Kenya

 1. Selahaddin Gülen

  Fethullah Gülen'in yeğeni olan Selahaddin Gülen'in yurt dışında yakalanarak Türkiye'ye götürüldüğü duyuruldu. Anadolu Ajansı Gülen'in Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonuyla yakalandığını duyururken bunun hangi ülkede gerçekleştiği bilgisini paylaşmadı. Gülen'in Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne 'teslim edildiği' duyuruldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. casuslar kraliçesi

  James Bond'un gerçek hayattaki versiyonu Kenya'da yaşıyor. Jane Mugo Kenya'nın bir numaralı ve tek ünlü özel dedektifi. BBC'nin araştırmacı gazetecilik programı Africa Eye'dan Sharon Machira, Jane'i ve gizli dünyasını anlamak için onunla birkaç ay geçirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Joel Gunter

  BBC Africa Eye

  Kenya'da 20 yaş altı hamilelikler artıyor

  BBC'nin araştırmacı gazetecilik ekibi Africa Eye, geçen ay Kenya'nın başkenti Nairobi'de büyümekte olan bebek karaborsasını ortaya çıkaran bir haber yayınladı. Haberin ardından polis yedi kişiyi insan ticareti suçlamasıyla tutukladı. Peki ya hikayedeki kadınlara ne oldu? Bir anneyi çocuğunu satmaya iten şey nedir?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Peter Murimi, Joel Gunter ve Tom Watson

  BBC Africa Eye

  Five month old baby girl apparently stolen in Nairobi

  BBC Africa Eye ekibinin Kenya'da evsiz annelerin bebeklerinin kaçırılıp satıldığını ortaya çıkaran araştırmasının ardından Kenya polisi, çocuk ticareti yaptıkları suçlamasıyla üç üst düzey sağlık görevlisini gözaltına aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Phyllis Omido

  Kenya'nın Mombasa kentinde, yaşadığı kenar mahallede, binlerce insanda kurşun zehirlenmesine yol açan büyük bir fabrikaya karşı 10 yıldır hukuk mücadelesi yürüten Phylllis Omido, fabrikayı ve devleti 12 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Övgü Pınar

  Roma

  Silvia Romano

  Kenya'da 1.5 yıl önce kaçırılmasının ardından geçen hafta sonu kurtarılarak İtalya'ya getirilen yardım çalışanı Silvia Romano, aşırı sağcı Lig partisinden bir milletvekili tarafından "yeni terörist" diye nitelendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Kenya: Çocuklarını yemek geleceğine inandırmak için ocakta taş kaynatan dul kadına yardım yağdı

  Peninah Bahani Kitsao
  tencere
  Image caption: Kitsao, çocuklarını yemek geleceğine inandırmak için bu tencerelerde taş kaynatıyordu.

  Kenya'da sekiz çocuğunu yemek geleceğine inandırmak için, ocakta taş pişirirken görüntülenen Kenyalı dul kadın, yabancıların kendisine para göndermesini "bir mucize" diye tanımladı.

  Mombasa'da yaşayan Peninah Bahati Kitsao, ocakta taş kaynatırken, çocuklarının aslında hiç gelmeyecek yemeği beklerken uyuyakalmasını umuyordu.

  Geçen yıl, eşinin çeteler tarafından öldürülmesiyle sekiz çocuğuyla dul kalan Kitsao, çevredekilerin çamaşırlarını yıkayarak geçimini sağlıyordu.

  Ancak koronavirüs salgınından sonra bu işi de yapamaz oldu.

  Kitsao'nun durumundan şoke olan bir komşusu, durumu medyaya haber verdi ve Kenya'daki NTV televizyonu evde çekimler yaptı.

  Kitsao ve çocukları, suyu ve elektriği olmayan iki odalı bir evde yaşıyor.

  Kitsao, kendisine yollanan yardım paralarını, okuma yazma bilmediği için bir komşusunun açtırdığı banka hesabı üzerinden aldı.

  Kitsao, Tuko haber sitesine yaptığı açıklamada "Ülkenin her yanından arayıp, nasıl yardım edebileceklerini soranlardan önce, Kenyalıların bu kadar sevgi dolu olabileceğine inanmazdım" dedi.