paketli dondurmaya 'eşcinsellik propagandası yapıyor' eleştirisi

  Dondurma

  Rusya’da bir dondurma üreticisi paketin üstünde kullandığı gökkuşağı resmi nedeniyle ‘eşcinselliği özendirmekle’ suçlandı.

  Rusya’nın resmi Kadınlar Birliği Başkanı eski milletvekili Yekaterina Lakhova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile düzenlenen video konferansta resmi“eşcinsel, gey, lezbiyen ilişkilerin propagandası” olarak tanımladı.

  Rusya’da eşcinsellik 1993 yılından bu yana suç sayılıyor. ‘Reşit olmayanlar arasında eşcinselliği özendirmekle’ suçlananlara 7 bin dolara kadar para cezası veriliyor.

  Lakhova, Devlet Başkanı Putin’e “Sessizce bu güzel gökkuşağı renklerini özendiriyorlar, güzel kelimeler kullanıyorlar, adı ‘Gökkuşağı’ olan bir dondurmanın reklamını yapıyorlar” dedi.

  Lakhova, bu tür reklamların Rus çocuklarının, ‘LGBTİ sembolü olarak görülen gökkuşağını kabullenmelerine yol açtığını’ söyledi.

  Lakhova ayrıca Putin’e, Rusya’da muhafazakarlar arasında bilinen ‘geleneksel değerlere sahip çıkması’ çağrısında bulundu.

  Putin: Eşcinselliğe değil, propagandasına karşıyım

  Putin de Lakhova’ya şu yanıtı verdi:

  “Eğer bunun, bizim için geleneksel olmayan değerlerin propagandası olduğuna inanmak için gerekçeler varsa, o zaman.. bunun üstesinden toplum gelmeli ama saldırganca değil.”

  Putin, eşcinselliğe değil ‘eşcinsellik propagandasına karşı olduğunu’ söyledi.

  Adı geçen dondurma üreticisi ise paketlerinin LGBTİ haklarıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

  Chistaya Liniya adlı şirketin başkan yardımcısı Armen Beniaminov “Şirketimiz geleneksel aile ilişkilerini savunuyor ve Lakhova’ya kesinlikle katılmıyor. Gökkuşağının yağmur sonrası güneş ışı olduğuna inanıyoruz, LGBT bayrağı olduğuna değil” dedi.

 5. Jude Sheerin

  BBC, Laramie, Wyoming

  Matthew Shepard

  20 yıl önce ABD'nin Wyoming eyaletinde eşcinsel bir öğrencinin bir çayırda çitlere bağlanmış ve işkence edilmiş halde bulunduktan sonra ölmesi Amerika’yı şoke etmişti. Shepard, LGBT hareketinin simgesi haline geldi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Prens Andrew ve Epstein'in kız arkadaşı Ghislaine Maxwell Haziran 2000'de at yarışını birlikte izledi..

  Pedofil milyarder Jeffrey Epstein'ın eski kız arkadaşı İngiliz vatandaşı Ghislaine Maxwell'in tutuklanmasının, reşit olmayan kızlarla cinsel ilişkiye girmekle suçlanan ve FBI'ın ifade çağrılarına henüz olumlu yanıt vermeyen Prens Andrew'ı zora sokabileceği ve ifade vermesi için üzerindeki baskının arttığı yorumları yapılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. TURKIYE LGBT

  LGBTİ+ Onur Haftası, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de bir dizi sanal etkinlikle kutlanırken, bu alanda faaliyet gösteren dernekler "nefret söylemindeki" artışa dikkat çekiyor ve üst düzey kamu görevlilerinin açıklamalarının "sistematik" bir hal aldığını söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next