Basın özgürlüğü

 1. Danıştay, Emniyet’in ‘görüntü almayı yasaklayan genelgesi’ hakkında durdurma kararı verdi

  Polis

  Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Nisan ayında yayımlanan ve toplumsal olaylarda polisin müdahalesinin vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla çekilmesini engelleyen genelge hakkında durdurma kararı verdi.

  Danıştay 10'uncu Dairesi'nce verilen kararda genelgenin, haberleşme ile basın hürriyetini kısıtlayıcı nitelikte olduğu vurgulandı. Temel hak ve hürriyetlerin yalnızca kanunla sınırlandırılabileceği belirtildi.

  Genelge hakkındaki dava CHP ile çok sayıda baro ve sivil toplum kuruluşu tarafından açılmıştı.

  Bu kararın ardından tartışılan genelge hükümleri uygulanamayacak. Danıştay 10'uncu Dairesi, genelgenin iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.

 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  AKP'nin üzerinde çalıştığı yasa teklifiyle, internet sitelerinin basın yasası kapsamına alınması, yararlandıkları fonları ilan etmesi, sosyal medya kuruluşlarına Türkiye'de ofis açma zorunluluğu getirilmesi seçenekleri üzerinde duruluyor.

  AKP'nin üzerinde çalıştığı yasa teklifiyle, internet sitelerinin basın yasası kapsamına alınması, yararlandıkları fonları ilan etmesi, sosyal medya kuruluşlarına Türkiye'de ofis açma zorunluluğu getirilmesi seçenekleri üzerinde duruluyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Musa Anter ölümün 29. yılında mezarı başında anıldı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  anma

  Bugün Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter’in 29. ölüm yıl dönümü.

  Bu yıla kadar her yıl silahlı saldırıya uğradığı Diyarbakır’da ve mezarının olduğu Nusaybin’in Akarsu Köyü’nde anma programı gerçekleştirilirken bu yıl Mardin Valiliği, Musa Anter anmasını gerekçe göstererek kent ve ilçelerini kapsayacak şekilde 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı ilan etti.

  Valilik yasak için gerekçe olarak “PKK/KCK terör örgütü ve muzahir şahıslar tarafından Mardin/Nusaybin/Akarsu bucağındaki mezarı başında ve olay yerinde anma etkinlikleri düzenlenmesini” gösterdi.

  Eski Adalet Bakanı Mehmet Topaç’ın 1994’de uğradığı silahlı saldırıya da yer veren Mardin Valiliği, yasaklama kararında eylem ve etkinliklerin koronavirüs salgının bulaş riskini arttırdığı için kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının korunmasının hedeflendiği belirtti.

  Diyarbakır’da vurulduğu yerdeki anmanın ardından, Valilik’in yasak kararına rağmen mezarı başında yapılan anmaya herhangi bir engel çıkartılmadı.

  HDP milletvekilleri ve gazetecilerin katıldığı anma programında Musa Anter’in hayatından kesitler anlatıldı ve Davası’nın dokuz ay sonra zaman aşımından düşeceği hatırlatıldı.

  Ne olmuştu?

  Musa Anter 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katıldığı bir imza programının ardından, siyasetçi Orhan Miroğlu’yla birlikte Seyrantepe Mahallesi’ndeyken uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Orhan Miroğlu da ağır yaralandı.

  Katilin kimliği tespit edilmedi, cinayetin JİTEM tarafından gerçekleştirildiği öne sürüldü.

  Abdülkadir Aygan, İtirafçı adındaki kitabında Musa Anter’i öldürenin Hamit Yıldırım olduğunu yazdı Dosyasının zaman aşımına uğramasına 3 ay kala Hamit Yıldırım, Diyarbakır Savcılığı’nın talimatıyla 29 Haziran 2012 tarihinde tutuklandı.

  Tetikçi olmakla suçlanan Hamit Yıldırım, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım, Abdulkadir Aygan ve Emekli Albay Savaş Gevrekçi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen Musa Anter davasının iddianamesi ise 5 Temmuz 2013 tarihinde kabul edildi.

  Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri kapatılınca Musa Anter davası Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındı ve 23 Aralık 2014’ten itibaren JİTEM Ana Davası ve Musa Anter dosyası birleştirildi.

  8 yıldır devam eden davada Mehmet Eymür, Veli Küçük, Ünal Erkan gibi önemli isimler tanık olarak dinlendi.

  26 Eylül 2016’da SEGBİS ile ifade veren emekli tuğgeneral Veli Küçük dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli ve dönemin Jandarma Genel Komutanı Burhanettin Bigalı’nın kendisini Ankara’ya çağırarak devletin kırsalda istihbarat eksiği olduğunu, yerel istihbarat birimlerini Ankara’dan idare edecek bir birime ihtiyaç duyulduğunu, bunun üzerine Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nın kurulduğunu ve 1990-Haziran 1991 tarihleri arasında komuta ettiği bu birimin lağvedilmesi ile görevinin sonlandığını söylemişti.

  Küçük, JİTEM yapılanmasının var olmadığını da öne sürdü.

  Musa Anter davasının tek tutuklu sanığı olan Hamit Yıldırım ise 5 yıllık tutukluluk süresi dolduğu gerekçesiyle 28 Haziran 2017’de tahliye edildi.

