Ukrayna

 1. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de "Putin'e hayır!" mitingi

  Rusya'nın Ukrayna sınırına yaptığı mühimmat yığınağı ve on binlerle ifade edilen askeri takviye, ABD başta olmak üzere NATO ülkelerini ve birçok Avrupa Birliği ülkesini kaygılandırıyor. Karşılıklı açıklamaların sertleştiği bölgede, sahada yaşanan askeri hareketliliği inceledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ergin Yıldızoğlu

  İktisatçı

  Putin ve Biden

  Ukrayna, ABD ve AB ittifakıyla Rusya'yı karşı karşıya getiren bir ülke. İki büyük güç, karşılanması olanaksız taleplerini uzlaştıramadan tamamlanan diplomatik girişimler sonrası bir sonraki hamleyi tasarlamaya çalışıyorlar. Ergin Yıldızoğlu'nun analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim barajı % 7 olacak, dar, daraltılmış bölge yok

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim barajı çalışmaları konusunda MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de destek verdiği taslak metinde seçim barajının yüzde 7 olacağını ve dar, daraltılmış bölge gibi başlıklara girilmediğini söyledi.

  Erdoğan Arnavutluk dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada "Taslak metni, Devlet Bey’le de paylaştım. Devlet Bey de gerçekten bir nezaket göstermek suretiyle 'Bu çalışma bizim için geçerlidir' dedi. Orada bizim yaklaşımımız barajın yüzde 7 olması yönünde. Onun dışında dar bölge, daraltılmış bölge vesaire bu tür şeylere girmiyoruz" dedi.

  Erdoğan ayrıca üzerinde çalışılmış taslak metin konusunda bu hafta veya önümüzdeki hafta tekrar bir araya gelineceğini ve nihai şeklini verip, ondan sonra işi bitireceklerini" vurguladı.

  Kur da enflasyon da düşecek

  Ekonomi konusunda da mesajlar veren Cumhurbaşkanı "Enflasyon, düşüşe girmiştir, girecektir. Bu bir defa kesin. 20 Aralık burada bir dönüm noktası oldu. Enflasyonun gerilemesini beklemek, milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız" dedi.

  Erdoğan ayrıca "Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023'e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek." dedi.

  'Rusya'nın işgali gerçekçi yaklaşım değil'

  Erdoğan, bir PKK'lı ile fotoğrafları çıkan HDP Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığının süratle kaldırılması gerektiğini belirtti ve ''Parlamentomuzda olması bizim için bir kara lekedir'' dedi.

  Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini gerçekçi bir yaklaşım olarak görmediğini söyleyen Cumhurbaşkanı, ''Bir yeri işgal edeyim mantığıyla bu işler yürümez. Bu bölgeler artık savaşı kabullenemez'' diye konuştu.

  Ekonomideki gelişmelere de değinen Erdoğan, enflasyonun düşüşe geçtiğini ve kademeli olarak döviz kuru ve faizin de aynı şekilde düşeceğini ifade etti.

  Cumhurbaşkanı ABD'nin Doğu Akdeniz’de İsrail ve Kıbrıs'ın planladığı boru hattı projesinden desteğini çekmesine ilişkin de şunları söyledi;

  "Bu proje esasında olacak bir iş değil. Bunun bütün analizlerini yaptılar, baktılar ki bu işin pozitif olabilecek bir yanı yok. Yani maliyet hesapları tutmuyor. Amerika bütün adımını zaten kapital üzerinde yürüten bir ülke. Bunun maliyet analizleri tutmadığı için de “Bu olacak bir iş değil” diyerek desteğini çekti. Zaten, burada hep konuşulan nedir? Bu iş, Türkiyesiz olmaz. Çünkü eğer buradan Avrupa’ya gaz gidecekse bu ancak Türkiye üzerinden olur"

  İsrail ile işbirliği

  "Berat Bey, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu dönemde bile İsrailli muhatabı, o zaman o teklifle gelmişti. İş bir yere doğru da gidiyordu. Belki biz o zaman İsrail’le o işi bağlayabilirdik. Peki şimdi bağlama umudu yok mu? Şartlar oturup konuşulur. Çünkü bu işin menfaat analizleri çok önemli. Belli bir yere de geldik. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşmelerimiz oluyor. İsrail Başbakanı Bennett daha değişik düzeyde haberler gönderiyor. Bütün bunlarla beraber biliyorsunuz, geçenlerde İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı Üyelerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul ettim, onlarla görüşmelerimiz oldu. Eğer biz siyaset yapacaksak siyaset, kavga dövüşle olmaz. Siyaseti barış çizgisinde götürmeye mecburuz."

 4. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov

  ABD ve Rusya heyetlerinin Ukrayna krizini ele aldığı görüşmeler İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı. Pazartesi günü 7 saat süren görüşmelerin ardından iki ülke yetkililerinden de benzer açıklamalar geldi; Rusya ABD'ye, Ukrayna'yı işgal etme niyeti olmadığı mesajı verdi.

  Daha fazla bilgi
  next