Merkez Bankası

 1. Getty Images

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19'dan yüzde 18'e indirdi. Böylece TCMB, Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlık döneminde ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu. Karar sonrası güne 8,63 seviyesinde başlayan Dolar/TL kuru bir ara 8,80'u aştı, daha sonra 8,73'e geriledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Hazine ve Maliye Bakanlığı: Hazine kasa değişiminin yalnızca Merkez Bankası tarafından yayımlanan kamu mevduatı verileri üzerinden değerlendirilmesi hatalı hesaplamalara neden olabilmektedir

  TCMB

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, "Hazine kasa değişiminin yalnızca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan kamu mevduatı verileri üzerinden değerlendirilmesi hatalı hesaplamalara neden olabilmektedir" açıklamasını yaptı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Hazine Nakit Gerçekleşmeleri ve TCMB tarafından yayımlanan kamu mevduatı verilerinin derlenmesinde metodolojik farklılıklar bulunmaktadır. Söz konusu verilere ilişkin farkların temel sebepleri; TCMB nezdindeki kamu mevduatı verilerinin; Hazine, Tek Hazine Kurumlar Hesabı ve diğer kamu kurumlarının TCMB nezdindeki toplam mevduatını göstermesi, Hazine nakit gerçekleşmelerinde SDR hesabında meydana gelen nakit hareketlerinin yer almaması, 4749 sayılı Kanunun 12'nci maddesi uyarınca, Hazinenin, TCMB ve diğer kamu bankaları nezdindeki hesapları arasında yaptığı aktarımların Hazine nakit rezervini değiştirmezken dönemsel olarak TCMB verilerinde artış veya azalışa neden olmasıdır. Sonuç olarak, yukarıda yer alan hususlar çerçevesinde, Hazine kasa değişiminin yalnızca TCMB tarafından yayımlanan kamu mevduatı verileri üzerinden değerlendirilmesi hatalı hesaplamalara neden olabilmektedir" denildi.

 3. Prof. Dr. Selva Demiralp

  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

  Şahap Kavcıoğlu

  Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TCMB'nin odağının manşet enflasyondan çekirdek enflasyona kaydığı sinyalini verdi. Merkez Bankası bu hamleyi neden yaptı, piyasanın ilk tepkisi neden TL'de sert satış dalgası oldu? Ekonomist Selva Demiralp, Merkez Bankası'nın manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyona vurgu yapmasının nedenlerini ve ortaya çıkarabileceği olası riskleri yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Prof. Dr. Selva Demiralp

  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

  TCMB

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz ve enflasyona dair son açıklamalarının ardından Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı faiz kararı kritik hale geldi. Ekonomist Selva Demiralp, faiz indirim çağırlarının enflasyon ve Merkez Bankası para politikası üzerindeki etkilerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Reuters anketinde yıl sonu beklentileri: Büyüme yüzde 5,5, enflasyon yüzde 15,5, faiz yüzde 16,5

  tl

  Reuters ajansının 35 ekonomistle yaptığı anketin sonucunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5 büyümesinin beklendiği ortaya çıktı.

  Ekonomistler enflasyonun yıl sonunda ortalama yüzde 15,5 ve 2022 sonunda da yüzde 12 olmasını beklediklerini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Haziran sonundaki konuşmasında Türkiye’nin yıllık büyümesinin yüzde 5,8’i aşacağını ifade etmişti.

  Türk ekonomisi geçen yıl yüzde 1,8 büyüyerek dünyada pandemiye rağmen büyüyen az sayıda ekonomiden biri olmuştu.

  Ekonomistler faiz oranının yıl sonunda aşamalı bir şekilde yüzde 19’dan yüzde 16,5’a düşmesini, 2022 sonunda ise yüzde 13,5’a gerilemesini beklediklerini söyledi.

  Ajansa konuşan Londra merkezli Sova Capital şirketinin merkez bankası faizleri uzmanı Vladimir Demishev “Yeni Merkez Bankası başkanının Ekim’e kadar faiz indirimine gidebileceğini düşünmüyorum. Bu durumda şunu sormamız gerekiyor: O da görevden alınacak mı?” dedi.

 6. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Bu ay ve gelecek ay enflasyon beklenenden fazla artabilir

  Kavcıoğlu

  Türkiye Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Cuma günü, enflasyonun bu ay ve gelecek ay beklenenden daha fazla yükselebileceğini söylediği bildirildi.

  Reuters haberini, Kavcıoğlu’nun yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda bulunan iki kaynağa dayandırdı.

  Kavcıoğlu, Nisan Enflasyon Raporu’nda öngörüldüğü şekilde enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşu kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.

  Raporda, 2021 yılı sonunda enflasyonun yüzde 12,2 olacağı tahmin edilmişti.

  Kavcıoğlu, Türkiye'nin başka ülkeler ile swap anlaşmasına yakın olduğunu da ekledi.

  Kavcıoğlu toplantıda ayrıca mevcut enflasyon tahminlerinin bir faiz artışına ihtiyaç doğurmadığını söyledi.

 7. Prof. Dr. Selva Demiralp

  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

  TCMB

  Yıllardır temin edilemeyen ve giderek bozulan fiyat istikrarına katkı sağlamak amacıyla yeni bir komite kuruldu: Fiyat istikrarı Komitesi. Böyle bir komite görevi zaten fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığı için ne anlama geliyor? Ekonomist Selva Demiralp yeni komitenin nasıl algılanabileceğini ve olası sonuçlarnı inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Fiyat İstikrarı Komitesi’nin amacı Merkez Bankası’na müdahale değil

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’de fiyat istikrarını sağlama görevinin Merkez Bankası’nda olduğunu söyledi.

  Elvan “Fiyat İstikrarı Komitesi'nin ana amacı, enflasyonda risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerilerinin geliştirilmesidir” dedi ve ekledi:

  “Hiçbir şekilde Merkez Bankası’na müdahale söz konusu değildir.”

  View more on twitter