  14 Kasım 2018 tarihinde görülen duruşmada eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin tanık olarak dinlendi ve 1995 yılında Iğdır İl Jandarma Komutanı'nın Yeşil’i, "Terörist avında başarılıdır" diyerek kendisiyle de tanıştırdığını söyledi.

  Pekin, devletin gizli servisleri adına çalışan meçhul unsurlar olduğunu, bu tür kişilerin suikastlar ve infazlar için kullanıldığını, Yeşil’in de devlet adına işler yaptığını dile getirdi.

  Dönemin OHAL Valisi Ünal Erkan da 25 Eylül 2019 tarihindeki duruşmaya katıldı ancak JİTEM’e ilişkin sorulara yanıt vermedi.

  7 Temmuz’da 29. duruşması görülecek Musa Anter davasında bu kez karar verilip verilmeyeceği bekleniyor.

  Dosya bir karara bağlanmazsa, 9 ay sonra zaman aşımından düşecek.

  Musa Anter
  Image caption: Musa Anter
 4. Taliban tarafından darp edilen gazeteciler Nermat Naqdi ve Taqi Daryabi

  Birleşmiş Milletler, Afganistan'da Taliban'ın protestoculara şiddet düzeyini artırdığını açıkladı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, Taliban güçlerinin gerçek mermi, cop ve kırbaç kullandığı söyledi. Shamdasani, "Son günlerdeki protestolarda dört kişinin öldüğüne dair güvenilir bilgiler var" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Sarah Rainsford

  Sarah Rainsford, vizesinin Rusya tarafından yenilenmemesi sonrası ülkeden ayrıldı. Rusya, Rainsford'ın "ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu" iddia etmişti. BBC Genel Müdürü Tim Davie, Rusya'nın kararı için, "Medya özgürlüğüne doğrudan saldırıdır ve bunu koşulsuz kınıyoruz" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Opera sanatçısı ve BirGün yazarı Güvenç Dağüstün, Kadıköy'deki konserinin ardından saldırıya uğradı

  Güvenç Dağüstün

  Opera sanatçısı ve BirGün gazetesi yazarı Güvenç Dağüstün, Kadıköy’de verdiği konserinin ardından fiziksel saldırıya uğradı.

  Dağüstün, daha sonra Twitter’da yaptığı paylaşımda “darp raporu aldığını ve karakolda ifade verdiğini, durumunun ise iyi olduğunu” söyledi.

  Sanatçı, saldırganların kim olduğunu bilmediğini de ekledi.

  View more on twitter

  BirGün'e konuşan Dağüstün'ün avukatı Serkan Günel, saldırganların "Bu bu vurun" diyerek yumruk ve tekmelerle sanatçıya saldırdığını söyledi.

  Günel özel güvenliğin olay yerine gelmesiyle saldırganların kaçtığını belirtti.

  Twitter'da pek çok sanatçı ve siyasetçi de Dağüstün'e geçmiş olsun dileklerini iletti.

  Opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ve piyanist Burçin Büke, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Kadıköy Belediyesi'nin organize ettiği konserde Özgürlük Parkı’nda sahne almıştı.

  BirGün gazetesinin bir diğer yazarı Erk Acarer de, 7 Temmuz'da Almanya'daki evinde bıçaklı ve yumruklu saldırıya uğramıştı.

 7. Karnie Sharp

  BBC Dünya Servisi

  Kabil

  Afganistan'da Taliban ile hükümet güçleri arasındaki çatışmalar şiddetle devam ediyor. Bölgede çalışan gazeteciler ise büyük zorluklarla karşılaşıyor. BBC Dünya Servisi'nden Karnie Sharp, başkent Kabil'de çalışan iki gazeteciyle konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Tarık Demirkan

  Budapeşte

  Yasa tasarısı günlerdir Polonya'da protesto ediliyor

  Polonya parlamentosu, yabancı medya kuruluşlarının faaliyletlerini kısıtlayacak yeni basın yasa tasarısını onayladı. Ülkede muhalif yayın yapan Amerikan kökenli TVN24 medya grubu da bu yasayla birlikte lisans alamayabilir. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise yasanın Polonya'daki gelecekteki yatırımları tehlikeye atabileceği konusunda uyardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Halk TV'nin Marmaris İçmeler'de yangınlarla ilgili yaptığı canlı yayın sırasında konuklara ve televizyon ekibine saldırı gerçekleşti. Saldırganlar önce canlı yayına girdi, programa ara verildi. Ara sırasında ise yayını durdurmak isteyen kişiler Halk TV görevlilerinin üzerine yürüdü. Bir kişinin elindeki cam şişeyle saldırdığı da görüntülerde yer aldı.

  Halk TV'nin Marmaris İçmeler'de canlı olarak gerçekleştirdiği ve orman yangınlarının ele alındığı yayının basılmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan beş kişiden dördü serbest bırakıldı. Bir kişi ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Cumhuriyet

  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, yönetimin çalışanları sendikadan istifaya zorlamasını istediği gerekçesiyle görevinden istifa etti. Cumhuriyet ise sendikal faaliyetlere karşı olduğu iddialarını reddetti.

  Daha fazla bilgi
  next