Uyku

 1. Swaminathan Natarajan

  BBC Dünya Servisi

  çalışan kadın

  Bilim insanları, yorgunluk ve uyku sorunlarına neden olduğu bilinen gece vardiyasının, kalp sağlığını da olumsuz etkilediğini ortaya koydu. Peki gece vardiyasının bedenimize olan etkilerini nasıl hafifletebiliriz?

  Daha fazla bilgi
  next
 2. William Park

  BBC Future

  Kabus

  Koronavirüs salgını döneminde daha çok mu kötü rüya görüyorsunuz? Uzmanlar "Kötü rüyadan korkmayın, tekrarlanan ve sık sık görülen kabuslardan korkun" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Bryan Lufkin

  BBC

  Pandemi döneminde pek çok kişi uyku sorunları yaşamaya başladı

  Son bir yıldaki koronavirüs salgını, iyi bir uyku çekmeyi önemli ölçüde zorlaştırdı. Bazı uzmanlar bunun için bir terim bile yarattı: Insomnia (uykusuzluk) ile koronavirüs veya Covid-19’un birleşimi olan koronasomnia veya covidsomnia. Peki buna karşı ne yapabiliriz?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Eva Ontiveros

  BBC Dünya Servisi

  woman asleep at work, with head resting on her desk and post it notes on her eyes pretending to be awake

  Uykunun insanın yaşam kalitesini olumlu etkilediğini gösteren çok sayıda bilimsel çalışma var. Bununla birlikte halen birçok insan için uykuya dalmak ya da kaliteli bir uyku çekmek çok kolay olmuyor. Uyku kalitesini artırmak için neler yapabiliriz?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Man asleep with a ball

  İyi ve kaliteli uyku uyumanın sırrı ne? İşte, Sir Alex Ferguson'ın yönetimindeki Manchester United'ın efsanevi "92 yılı kadrosu" dahil, birçok üst düzey sporcuya kaliteli uyku dersleri veren Nick Littlehales'ten uyku tavsiyeleri.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Businesswoman sleeping on desk

  ABD hükümeti iş yerlerinde şekerleme yapmayı yasakladı. Ama uyku uzmanları bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Japonya ve Kuzey Amerika'da bazı şirketler çalışanları için 'kestirme odaları' yerleştirmeye başladı.

  Daha fazla bilgi
  next