Avustralya yangınları

 1. Yangın

  Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Twitter'dan yaptığı yazılı açıklamada "2021 yılı orman yangınlarıyla mücadele kapsamında 1,5 milyar TL bütçe ayrıldı" bilgisini paylaştı, sonra bu tweeti sildi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Twitter'dan OGM'ye "1.5 milyar TL'lik kaynak nerede? Ormanlar kül olduktan sonra mı harcayacaksınız? Tweeti neden sildiniz?" sorularını yöneltti. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 12 günde 16 büyük orman yangını çıktığını, 4 yangının devam ettiğini açıkladı. Türkiye'den gelişmeler gün boyu canlı anlatım sayfamızda.

  Follow
  next
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yangına müdahalede 16 uçak var, bugün gelenlerle 20'ye çıktı

  Erdogan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan A Haber-ATV canlı yayınınında, Türkiye'de devam eden orman yangınlarına 16 uçakla müdahale edildiğini, bugün gelenlerle birlikte uçak sayısının 20'ye çıktığını söyledi.

  50'den fazla ülkeden Türkiye'ye destek geldiğini söyleyen Erdoğan, Azerbaycan'ın 200'e yakın itfaiyecisini, 1 yangın söndürme helikopterini ve çok sayıda askerini Türkiye'ye gönderdiğini dile getirdi.

  Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bakımdan çıkacak bir Amfi-B uçağını da göndereceği yönünde kendisini bilgilendirdiğini söyledi.

  Erdoğan yurt dışından gelen uçak yardımlarını da şöyle sıraladı:

  "Rusya 3 uçak, 4 helikopter, İran 1 uçak, 2 helikopter, Ukrayna 3, İspanya 2, Hırvatistan 1 uçak gönderdi."

  Erdoğan ayrıca yangınlara müdahalede toplam 51 helikopter, 9 İHA ve 850 arazözün de çalıştığını aktardı.

  Erdoğan ayrıca, "Sepet takmak suretiyle Sikorsky ve Cougar'ları söndürme işleminde kullanma düşüncemiz var" dedi.

 3. Mark Kinver

  BBC Çevre Muhabiri

  A wombat looking for food in a bushfire-affected spot in the Kangaroo Valley in January 2020

  Türkiye'nin birçok noktasında geçen hafta başlayan yangınların bir kısmını söndürme çalışmaları devam ederken, son yıllarda dünyanın çok farklı yerlerinden gelen yangınlarda artış olduğu görülüyor. BBC Çevre Muhabiri Mark Kinver, dünya genelinde orman yangınlarının neden arttığını analiz etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  yangın

  Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) tarafından hazırlanan rapora göre, dünya genelindeki orman yangınlarının yüzde 75'i insan eliyle çıkarılıyor. Bunların çoğunu da, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere, ekonomik nedenlerle kasıtlı olarak çıkarılan yangınlardan oluşuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Avustralya yangın

  Ülkede yayımlanan bir rapora göre, 2019 ve 2020'deki yangınlarda yaklaşık 3 milyar hayvan hayatını kaybetti ya da yerinden oldu. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) yangınları, "modern tarihteki en kötü doğal yaşam felaketlerinden biri" olarak nitelendirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Koala

  Victoria eyaletinde, kereste için çok sayıda mavi okaliptüs ağacının buldozerlerle yıkılması sonucu onlarca koala hayatını kaybetti. On binlerce koalanın öldüğü yangınlardan sonra yaşanan hayvan katliamı, ülkede büyük öfke yarattı.

  Daha fazla bilgi
  next