Din ve İnanç

 1. Bahçeli, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a ‘tam destek’ açıkladı, tepki gösterenlerin “ilkellik” yaptığını söyledi

  dua

  MHP lideri Devlet Bahçeli, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a “tam destek” açıkladı.

  Erbaş’ın 1 Eylül’de adli yıl açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ile dua etmesi o günden beri eleştiriliyor.

  Bugün konu hakkında yazılı bir açıklama yapan MHP lideri Bahçeli, “Adli yılın başlaması münasebetiyle ve aynı zamanda yeni Yargıtay binasının açılışı esnasında bizzat Diyanet İşleri Başkanı tarafından okunan duanın bazı çevrelerde şiddetli tepkiyle karşılanması kelimenin tam manasıyla ilkelliktir” dedi.

  Erbaş’ın yaptığının doğru olduğunu belirten Bahçeli, Erbaş’a “tam destek” açıklaması yaptı.

  Bahçeli “Müslüman bir ülkede, temeli atılan veya yeni yapılan bir binanın duayla değil de başka türlü hangi yolla açılacağını sözde laiklik bekçisi rolüne bürünen kalpazanların açıklamalarında ayrıca yarar görülmektedir” ifadelerini kullandı.

 2. Diyanet; midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz canlıların yenilmesiyle ilgili fetva yayımladı

  mussel

  Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesinde İslamiyet’te midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz canlıların yenilmesiyle ilgili fetva yayımladı.

  Diyanet, Kur’an'da Maide Suresi'nde denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğunun ifade edildiğini bildirdi.

  Ancak İslamiyet'te Hanefi mezhebinde midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz canlılarını yemenin helal olmadığını aktardı.

  Şafii mezhebi için ise kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal olmadığını aktaran Diyanet şu açıklamayı yaptı:

  “[Şafii mezhebinde] Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir. Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır.”

  Diyanet'in bu açıklaması sosyal medyada tartışmalara neden oldu:

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 3. Amos Zeeberg

  BBC Future

  Robot

  Batı ülkeleri robotları ve yapay zekayı bir tehdit olarak görse de Japonya’nın bu konulara felsefi yaklaşımı, ülkenin makinalarla daha derin bir ilişki kurmasına yol açmış durumda.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Mor Yakup Kilisesi Rahibi Sefer (Aho) Bileçen

  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Nusaybin'deki Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer Aho Bileçen'in, hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili olarak, Türkiye'deki Süryani Ortodoks cemaati ve onlara ait kiliselerin birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu söyledi. Borrell'e göre, Suriye'de devam eden savaş ve koronavirüs salgını, Süryani toplumunun yaşadığı sorunları daha da ağırlaştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Dışişleri Bakanlığı

  Türk Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın Almanya'daki iki ayrı işletmenin çalışanlarına uyguladığı başörtüsü kısıtlaması hakkındaki kararını kınadığını açıkladı. Mahkeme, işyerlerinin "tarafsız bir görüntü verme ve sosyal çatışmayı engelleme gerekçesiyle çalışanlarının başörtüsü takmasını engelleyebileceğine hükmetmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. mahkeme binası.

  Avrupa Adalet Divanı, işverenlerin belli koşullarda çalışanların başörtüsü de dahil, görünür dini semboller giyebilmesini yasaklayabileceği yönündeki görüşünü tekrarladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Mary O'Connor

  BBC News

  Bir hahama yönelen fiziksel saldırı İngiltere'deki Yahudi cemaatini sarstı

  Gerek Yahudi gerekse Müslüman toplum örgütlenmeleri Orta Doğu'da ne zaman çatışmalar şiddetlense bunun İngiltere'ye ırkçı nefret olarak geri döndüğünü söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Diyanet İşleri Başkanlığı, dört bakanlığa şehirlerarası otobüslerin molalarını, namaz saatlerine göre ayarlamasını isteyen bir "tavsiye yazısı" gönderdi

  Otobüs

  Sözcü gazetesinin haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, Ulaştırma, Kültür ve Turizm, Ticaret ile İçişleri bakanlıklarına şehirlerarası otobüslerin molalarını, namaz saatlerine göre ayarlamasını isteyen bir "tavsiye yazısı" gönderdi.

  Yazıda "Vatandaşlarımız tarafından şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molaların, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak için makul bir süre ayrılması konusunda Başkanlığımıza yoğun talepler gelmektedir." denildi ve Anayasa ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne referans verildi:

  "Anayasamızın 24'üncü maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9'uncu maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 18'inci maddesine göre herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne; dinini veya inancını, tek başına veya topluca ve kamuya açık veya özel olarak öğretme, uygulama, ibadet etme hürriyetine sahip olduğu malumlarıdır.

  "Bu itibarla; vatandaşlarımız tarafından gelen söz konusu talepler doğrultusunda şehirlerarası otobüs seyahatlerinde molalarının, namaz vakitlerinin dikkate alınarak belirlenmesi ve namazların vaktinde edasını sağlamak üzere makul bir süre ayrılması ile ilgili Bakanlığınızca yapılabilecek düzenlemelerin değerlendirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini saygılarımla arz ederim."

  Sözcü gazetesi, Diyanet İşleri Başkanlığı'na konuyla ilgili soru ilettiğini ve Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak'ın "Bu bir yaptırım gerektirecek bir konu değil. Tamamen firmalara tavsiye niteliğinde bir yazıdır” yanıtını verdiğini yazdı.