İfade özgürlüğü

 1. Tiyatro sanatçısı Genco Erkal için 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istendi

  Genco Erkal

  Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

  Sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Erkal hakkındanNisan ayında başlatılan soruşturma tamamlandı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Erkal'ın 3 farklı paylaşımında Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

  İddianame değerlendirilmek üzere İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

  İddianame kabul edilirse, Erkal önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

  View more on twitter
 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  sosyal medya

  AKP, yaklaşık 1 yıl aradan sonra sosyal medyaya yönelik yeni bir düzenleme için harekete geçti. "Yalan haber ve dezenformasyonla mücedele" gerekçesiyle, hem sosyal medya kuruluşları hem de kullanıcılara yönelik yaptırımlar gündemde. Ancak söz konusu planlar sosyal medyada sansür tartışmasını da beraberinde getirdi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Afganistan medyasında son durum ne?

  Afgan medyası

  Afganistan'da son 20 yılda en fazla değişen alan, medya oldu. 2001'deki ABD işgali sonrası Taliban'ın devrilmesiyle birlikte 200'e yakın radyo istasyonu ve onlarca yeni TV kanalı açıldı.

  Taliban geri döndü. Şimdilik tümü açık kaldı ancak nasıl bir yayın yapacaklar, özgürlükleri olacak mı, bunu henüz bilmiyoruz.

  Afganistan'ın en fazla izlenen kanalı Tolo TV'nin yöneticilerinden Saad Mohseni, BBC'ye yaptığı açıklamada Taliban'dan "Ekrana çıkan kadın spikerlerin giydikleri şeyin kabul edilebilir olmadığına dair" mesajlar geldiğini söyledi.

  "Farklı şekilde giyinmeleri yönünde bir karar çıkarırlarsa bunu bize bildirmelerini söyledik. Alelade telefon ve mesajlar alarak bunları uygulamaya koyamayız.

  "Sanırım Taliban şu an, Şeriat kanunlarını dikte etmeyle dünyaya 'bizim için her şey uygun' mesajı verme arasında bir denge tutturmaya çalışıyor."

  Mohseni, kanalın belirsizlik sebebiyle kendi kendine sansür uyguladığını, Taliban'a karşı sert bir dil kullanan programların bir süre yayımlanmayacağını söylüyor. Şu an için öncelik, 400 kişilik kadronun güvenliğinin sağlanması.

  Ancak ne yaparlarsa yapsınlar çalışanlardan bazılarının tehdit altında olduğunu söylüyor:

  "Bazıları ise bu şartlar altında Afganistan'da yaşayamayacaklarını söylüyor ve ülkeyi terk etmek istiyor. Bu durumda bizim de onlara yardımcı olmamız gerekiyor. Ancak bu insanları alıp da havayoluna götürmek imkansıza yakın."

  Mohseni'ye göre bunların hiçbiri yaşanmadan da çekilme sağlanabilirdi:

  "Dünya bizi yüz üstü bıraktı. Terk edip gitmek ayrı bir şey ancak sorumluluk alarak terk etmek öncelik olmalıydı."

 4. Taliban, Deutsche Welle'de çalışan bir gazetecinin yakın akrabasını öldürdü

  Taliban

  Alman kamu yayıncısı Deutsche Welle (DW) kendileri için çalışan bir gazetecinin Afganistan'da yaşayan yakın akrabasının Taliban tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi.

  Taliban savaşçılarının kapı kapı dolaşarak DW için çalışan gazeteciyi aradığı, bu esnada yakın akrabası olduğunu bildiği bir kişiyi öldürdüğü belirtiliyor.

  Gazeteci ise bir süre önce Afganistan'ı terk ederek Almanya'ya gitmiş; oradan çalışmaya başlamıştı.

  DW için çalışan üç gazeteciyi daha bulmak için evlere tek tek baskın yapan Taliban, bu gazetecilerden birinin daha akrabasını ağır yaraladı.

  DW Genel Direktörü Peter Limbourg cinayetleri kınadı, "Bu durum çalışanlarımızın ve ailelerinin Afganistan'da kendilerini bulacakları devamlı tehlikeyi gösteriyor" dedi:

  "Taliban'ın şimdiden gazeteciler için Kabil ve diğer bölgelerde organize arama çalışmalarına başladığı ortada. Zamanımız azalıyor!"

 5. Basın eylem

  Basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti alanında faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası 23 kurum, Türkiye'nin "yabancı fonlu" haber mecralarına dair yasal düzenleme çalışmalarına ilişkin bir açıklama yaparak, konudan duydukları endişeyi dile getirdi. Basın örgütleri eleştirel haber yapan kurumları hedef gösteren açıklamaları da kınadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Saldırganlar binanın dış cephesine tırmanıp balkonlardan içeri girdi

  Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te aşırı sağcılar LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'nün ofisini bastı, LGBTİ+'ları ve gazetecileri darp etti. Tiflis Onur Yürüyüşü'nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, insanların hayatını riske atmamak için yürüyüşün iptal edildiği duyuruldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Basın emekçilerinden 'Basının nefesini kesemezsiniz' eylemleri

  Neyran Elden

  EYLEM

  İstanbul'da cumartesi günü LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'ne yapılan polis müdahalesi sırasında polis tarafından boğazına bastırılarak darp edilen ve gözaltında tutulan Bülent Kılıç’ın gördüğü şiddete tepki gösteren meslek örgütleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.

  Aralarında Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği,, DİSK Basın-İş, Gazeteciler Cemiyeti, Haber-Sen, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın da bulunduğu meslek örgütleri İstanbul’da Valilik binasının önüne kadar yürüyerek basın açıklaması metnini okudu.

  Eyleme çeşitli basın kuruluşlarından gazeteciler de katıldı.

  Eylemciler, “nefes alamıyoruz” ve “gazetecilik boğulamaz” yazılı pankartlar taşıdı, “zorbalıkla basın susturalamaz” sloganları attı.

  Basın açıklaması sırasında konuşan Bülent Kılıç, kendisine destek verenlere teşekkür ederek suçluların ceza almasını talep etti.

  Basın açıklamasının sonunda, basın mensupları İstanbul Valiliği’ni çevreleyen demirlere kameralarını asarak eylemlerini sonlandırdı.

  EYLEM
  View more on twitter
  View more on twitter
 8. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  fotomuhab'r

  Polis, Cumartesi günü İstanbul'da düzenlenmek istenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'nde Fransız haber ajansı AFP'nin foto muhabiri Bülent Kılıç'ı boğazına basarak gözaltına aldı. Yaşananların ardından toplumsal olaylarda polisin basın mensuplarına yönelik sergilediği sert müdahaleler de gündeme geldi. Peki, Nisan sonunda yayımlanan Emniyet Genelgesi basının işi yapmasında etki yarattı mı? Gazeteciler, kendi saha tecrübelerini anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Engin Karaman

  BBC Türkçe

  Boğaziçi

  Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanmasını protesto eden öğrencilerden bazılarına, aldıkları burs ve kredilerin kesileceği bildirildi. Ancak bursların kesilmesinin gerekçesi olarak belirtilen hükmün, 2008 yılında yönetmelikten çıkarıldığı ortaya çıktı. Mahkeme, bir öğrencinin açtığı dava sonucu, bursun kesilmesi hakkında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

  Daha fazla bilgi
  next