Hayvanların korunması

 1. Whale's are driven to swim onto the beach in the Faroe Islands

  Danimarka'ya bağlı Faroe Adaları'nda, 1400'den fazla yunusun avlanarak öldürülmesi tepki çekti. Botlarla karaya sürülen yunus sürüsü, sahilde bıçaklanarak öldürüldü. Skalabotnur sahili akan kan nedeniyle kıpkırmızı oldu. Öldürülen yunuslar karaya çekilerek, tüketim için burada bekleyenlere dağıtıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  kedi kopek

  Belçika'da nüfusun büyük çoğunluğunun yaşadığı Flaman kesiminde hayvanları öldüren, ya da istismar ve kötü muamelede bulunanlar 10 yıla kadar hapis ve 1,6 milyon Euro'ya kadar para cezasına çarptırılacak. Hayvanlara yönelik suçun 5 yıl içinde tekrarı durumunda cezalar 2 katına çıkarılacak. Yusuf Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Darragh MacIntyre

  BBC Panorama

  Horse in silhouette

  BBC Panorama programının araştırması, İngiltere ve İrlanda'da binlerce yarış atının mezbahalara gönderildiğini ortaya çıkarttı. Mezbahalarda kesilen atların bazılarının bir zamanlar sahibinin ve eğiticilerinin, yarış dünyasının bazı en büyük isimleri oldukları belirlendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  hayvan

  Muhalefet ve hayvan hakları savunucuları, Hayvanları Koruma Kanunu teklifine ilişkin komisyon görüşmelerinde yasanın ismine itiraz ederek, "Hayvan Hakları Yasası" olarak değiştirilmesini isterken, teklifte yer alan ve ceza öngörülen "hayvanlarla cinsel ilişki" ifadesinin de "hayvanlara tecavüz" veya "istismar" olarak değiştirilmesini istediler.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  köpek

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), uzun süredir beklenen Hayvanları Koruma Yasası ve Türk Ceza Yasası'nda değişiklik yapan yasa teklifini Meclis'e sundu. Yasa teklifinde hayvanlar "can" olarak tanımlanırken, hayvana karşı işlenen bazı suçlar için ilk kez hapis cezası öngörülüyor. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. ABD Donanması patlama öncesinde bir dizi güvenlik önlemi alındığını açıkladı

  ABD Donanması’nın, bir uçak gemisinin dayanıklılığını test etmek için 18 ton patlayıcıyı okyanusta patlatmasının ardından sosyal medyada bir eleştiri dalgası oluştu. Peki bu tür denemeler deniz hayatına ne kadar zarar veriyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  çayırda koyunlar

  Hollanda Senatosu, yeni hayvan hakları yasasını onayladı. 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecek olan yasa uyarınca, evcil hayvanların kulübe ya da kafeste tutulmasına izin verilmeyecek. Hollanda Tarım Bakanı Carola Schouten ve hayvan üreticileri yasaya tepkili. Schouten'e göre, "yasanın bu şekilde uygulanması imkansız".

  Daha fazla bilgi
  next