Sırbistan

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Mezar taşları

  Bosna-Hersek'teki Srebrenitsa kentinin 13 Temmuz 1995'te düşmesi sırasında Hollanda Görev Kuvveti (Dutchbat) tarafından Sırplara teslim edilen 350 erkeğin yakınları, bugünden itibaren tazminat talebinde bulunabilecek. Kurbanların dul eşlerine 15'er bin euro; babaları, oğulları ve kardeşlerine ise 10'ar bin euro maddi ve manevi tazminat ödenmesi kararlaştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Guy Delauney

  BBC Balkanlar Muhabiri

  sırbistan

  Sırbistan dünyada nüfusuna oranla en fazla aşı yapılan ülkelerden biri. 9 Şubat itibarıyla Sırbistan'da her 100 kişiden sekizine aşı yapıldı. Belgrad yönetimi Sputnik V, Pfizer-BioNtech ve Sinovac aşılarını tedarik ederek 15 Şubat itibarıyla nüfusunun onda birini aşılamayı hedefliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Orthodox believer pays last respect to the late Serbian Patriarch Irinej on November 21, 2020 in Belgrade, Serbia.

  Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da binlerce kişi Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Irinej için düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi takıldı. Doktorların uyarılarına rağmen bu cenazede de önlemlere dikkat edilmedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Dışişleri Bakanlığı: Sırbistan'ın İsrail'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını derin endişeyle karşılıyoruz.

  Dışişleri Bakanlığı

  Türk Dışişleri Bakanlığı, cumartesi günü yaptığı açıklamada Sırbistan'ın kararını eleştirdi:

  "Sırbistan'ın İsrail'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını derin endişeyle karşılıyoruz.

  "Kudüs'ün İsrail tarafından ilhakı uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler’ce (BM) reddedilmiştir. Filistin meselesinin ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti’nin vücut bulmasıyla çözülebileceği çeşitli BM kararlarıyla defalarca vurgulanmıştır.

  "Hal böyle iken, herhangi bir ülkenin İsrail nezdindeki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil edecektir."

  İsrail, kentin doğusunu 1967'de işgal etti ve 1980 yılında tamamını başkenti ilan etti. Ancak Aralık 2017'ye kadar Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan hiçbir devlet olmadı. Bu tarihte Donald Trump yönetimindeki ABD, Kudüs'ü İsrail'İn başkenti olarak taşıyacağını duyurdu ve Mayıs 2018'de de büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdı.

  Filistinliler Doğu Kudüs'ü ileride kurulacak Filistin devletinin başkenti olarak görüyor. Oslo anlaşmalarında Kudüs'ün statüsü barış görüşmelerinin ileri aşamalarına bırakılmıştı.

  Hafta içinde Sırbistan'ın kararı açıklanmış; Filistin yönetimi bu karara tepki göstermişti.

 5. Ratko Mladiç'in temyiz duruşması 25-26 Ağustos'ta yapılacak

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Ratko Mladic

  Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından, soykırım, savaş ve insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç’in temyiz duruşması 25 - 26 Ağustos’ta yapılacak.

  Uluslararası Ceza Mahkemesi, 11 ayrı suçtan yargılanan Mladiç’in, Saraybosna'nın bombalanması emrini doğrudan verdiğini ve Srebrenitsa'da soykırıma ve savaş suçlarının işlenmesine, 'önemli katkıları' olduğu hükmüne vardı.

  Mahkeme, Mladiç’in 'soykırım yaptığını, cinayet işlediğini ve ırk katliamı yaptığını', Srebrenitsa'daki tüm Bosnalı Müslüman nüfusu yok etmeye kast ettiğini belirterek, 22 Kasım 2017’de ömür boyu hapse mahkum etti.

  “Bosna Kasabı” olarak bilinen 77 yaşındaki Mladiç, uluslararası mahkemenin kararına itiraz ederek, kararı temyize götürdü.

  Mladiç’in sağlık durumunun el vermemesi nedeniyle birkaç kez ertelenen temyiz duruşmasının 25 - 26 Ağustos günlerinde yapılması kararlaştırıldı.

  Hakaret nedeniyle salondan atılmıştı

  Mladiç, 2017’deki karar duruşmasında mahkeme heyetine yönelik hakaretleri nedeniyle salondan atılmıştı.

  Sırp Generalin, temyiz duruşmasına katılıp katılmayacağı belli değil.

  Duruşmaya katılırsa Ratko Mladiç’e 10 dakikalık konuşma süresi verilecek.

  Ratko Mladiç komutasındaki Sırp güçleri, 11 Temmuz 1995'de Srebrenitsa'yı kuşatarak, 8 bin 400 Boşnak erkek ve çocuğu öldürmüştü.

  Mahkeme, 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da işlenen en büyük toplu katliam olan Srebrenitsa'yı "soykırım" olarak tanımıştı.

 6. Yunanistan, vaka sayılarının artması üzerine, Sırbistan'dan seyahatleri yasakladı

  sırbistan'da maske takan bir kadın.
  Image caption: Vaka sayılarının artması üzerine, Sırp hükümeti başkent Belgrad'daki kısıtlamaları yeniden başlattı.

  Yunanistan, Sırbistan'daki Covid-19 vakalarının yükselmesi üzerine, bu ülkeden çok gerekli olmadığı sürece yapılan beyahatlari yasakladı.

  Yunan yetkililer, bugünden itibaren Sırbistan ile tüm sınır kapılarının bir hafta boyunca kapatılacağını söyledi.

  Sırp yetkililer, dün başkent Belgrad'da kısıtlama önlemlerini yeniden yürürlüğe sokmuştu.

  Ülkede son 24 saatte 302 yeni vaka kayıtlara geçerken, toplam vaka sayısı 16 binin üzerine, ölü sayısı da 311'e yükseldi.

  Ülkede Mayıs ayında günde 50 dolayında vaka tespit ediliyordu.

 7. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Boşnak bir kadın 11 Temmuz 2019'da Srenbrenitza'da, cesetleri yeni çıkarılan 33 kişinin yanında ağlarken

  Bosna Hersek'teki Srebrenitsa kentinin Temmuz 1995'te düşmesinden sonra, Hollanda askerleri tarafından Sırp güçlerine teslim edilen 350 Müslüman Boşnak'ın yakınları, Hollanda devleti aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açma kararı aldı. Yakınların avukatı, Hollanda yargısının ülkeyi katliamdan yüzde 10 oranında sorumlu tutan kararına itiraz edecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Göstericiler, "Handke, Srebrenitsa kurbanlarından özür dile" yazılı pankart taşıdılar

  2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Peter Handke, İsveç'in başkenti Stockholm'de protestolar altında gerçekleşen törende ödülünü teslim aldı. Ödül töreninin yapılacağı salonun önünde yüzlerce protestocu Peter Handke'nin özür dilemesini talep ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan "Nobel Edebiyat Ödülü'nün bir faşiste verilmesi utanç vericidir, bu bir rezalettir" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next