LGBT

 1. ODTÜ Onur Yürüyüşü'ne katıldıkları için yargılanan 18 öğrenci ve 1 akademisyen beraat etti

  Burak Abatay

  BBC Türkçe

  ÜniKuir

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 2019 yılında düzenlenen Onur Yürüyüşüne katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 18 öğrenci ve 1 akademisyen beraat etti.

  Davada yargılananlar arasında olan Üniversiteli Kuir Araştırmaları ve LGBTİ+ Dayanışma Derneği'nin (Ünikuir) kurucularından Özgür Gür, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Hakim beraat kararını delil yetersizliğinden dolayı vermedi. Suç unsuru oluşmadı diye verdi” diye konuştu.

  Gür, “Bu Onur Yürüyüşleri ile ilgili bu şekilde verilen ilk karar. Bu yüzden önemli. Hakimin kararı, ‘Onur Yürüyüşü suç değildir’ anlamına geliyor” dedi.

  Davanın gerekçeli kararı ise henüz açıklanmadı.

  Yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle yargılanan Ünikuir Derneği kurucularından Melike Balkan ise duruşmada yaptığı savunmada şunları söyledi:

  Quote Message: Bu insanların 2 yıl boyunca yargılanması bile hak ihlalidir. Biz bu davanın nasıl sonuçlanacağını bilmediğimiz için halen gergin ve mutsuzuz iki senedir. Bu mahkemeden çıkan karar bundan sonraki onur yürüyüşlerine yönelik saldırıların engellenmesi için çok önemli. Ben ODTÜ Onur Yürüyüşü'ne katıldım, düzenledim, gurur duyuyorum, ben yaptım. Bu bir suçsa ben bunu işledim, deliller eksik değil, benim savunmam bunun bir suç olmadığıdır. from Melike Balkan Ünikuir Derneği
  Melike BalkanÜnikuir Derneği

  Af Örgütü: Bu zafer gerekli bile olmamalıydı

  Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Direktörü Nils Muižnieks ise yaptığı yazılı açıklamada dava kararını olumlu olarak değerlendirdi.

  Muižnieks, "ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katılanların tamamının beraat etmesi memnuniyet verici ancak bu zafer gerekli bile olmamalıydı" dedi.

  View more on twitter
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Amsterdam'da hafta sonu gerçekleştirilen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü

  Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da hafta sonu gerçekleştirilen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü (Pride 2021) sırasında, bazı katılımcıların taksilere alınmaması tartışma yarattı. İnternet üzerinden taksi uygulaması Uber, Amsterdamlı ünlü travesti "Slet Lana"yı aracına almayan sürücü hakkında soruşturma başlattı. Lahey'den Yusuz Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Belçika Kadın Basketbol Takımı

  Belçika'da spor yorumcusu Eddy Demarez'in Flaman kamu yayıncısı VRT'nin Facebook canlı yayınında, Kadın Basketbol Milli Takımı (Belçika Kedileri) oyuncuları hakkında homofobik ve cinsiyetçi yorumlarda bulunması tartışma yarattı. VRT, Demarez'in ekrana çıkmasını yasakladı. Belçika Basketbol Federasyonu, Demarez hakkında suç duyurusunda bulunabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. snickers gofret

  Dünyaca ünlü çikolata markası Snickers, İspanya'da yayınlanan reklamına gelen tepkiler sonrası yaşanan "yanlış anlaşılma" için özür diledi ve reklamı geri çekti. İspanya'da son dönemde homofobik saldırıların şiddetlendiği belirtiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Tarık Demirkan

  Budapeşte

  lgbt macaristan

  Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bugün Facebook hesabından homofobi eleştirilerine yol açan ve LGBTİ+ haklarını büyük oranda kısıtlayan kanunun ardından bu konuyla ilgili bir referanduma gidileceğini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Tarık Demirkan

  Budapeşte

  Budapeşte'de LGBT hakları için bayrak taşıyan bir kadın

  Avrupa Birliği Komisyonu, AB ilkelerini ve sözleşmelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle Macaristan ve Polonya hakkında yasal işlem başlattı. Her iki ülke de LGBT haklarının ihlal edildiği yeni yasalar nedeniyle temel insan haklarını ve eşitlik ilkesini göz ardı etmekle ve AB temel ilkelerini uygulamamakla suçlanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Macaristan'da aktivistler parlamentonun önünde balon uçurdu

  Avrupa Parlamentosu, Macaristan'ın LGBTİ+ haklarını kısıtlayan yasasının yürürlüğe girdiği Perşembe günü, yasanın geri çekilmesini sağlamak için yasal işlem yapılmasını öneren bir karar aldı.

  Daha fazla bilgi
  next