Uzay keşfi

 1. Paul Rincon

  BBC İnternet Sitesi Bilim Editörü

  Blue Origin lander

  Amazon'un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), "Ay'a geri dönme projesi" kapsamında kullanılacak olan insanlı iniş aracı için için 2 milyar dolarlık bir teklifte bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Richard Fisher

  BBC Future

  uzay

  Farklı gezegenlerde ve uzayın derinliklerinde yeni yerleşimler kurarak insanlığın geleceğini güvence altına alma fikri 200 yıldır zihinleri meşgul ediyor. Ama acaba insanlık binlerce yıl ötesine yatırım yapmak yerine Dünya'nın bugünkü sorunlarına mı odaklanmalı?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Roket

  Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un sahibi olduğu uzay araştırmaları şirketi Blue Origin'in geliştirdiği roket Türkiye saatiyle 16:12'de uzaya fırlatıldı. Bezos'un da aralarında bulunduğu dört kişiyi taşıyan araç, kısa süren uzay yolculuğunun ardından dünyaya döndü.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Daemen

  Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un uzay yolculuğuna eşlik eden 3 kişiden biri olan 18 yaşındaki Hollandalı öğrenci Oliver Daemen, "dünyanın gelmiş geçmiş en genç astronotu" ünvanını elde etti. Daemen'in yatırımcı olan babası, Blue Origin'in ilk ödeme yapan müşterisi. Uçuşa başka bir yatırımcının son anda katılamaması, Daemen'in 4. koltuğu kapmasını sağladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Oliver Daemen

  Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'a, 20 Temmuz'da kendi uzay şirketi Blue Origin'in aracı ile uzaya yapacağı ilk seyahatte eşlik edeceklerden birinin 18 yaşında bir gençti. Rokette Bezos, kardeşi Mark, 18 yaşındaki Oliver Daemen ve 82 yaşındaki Wally Funk vardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Jonathan Amos

  BBC Bilim Muhabiri

  Prospero 50 yıl önce uzayda çevre koşullarını incelemek üzere yörüngeye oturtulmuştu

  Edinburgh merkezli roket üreticisi Skyora şirketi 1971 yılında uzaya gönderilen Prospero uydusunu geri getirmenin yollarını arıyor. İskoçya'da yürütülen girişim, uzay çöplerinin, diğer bir tanımıyla işlevsiz hale gelmesine rağmen dünyanın çevresinde dönmeye devam eden eski uzay araçları ve uyduların oluşturduğu tehditlere çözüm olabilir mi?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Jonathan Amos

  BBC Bilim Muhabiri

  Richard Branson

  Virgin şirketlerinin sahibi İngiliz milyarder Unity uzay aracı ile yapacağı uzay yolculuğunu bu tarihte gerçekleştirirse, uzay ticareti yarışındaki rakibi milyarder iş insanı Jeff Bezos'u arkada bırakmış olacak.

  Daha fazla bilgi
  next