Abdullah Gül

 1. Gül, Erdoğan'ın 'istenmeyen adam' açıklamasını değerlendirdi: 'Başka krizlerin önünü açar'

  Gül ve Erdoğan

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 ülke büyükelçisinin istenmeyen kişi ilan edilmesine yönelik açıklamasının "Başka krizlerin önünü açabileceğini" savundu.

  Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek'e konuşan Gül, 10 ülkenin yaptıklarının kabul edilemez olduğunu ancak büyükelçilerin merkezlerinin talimatını yerine getirdiğini ifade etti.

  Quote Message: Yapılan kabul edilemez. Ancak, Dışişleri zaten çağırıp gerekli mesajları vermiş. Adı üzerinde elçiye zeval olmaz. Artık bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil. Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığına bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım.

  Ne olmuştu?

  ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda büyükelçileri yaptıkları ortak açıklamada Türkiye'ye, yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'yı serbest bırakma çağrısı yapmıştı.

  Ardından ise Erdoğan, 10 ülkenin büyükelçileri için "Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. 'Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz' dedim. Bunlar Türkiye'yi tanıyacaklar. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler" demişti.

 2. GEZI PARKI

  İstanbul'daki Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nı yeniden yapmak için başlayan inşaat çalışmalarını protesto etmek amacıyla düzenlenen ve daha sonra Türkiye'nin birçok noktasına yayılan eylemlerin başlamasının üzerinden 8 yıl geçti. 28 Mayıs 2013'te başlayan protesto gösterilerinde neler yaşandı, açılan davalar nasıl sonuçlandı?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ayşe Sayın

  Ankara

  Abdullah Gül

  DEVA Partisi lideri Babacan'ın 2018 seçimleri öncesinde muhafeletin Abdullah Gül'e adaylık teklif ettiğini söylemesi tartışma yarattı. AKP'liler, Babacan'a tepki gösterirken, CHP kaynakları ise Gül'ün aday gösterilmesinin zor olduğunu söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. MHP lideri Bahçeli TBMM Başkanlığı’nı Gergerlioğlu’nu Meclis’ten çıkarmaya çağırdı, Abdullah Gül’e ise “CHP veya HDP’ye katılması isabetli olur” dedi

  devlet bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli, bugün Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

  Nevruz bayramını kutlayan Bahçeli, “Nevruz'u devlete ve millete meydan okuma fırsatı gören bölücülere karşı biriz, beraberiz, Allah’ın izniyle tahriklere, tacizlere, karanlık kampanyalara asla prim vermeyeceğiz” dedi.

  Milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun protesto amacıyla TBMM’yi terk etmemesi hakkında ise “Fakat bu şahıs ilk günden itibaren direnişe geçmiş, TBMM terk etmeyerek milli iradeye kafa tutmuştur. Bu olacak ve sineye çekilecek bir şey değildir” yorumunda bulundu.

  Bahçeli, bu eylemin yasa dışı ve gayri meşru olduğunu söyledi ve “TBMM’de yer yatağı sermek demokrasiye sürülmüş kara bir lekedir” dedi.

  Bahçeli, TBMM Başkanlığı’nın harekete geçerek Gergerlioğlu’nu Meclis’ten çıkarmasını, buna yetkisi yoksa da bir kanun hazırlanması gerektiğini söyledi.

  Bahçeli son olarak da Abdullah Gül’e seslendi:

  “Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşünce ‘Gül’en yüzü asılan, HDP’nin kapatılmasıyla ilgili dava açılmasından rahatsızlık duyan 11.Cumhurbaşkanı’na diyeceğim de şudur: Artık Güroymak’a Norşin diyen yoktur, o günler geçmiştir. Gül diye dikeni yutturanlar kalmamıştır.

  “11.Cumhurbaşkanı’na tavsiyem, eğer çok üzüldüyse, HDP’ye veya CHP’ye katılması isabetli ve tutarlı bir davranış olacaktır. Hatta çok da yakışacaktır, nitekim tencere yuvarlanıp kapağını bulacaktır.”

 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Babacan

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükümetin ekonomi yönetimini eleştirdi ve 'Otoriter yaklaşımlar ülkeyi fakirleştirir' dedi. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın sorularını yanıtlayan Babacan, erken seçim ihtimalinin ise 2021 veya 2022 yıllarında daha olası gözüktüğü yorumunu yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ahmet Davutoğlu

  Şehir Üniversitesi tartışması ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı "dolandırıcılık" çıkışına yanıt veren Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, "yaşayan bütün Cumhurbaşkanları" ifadesini de kullanarak, mal varlıklarındaki artışla ilgili TBMM soruşturması başlatılması çağrısı yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ali Babacan

  Kurucuları arasında olduğu AKP'den bir ay önce istifa eden eski Başbakan Yardımcısı, bir süredir gündemde olan yeni parti kurma çalışmalarıyla ilgili olarak "parti kurma" ifadesini kullanmadan yazılı bir açıklama yaptı. Ali Babacan, "Türkiye için yeniden düşünülmüş stratejiler, planlar ve programlar gerektiğini ifade etmiştim. Bu çalışmaları arkadaşlarımızla beraber başlatmış bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ahmet Davutoğlu

  Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yavuz Oğhan'ın YouTube kanalı BideBunuİzle'de Oğhan'la birlikte İsmail Saymaz ve Akif Beki'nin sorularını yanıtladı. "Demokrasilerde parti kurmak bölücülük değildir" diyen Davutoğlu kendisinin hiçbir zaman "Şam'da Emevi Camii'nde namaz kılacağım" diye bir ifadesi olmadığını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  Selahattin Demirtaş

  HDP'nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları vasıtasıyla BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı ve 31 Mart yerel seçimlerinin en önemli sonucunun 'toplumun kamplaşma değil birlikten yanalığını göstermesi olduğunu' söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Ahmet Davutoğlu

  Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni bir parti kuracağı söylentileri bir süredir Ankara kulislerinde konuşuluyor. Davutoğlu'nun 22 Nisan'da AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eleştiriler içeren, kimilerinin "manifesto" diye nitelediği açıklamaları farklı yorumlara yol açıyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next