Suriye haberleri

 1. İdlib'de 7 Eylül tarihli bir hava saldırısı.

  Mart 2020'den bu yana sakin bir dönemden geçen Suriye'nin İdlib bölgesinde son dönemde yaşanan saldırılar ve artan askeri hareketlilik yeni bir gerginlik dönemi mi başlıyor kaygılarına neden oldu. 10 Eylül'de TSK'yı hedef alan saldırının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ay sonunda Soçi'de yapmaları beklenen görüşme öncesi gerçekleşmesi dikkat çeken bir gelişme olarak yorumlandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Fundanur Öztürk

  Ankara

  BBC

  Ankara göçmeler için geçici koruma kaydına kapatıldı, başka illerde kayıtlı olup fiilen Ankara'da ikamet eden Suriyelilerin, kayıtlı olduğu illere geri gönderileceği açıklandı. Bu kararın ardından, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı bazı mahallelerdeki evlerin yıkımına başlandı. BBC Türkçe'nin konuştuğu göçmenlerin kimisi evinin 24 saat içerisinde yıkılacağına dair bildirim aldığını, kimisi ise kapısında bir anda yıkım ekiplerini gördüğünü söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Posters of Hezbollah leader Hassan Nasrallah, Syrian President Bashar al-Assad and Iranian Supreme Leader Ali Khamenei on a building in al-Ain, as lorries bring Iranian fuel from Syria into Lebanon (16 September 2021)

  Yakın tarihteki en ağır ekonomik krizlerden birinin yaşandığı Lübnan'da, Hizbullah aracılığı ile dört konvoyluk İran petrolü ülkeye ulaştı. Henüz bir hafta önce kurulan Lübnan hükümeti, izinlerinin alınmadığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Marie Jackson

  BBC News

  Shamima Begum

  15 yaşında IŞİD'e katılmak için İngiltere'den Suriye'ye giden Şamima Begüm, BBC'ye konuştu. Begüm, IŞİD'e katılmanın pişmanlığını ömür boyu taşıyacağını ve İngiltere'ye terörle mücadele alanında yardım etmek istediğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Esad ve Putin Moskova'da, 13 Eylül 2021

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Pazartesi günü ülkesindeki iç savaşın başından beri en büyük destekçilerinden olan Rusya'ya üçüncü kez gitti. Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştü. Görüşmenin ana konusu muhaliflerin elinde kalan son bölgeler oldu. Putin, "En büyük sorun Suriye'deki yabancı güçlerin varlığı" dedi. Putin'in isim vermeden "yabancı silahlı güçler" diyerek Türkiye ve ABD'yi eleştirdiği yorumları yapılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Lafarge suçlamalara konu olan faaliyetlerinden sonra İsviçre şirketi Holcim'le birleşti

  Fransa'da Yüksek Ceza Mahkemesi, çimento şirketi Lafarge hakkında, Suriye'deki faaliyetleri nedeniyle dava açılması gerektiğine hükmetti. Lafarge, terörizmi finanse etmekle" suçlanıyor. Savcılık Lafarge'ı, ülkedeki iç savaş sırasında bir fabrikasında üretime devam edebilmek için IŞİD'e milyonlarca dolar aktarmakla itham ediyor. Şirket ise İslamcı militanlara bilerek ödeme yapmadığını söyleyerek kendisini savunuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  Pazarda alışveriş yapan bir Suriyeli kadın

  2011 yılından bu yana kamuoyunda, özellikle de sosyal medyada Suriyelilerle birçok farklı bilgi paylaşılıyor. Ancak bu bilgilerin bir bölümü gerçeği yansıtmazken bir bölümü ise güncel verilerden oluşmuyor. Türkiye'deki Suriyelilerle ilgili merak edilenleri çeşitli kurumların verilerini kullanarak, teyitli olarak ve güncel bilgiler üzerinden bir araya getirdik.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Irak Kürtler

  ABD'nin Irak'taki muharip güçleri çekme kararının Suriye'deki askeri varlığını etkileme olasılığı tartışılırken Fırat'ın doğusunda Kürtler teklif ve tehditler arasında geleceğini arıyor. Gazeteci-yazar Fehim Taştekin'in analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Battalgazi'de bir market

  Ankara'nın Altındağ ilçesindeki Battalgazi Mahallesi'nde Salı akşamı bir grup Suriyeli göçmen ve Türkiyeli genç arasında çıkan kavga sonucu 18 yaşındaki Emirhan Yalçın'ın bıçaklanarak hayatını kaybetmesinin ardından mahallede gerilim sürüyor. Mahalledeki Suriyeliler ve Türk esnaf ne düşünüyor? Fundanur Öztürk mahalle sakinleriyle konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next