Küba

 1. Lioman Lima - @liomanlima

  BBC News Mundo

  Eşi Lenier Miguel Perez tarafından BBC'ye verilen bu fotoğrafta görülen 23 yaşındaki hamile Lydda Rivero, koronavirüsten ötürü hayatını kaybetti

  Bir zamanlar koronavirüse karşı mücadelede en başarılı ülkelerden biri olan Küba, şu an bu hastalıktan ötürü en çok zorlanan ülkelerden birine dönüştü. Kübalı yetkililer bu durumun ABD'nin uyguladığı ambargolardan kaynaklandığını savunsa da uzmanlara göre ülkenin sağlık sistemindeki yapısal sorunların bu durumdaki payı büyük.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. WILLIAM BURNS

  ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, 100 CIA çalışanının, Havana sendromu olarak anılan rahatsızlığı yaşadığını söyledi. William Burns, olayda Rusya'nın sorumlu olabileceğini ancak kesin yargıya varmadan soruşturmanın ilerlemesini beklemek gerektiğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. A man is arrested in Cuba

  Küba'da Pazar günü on yıllardır görülen en büyük hükümet karşıtı protesto eylemlerine binlerce kişinin katılmasının ardından, medya ve muhalefet kaynakları onlarca kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Küba Devlet Başkanı yaşananlardan ABD'yi sorumlu tuttu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Havana

  Temel ihtiyaç maddelerindeki kıtlığı, sivil özgürlükler üzerindeki kısıtlamaları ve yetkililerin son günlerde koronavirüs salgınını ele alma yöntemini protesto eden binlerce Kübalı Pazar günü nadir görünür şekilde sokaklar indi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. 1 Mayıs İşçi Bayramı, dünyanın dört bir yanında kutlandı

  1 Mayıs İşçi Bayramı, sendikaların, siyasi partilerin, meslek birliklerin ve işçilerin katılımıyla dünyanın çeşitli yerlerinde kutlandı.

  Sosyal ve ekonomik adalet taleplerinin yinelendiği gösterilere, koronavirüs pandemisi sebebiyle etkilenen sektör temsilcileri de katıldı.

  Pek çok ülkede pandemi sebebiyle kutlamalara izin verilmedi.

  İspanya

  1 Mayıs, İspanya’da 70’ten fazla şehirde kutlandı. Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle sosyal mesafeye uyulan ve çoğunluğun koruyucu maske taktığı gösterilerin asıl merkezi ise Madrid oldu.

  Katılımın bin kişi ile sınırlandırıldığı Madrid’te kalabalık, Puerta del Sol Meydanı’na yürüdü.

  Hükümetten 7 bakan da gösterilere katıldı.

  Sendika liderleri hükümete, asgari ücrete zam, eşit ücret yasası ve tartışmalı çalışma reformu yürürlükten kaldırma taleplerini dile getirdi.

  Sendikaların aktardığına göre, Barcelona’da ise 3 bin civarında kişi 1 Mayıs için kentte bir araya geldi.

  Madrid
  Image caption: Madrid
  barcelona
  Image caption: Barcelona

  Almanya

  Ülkede başkent Berlin gösterilerin merkeziydi.

  Yer yer polislerle göstericiler de karşı karşıya geldi.

  BERLİN
  BERLİN

  Portekiz

  1 Mayıs'ı kutlamak üzere Portekiz'de başkent Lizbon'da binlerce kişi bir araya geldi. Sendika temsilcilerinin ve siyasi partilerin de katıldığı kutlamalarda, Covid-19 kurallarına uyuldu.

  Lizbon
  Image caption: Lizbon
  Lizbon
  Image caption: Lizbon

  ABD

  Amerika Birleşik Devletleri'nde, 1 Mayıs gösterileri New York'ta gerçekleştirildi. Ülke genelinde insanların katıldığı gösterilerde eşit çalışma talepleri yinelendi.

  ABD
  Image caption: ABD
  ABD
  Image caption: ABD

  Pakistan

  Pakistan'ın Ketta şehriden, işçi sendikası üyeleri Haymarket Katliamı'nı andı.

  Pakistan
  Image caption: Pakistan

  Küba

  Küba'da 1 Mayıs kutlamaları, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Covid-19 sebebiyle iptal edildi.

  Ancak kentte Devrim Meydanı'nda küçük bir kitle yasaklara rağmen bir araya geldi.

  Havana
  Image caption: Havana
  Havana