El Kaide

 1. Driss El-Bay

  BBC İzleme Servisi

  Taliban lideri Hibatullah Akhunzade'nin (sol-önde) El Kaide lideri Eymen el Zevahiri'nin bağlılık yeminini kabul edip etmediği konusunda belirsizlik var

  El Kaide, 1990'larda Usame Bin Ladin yönetiminde Afganistan'da Taliban'a sadakatini bildirmişti. Sadakat yemininin hala geçerli olduğu düşünülüyor ancak Taliban'ın bu ittifakı sürdürüp sürdüremeyeceği belirsiz. BBC İzleme Servisi'nden Driss El-Bay'in analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. İran sınırından Türkiye'ye girmiş bir grup Afgan düzensiz göçmen

  Türkiye'deki Afganlarla ilgili bilinenler, Taliban'la temasın Türkiye açısından yaratabileceği fırsatlar ve riskler; Taliban, IŞİD ve El Kaide'nin ayrıştığı noktalar ve yeni seçim barajı. BBC Türkçe, Bundle okuyucuları için haftanın öne çıkan gelişmelerini derledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Doktor Amin al Hak olduğu ifade edilen kişi arabanın ön koltuğunda.

  ABD güçlerince 2011'de Pakistan'da öldürülen, El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in en yakınındaki isimlerden birinin Afganistan'a dönüşünü gösterdiği belirtilen bir video paylaşıldı. Henüz güvenlik birimlerince doğrulanmayan videodaki kişinin, Usame bin Ladin'in güvenlikten sorumlu yardımcısı Doktor Amin al Hak olduğu belirtiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Frank Gardner

  BBC Güvenlik Muhabiri

  People gather with their heavy weapons to support Afghanistan security forces against the Taliban

  ABD'nin Afganistan çekilmesiyle ilgili konuşan Batılı istihbarat örgütlerinin yöneticileri El Kaide ve IŞİD gibi örgütlerin bölgede güçlenmelerinden endişe duyuyorlar. BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. 11 eylul

  ABD'ye El Kaide tarafından 11 Eylül 2001'de düzenlenen saldırıların bugün 19'uncu yıldönümü. Birçok kişi tarafından "dünyanın değiştiği gün" olarak tanımlanan 11 Eylül 2001'de neler yaşandı, o tarihten bu yana neler değişti?

  Daha fazla bilgi
  next