Din ve İnanç

 1. Orthodox believer pays last respect to the late Serbian Patriarch Irinej on November 21, 2020 in Belgrade, Serbia.

  Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da binlerce kişi Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Irinej için düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi takıldı. Doktorların uyarılarına rağmen bu cenazede de önlemlere dikkat edilmedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Charlie Hebdo

  Fransız siyasi hiciv dergisi Charlie Hebdo, son sayısının kapağında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yer verdiği ve Türkiye'de büyük tepki toplayan karikatürü nedeniyle bir kez daha gündeme geldi. Dergi ne zaman kuruldu ve bugüne kadar hangi tartışmalara yol açtı?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Ahiret inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir

  Ali Erbaş

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Çocuklarımıza daha küçük yaşlardayken ahiret inancıyla ilgili öğrenmeleri gerekenleri öğretmeliyiz. Ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir. Onu engelleyecek ne var ki başka. Bu dünyada yaptığı bir şeyin hesabını ahirette vereceğine inanmayan birisi dünyada hangi kötülüğü yapmaz ki" dedi.

  Ağrı’nın Patnos ilçesinde yapımı tamamlanan Recep Tayyip Erdoğan Camii’nin açılışında konuşan Erbaş camilerden çocuk sesinin eksik olmasını istemediklerini söyledi.

  Erbaş, "Camilerimiz çocuk sesleri ile coşsun istiyoruz. Evlerimizde çocuklarımız önce Allah ve peygamberimizin ismini öğrensin istiyoruz. Onun için bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası’nda peygamberimiz ve çocuk konusunu işleyeceğiz. Emeği gecen herkese teşekkür ediyorum. Bu camide ismi ilelebet yaşayacak olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Allah herkese ismi camilerde yaşayan kul olmayı nasip eylesin" dedi.

 4. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Çocukların istismara maruz kaldığı bir çağ, insanlık sınavını kaybetmiştir

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Çocukların ötelendiği, istismara maruz kaldığı, hatta sadece kız evlat olduğundan dolayı ayrıma tabi tutulan bir çağ, merhamet ile insanlık sınavını kaybetmiştir. Biz o çağa 'cahiliye çağı' diyoruz da bugün aynı anlayışı taşıyan insanları nasıl affedebiliriz? O özelliği, o duyguyu demek ki 15 asır sonraya taşıyabilen insanlar halen daha var" dedi.

  '2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası' etkinlikleri tanıtım toplantısına katılan Erbaş, "Şimdi çocuklar kendisine kimler daha çok iyi, örnek kişi olarak lanse ediliyorsa, tüm algıları o tarafa doğru dönmüş oluyor. İslam ahlak ilkelerine göre çok değerli olmayan kişiler, onun gözünde çok değerli, örnek alınması gereken kişiler olarak algı oluşturulabiliyor" ifadelerini kullandı.

 5. kalabalık ve ifade özgürlüğü yazılı fransa bayrağı

  Fransa'da ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed Peygamber karikatürü gösterdiği için başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty'yi anmak ve saldırıyı kınamak içim binlerce kişi Fransa genelinde düzenlenen gösterilere katıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Fransa Cumhurbaşkanı Macron: İslam, tüm dünyada kriz içerisinde; dinin eğitim ve kamu sektöründen çıkartılması için tavizsiz adımlar atacağız

  MACRON

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İslam'ın tüm dünyada 'kriz içerisinde' olduğunu söyledi.

  Macron bugün 'radikal İslam'a karşı Fransa'nın laik değerlerinin korunmasını' hedefiyle hazırlanan yeni bir plan açıkladı.

  Macron, Fransa'da dinin eğitim ve kamu sektöründen çıkartılması için yeni adımlar atılacağını ve bu anlamda 'hiçbir taviz' verilmeyeceğini belirtti.

  Macron, "İslam, sadece kendi ülkemizde değil, bugün dünyanın her yerinde kriz içerisinde olan bir din" dedi.

  Macron, Aralık ayı içerisinde din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören 1905 yılına ait yasal düzenlemenin güçlendirilmesi için yeni bir tasarıyı gündeme getireceklerini de sözlerine ekledi.

  Macron, "Laiklik, birleşik Fransa'nın çimentosudur" diye konuştu.

  Macron ayrıca, Fransa'daki camilerin finansmanına yönelik denetimleri iyileştirerek, ülkedeki İslam'ı dış güçlerin etkisine karşı 'özgürleştirmeyi' amaçladıklarını da vurguladı.