Doğu Avrupa

 1. Tarık Demirkan

  Budapeşte

  lgbt macaristan

  Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bugün Facebook hesabından homofobi eleştirilerine yol açan ve LGBTİ+ haklarını büyük oranda kısıtlayan kanunun ardından bu konuyla ilgili bir referanduma gidileceğini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Matt McGrath

  Çevre Muhabiri

  trees

  Nature Geoscience dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, Avrupa’da orman alanlarını yüzde 20 artırmanın yaz yağmurlarını yüzde 7,6 artıracağı öngörüsüne yer veriyor. Yaz yağmurlarının azalışı iklim değişikliğinin en yıkıcı etkileri arasında gösteriliyordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ocak 2019'da Türkiye'de yapılan bir operasyonda 850 kilogram eroin yakalanmıştı.

  Avrupa Birliği'ne bağlı Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin (EMCDDA) yayımladığı 2021 raporuna göre, Türkiye'de 2019 yılında ele geçirilen MDMA ve eroin miktarı diğer tüm birlik üyesi ülkeleri geçti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. ukaşenko

  Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, ülkesi üzerinden geçen yolcu uçağının zorla indirilerek içindeki muhalif gazeteci Roman Protasevich'in gözaltına alınmasıyla ilgili olarak ilk kez açıklama yaptı. Parlamentoda milletvekillerine seslenen Lukaşenko, yolcu uçağının "bomba ihbarı nedeniyle indirildiğini" ve Mig-29 tipi savaş uçağı tarafından yolunun kesildiği haberlerinin "kesinlikle yalan" olduğunu iddia etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Stelyo Berberakis

  Atina

  Yunan

  Yunanistan, 25 Mart'ta Yunan halkının Osmanlı yönetimine karşı ayaklanmasının 200'üncü yıldönümünü kutluyor. Bu yılın kutlama törenlerine, aralarında Rusya, İngiltere, Fransa ve ABD'nin de olduğu çok sayıda ülkeden temsilci katılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Kevin Connolly

  BBC News, Brüksel

  Visitor being tested for Covid-19 at Rome Fiumicino airport, 9 Dec 20

  Avrupa salgın öncesindeki gibi, bir inip bir kalkan uçakların mutlu turistleri sahillere taşıdığı bir yaz mı yaşayacak? Yoksa geçen yaz sezonunun, karanlık bulutlarının yeniden çökme ihtimali var mı?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. lgbt bayragı

  Avrupa ve Orta Asya'da 54 ülkeden 600'den fazla LGBT kuruluşunu çatısı altında buluşturan Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği'nin (ILGA) Avrupa teşkilatı, kıta genelinde siyasetçiler tarafından yapılan homofobik ve transfobik söylemin artış gösterdiğini bildirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Onur Erem

  BBC Türkçe

  İrlanda'nın Dublin kenti

  İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin tamamlanmasıyla Türkiye vatandaşları için şirket kurarak oturum izni alma imkanı ortadan kalktı. Fakat bazı AB ülkeleri Türkiye vatandaşlarına benzer şekilde oturma veya çalışma izni vermeye devam ediyor. Onur Erem bu ülkeleri ve sundukları imkanları inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next