Hayvan hakları

 1. Whale's are driven to swim onto the beach in the Faroe Islands

  Danimarka'ya bağlı Faroe Adaları'nda, 1400'den fazla yunusun avlanarak öldürülmesi tepki çekti. Botlarla karaya sürülen yunus sürüsü, sahilde bıçaklanarak öldürüldü. Skalabotnur sahili akan kan nedeniyle kıpkırmızı oldu. Öldürülen yunuslar karaya çekilerek, tüketim için burada bekleyenlere dağıtıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  kedi kopek

  Belçika'da nüfusun büyük çoğunluğunun yaşadığı Flaman kesiminde hayvanları öldüren, ya da istismar ve kötü muamelede bulunanlar 10 yıla kadar hapis ve 1,6 milyon Euro'ya kadar para cezasına çarptırılacak. Hayvanlara yönelik suçun 5 yıl içinde tekrarı durumunda cezalar 2 katına çıkarılacak. Yusuf Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Darragh MacIntyre

  BBC Panorama

  Horse in silhouette

  BBC Panorama programının araştırması, İngiltere ve İrlanda'da binlerce yarış atının mezbahalara gönderildiğini ortaya çıkarttı. Mezbahalarda kesilen atların bazılarının bir zamanlar sahibinin ve eğiticilerinin, yarış dünyasının bazı en büyük isimleri oldukları belirlendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. 'Hayvanları Koruma Kanunu' teklifi muhalefetin itirazlarına rağmen TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  TBMM

  AKP'nin geçen hafta TBMM'ye sunduğu 'Hayvanları Koruma Kanunu' teklifi, muhalefetin itirazlarına karşın TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

  Hayvan hakları savunucuları yasa teklifinin 'beklentileri karşılamadığını' savundu, muhalefet yasa teklifinin "yanlışlarla dolu olduğunu" dile getirdi.

  AKP'li milletvekilleri ise hayvanlara yönelik işkence, eziyet, tecavüz gibi suçlarda hapis cezası öngören yasa teklifinin beklentileri karşıladığını dile getirdi.

  Teklifte hayvanlara yönelik çeşitli suçlara 3 ay­dan başlayıp değişen süreler­de hapis cezaları öngörülü­yor.

  Kabul edilen bir başka önergeyle de yasa ile kurulması yasaklanan kara ve su sirkleri ile yunus parklarının tasfiyesi için 10 yıl süre konuldu.

  Teklifin eleştirilen maddelerinden birisi de doğal sadece kamu kurum ve kuruluşlarına doğal yaşam parkı kurma izni verilmesiydi. Yapılan değişiklikle gerçek kişilere de doğal yaşam parkı kurma hakkı tanındı.

  Yasanın görüşmelerinde siyasi parti gruplarının ortak önergesiyle, muhalefetin tepkisine neden olan “hayvanlarla cinsel ilişki” ifadesi “hayvanlara cinsel saldırı veya tecavüz” olarak değiştirildi.

  Hayvanlara cinsel saldırıda bulunan ve tecavüz eden kişiye, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası uygulanacak.

  Öte yandan İnfaz Kanunu gere­ği, üç yıldan az hapis cezaları uygulanmıyor, erteleniyor.

  Bunun olmaması için hayvan hakları savunucuları hayvanlarla ilgili ceza­ların ertelemeden muaf tutul­masını talep etmişti ancak bu talep karşılık bulmadı.

  Hayvan hakları savunucusu Zülal Kalkandelen, Twitter hesabından, "Katliam yasası onaylayıp birbirinizi tebrik ediyorsunuz. Lanet olsun" yorumunu yaptı.

  View more on twitter

  Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş ise "Yanlışlarla dolu, oldu bittiye de bunun müjde gibi sunulmasını da hayır diyor, gerçek bir hayvan hakları yasası istiyoruz" dedi.

  View more on twitter

  Bir başka değişiklik ise belediyelere hayvan bakımevi kurmak için tanınan sürenin bir yıl öne çekilmesi oldu.

  Buna göre büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu 75 bini aşan belediyeler 2022, diğer belediyeler ise 2024 sonuna kadar hayvan bakımevleri kurmakla yükümlü olacak.

 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  hayvan

  Muhalefet ve hayvan hakları savunucuları, Hayvanları Koruma Kanunu teklifine ilişkin komisyon görüşmelerinde yasanın ismine itiraz ederek, "Hayvan Hakları Yasası" olarak değiştirilmesini isterken, teklifte yer alan ve ceza öngörülen "hayvanlarla cinsel ilişki" ifadesinin de "hayvanlara tecavüz" veya "istismar" olarak değiştirilmesini istediler.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  köpek

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), uzun süredir beklenen Hayvanları Koruma Yasası ve Türk Ceza Yasası'nda değişiklik yapan yasa teklifini Meclis'e sundu. Yasa teklifinde hayvanlar "can" olarak tanımlanırken, hayvana karşı işlenen bazı suçlar için ilk kez hapis cezası öngörülüyor. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  çayırda koyunlar

  Hollanda Senatosu, yeni hayvan hakları yasasını onayladı. 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecek olan yasa uyarınca, evcil hayvanların kulübe ya da kafeste tutulmasına izin verilmeyecek. Hollanda Tarım Bakanı Carola Schouten ve hayvan üreticileri yasaya tepkili. Schouten'e göre, "yasanın bu şekilde uygulanması imkansız".

  Daha fazla bilgi
  next