Kasım Süleymani

 1. Kasım Süleymani

  Birleşmiş Milletler'in insan hakları müfettişleri, ABD'nin Ocak ayı başında silahlı insansız hava aracıyla düzenlediği operasyonda öldürülen İranlı Komutan Kasım Süleymani ve 9 kişiyle ilgili rapor hazırladı. Raporda, saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. ABD Başkanı Trump (solda) ve İran dini lideri Ali Hamaney (sağda)

  İranlı bir savcı Kudüs gücü komutanı General Kasım Süleymani'nin bu yılın başında öldürülmesiyle ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump ve diğer 35 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardıklarını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. trump

  ABD'de Cumhriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato, Başkan Donald Trump'ın İran'a karşı askeri bir operasyon düzenleme yetkisine sınırlama getirmeye yönelik tasarıyı kabul etti. Trump'ın, onay için Beyaz Saray'a gönderilecek olan tasarıyı veto etmesi bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ayn el Esad hava üssündeki hasar

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentgon), İran'ın Irak'taki ABD hedeflerine yaptığı hava saldırısında 34 askerin travmatik beyin yaralanması geçirdiğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump 8 Ocak'taki füze saldırılarında yaralanan olmadığı açıklamış, Pentagon ise geçen hafta yaptığı açıklamada 11 ABD personelinin yaralandığını duyurmuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Kasım Süleymani'nin öldürülmesinden sonra İran sokaklarına "Trump'a Ölüm" sloganları yazıldı

  İranlı milletvekili Ahmed Hamzeh, parlamentoda yaptığı konuşmada 'ABD Başkanı Trump'ı öldürene 3 milyon dolar nakit ödeyeceğiz' dedi. Hamzeh bunu Kasım Süleymani'nin memleketi Kirman vilayeti halkı adına yapacağını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. hamaney

  İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, bugün Tahran'da 2012 yılından bu yana ilk kez Cuma namazı kıldırdı. General Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesi ve bir yolcu uçağının İran ordusu tarafından "yanlışlıkla" düşürülmesi sonrası verdiği hutbede Hamaney "ulusal birlik" mesajı verdi ve ABD Başkanı Trump'a 'soytarı' dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Balad üssü

  Başkent Bağdat'ın kuzeyinde, ABD askerlerinin de bulunduğu üsse havan topu saldırısı düzenlendi. Güvenlik güçleri, saldırıda dört Irak askerinin yaralandığını söyledi. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Iraklı askeri kaynaklar ise üsteki Amerikan askerlerinin çoğunun, ABD ile İran arasında gerginliğin artması sonrası bölgeden ayrıldığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İran

  İran, Ukrayna Havayolları'na ait uçağı 'yanlışlıkla' düşürdüğünü itiraf etti. İran Genelkurmayı, uçağın insani bir hata sonucu düşürüldüğünü' duyururken, Devrim Muhafızları ise "Savunma sistemimiz, yolcu uçağını Cruise füzesi olarak algıladığı için vurdu" açıklamasını yaptı. Ukrayna resmi özür ve tazminat talep etti. Hayatını kaybedenlerin yakınları ise sorumluların 'hesap vermesini' bekliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Irak'taki ABD askerleri

  ABD, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi'nin, ülkedeki Amerikan askerlerinin geri çekilmesine yönelik hazırlıkların başlaması amacıyla Bağdat'a bir heyet gönderilmesi çağrısını reddetti. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "Bu dönemde Irak'a gönderilecek herhangi bir heyetin ele alacağı konu ABD askerlerinin geri çekilmesi değil, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın yeniden en iyi şekilde tesis edilmesi olacaktır" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next