Seyahat & Eğlence endüstrisi

 1. Sağlık Bakanı Koca: Bu geceden itibaren Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize seyahat edilmesine izin verilmeyecek

  koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güney Afrika’da tespit edilen ve Omikron adı verilen varyant nedeniyle beş ülkeye seyahat kısıtlaması getirildiğini açıkladı.

  Koca’nın Twitter hesabından duyurduğu karara göre, bu geceden itibaren Türkiye’ye seyahate izin verilmeyecek beş ülke şöyle:

  • Güney Afrika
  • Botsvana
  • Mozambik
  • Namibya
  • Zimbabve

  Avrupa Birliği ise bu beş ülkeye ek olarak Eswatini ve Lesotho’ya da uçuş yasağı uygulama kararı almıştı.

 2. Antalya'ya 10 ayda 8,5 milyon turist geldi

  Antalya turizm

  Covid-19 nedeniyle geçen yılı 3,5 milyon turistle kapatan Antalya, önlemlerin gevşetilmesiyle bu yıl daha fazla tatilcinin rotasında yer aldı.

  22 Haziran'da seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından sonra yaklaşık 3,5 ay boyunca hafta sonları günde ortalama 100 bin yabancı turistin giriş yaptığı kenti 10 aylık verilere göre 8 milyon 616 bin kişi ziyaret etti.

  İlk sırada Ruslar yer aldı

  Kente gelener arasında ilk sırada Rusya yer aldı. Rusya'dan 10 ayda geçen yıla göre yüzde 145 artışla 3 milyon 448 bin 706 turist geldi. Antalya'ya geçen yıl aynı dönemde 1 milyon 402 bin 579 Rus turist gelmişti.

  Antalya'ya en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında 1 milyon 258 bin 138 kişi ile Ukrayna ikinci sıra yer aldı.

  Geçen yılın 10 ayında 335 bin 484 Alman turisti ağırlayan Antalya, bu yıl ise aynı dönemde yüzde 247'lik bir artışla 1 milyon 164 bin 338 Alman turisti konuk etti.

 3. Pasika Khernamnuoy ve Katie Silver

  BBC News

  Phang Nga Körfezi'nde yaşayanlar turistleri karşılamaya hazırlanıyor

  Tayland koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle 18 ay sonra turistlere kapılarını açtı, 60'tan fazla "düşük riskli" ülkeden aşılı turistlerin ülkeye karantinaya girmeden seyahat etmesine izin verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Lindsey Galloway

  BBC Travel

  Dijital güvenlik, sağlık güvenliği ve altyapı güvenliği açısından ikinci gelen Singapur, dijital gözetleme ve temas takip ile bu özelliklerini kullanarak daha pandeminin ilk günlerinde hızlı bir şekilde ilerledi.

  Covid-19 pandemisiyle beraber dünyanın dört bir yanındaki şehirler, güvenlik kavramının ne olduğunu tekrar gözden geçirdi. Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit (EIU) 2021 yılına dair güvenli şehirler endeksini yayınladı. Bu sıralamaya göre Kopenhag, Toronto, Singapur, Sidney ve Tokyo ilk beş sıraya yerleşti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İngiltere sınır

  İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Türkiye'de yapılan Covid-19 aşılarının İngiltere tarafından tanınacağını açıkladı. Böylece, Türkiye'den İngiltere'ye yolculuk eden tam aşılı kişilerin 10 gün boyunca evde karantinaya girme zorunlulukları kalktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. İngiltere'nin 'kırmızı liste' kararından sonra Antalya'ya ilk turist kafilesi geldi

  İngiliz turistler

  DHA'nın haberine göre İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmasının ardından ilk İngiliz turist kafilesi Antalya’ya geldi.

  İngiltere, Mayıs ayından bu yana Türkiye'yi seyahat edilmemesi gereken ülkelerin yer aldığı kırmızı listede tutuyordu. 22 Eylül'den itibaren Türkiye seyahat edilebilir ülkeler arasına alındı.

  4 aylık aradan sonra Antalya'ya gelen ilk turist kafilesini günler içinde diğer kafilelerin izlemesi bekleniyor.

  Muğla'nın Dalaman ilçesine gelen 129 kişilik ilk İngiliz turist kafilesi ise, havalimanında lokumla karşılandı.

  İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı, uluslararası seyahat kurallarını gevşetti - BBC News Türkçe

  İngiliz turistler
 7. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda bulunan İngiltere gümrüğü

  Türkiye'den İngiltere'ye giden kişilere otel karantinası zorunluluğu kaldırılsa da Türkiye'de aşılanmış kişiler için ev karantinası zorunluluğu bulunuyor. Bu karar, neden alınmış olabilir ve değişebilir mi? BBC Türkçe'den Onur Erem, İngiltere Sağlık Bakanlığı'na ve Covid-19 Veri Analisti Tim White'a sordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps

  İngiltere'nin kırmızı ülkeler listesinde yer alan Türkiye'nin, yapılacak yeni değerlendirmeyle "seyahat edilebilir ülkeler" arasına alınacağını yazılıyor. Trafik ışığı olarak bilinen seyahat düzenlemesi ile ilgili son değerlendirmenin sonuçları, 17 Eylül Cuma günü açıklanacak.

  Daha fazla bilgi
  next