DERGİ - Astronotlar uzaydan Dünya'yı nasıl görüyor?

Dünya Telif hakkı Getty

Uzay araçları Dünya yörüngesinde hareket ederken astronotlar Dünya'yı gördüklerinde yaşadıkları duyguları anlatıyor.

BBC'nin internetten bedava indirilebilecek sanal gerçeklik projesi kapsamında, üç astronotla konuşup uzaydan Dünya'ya baktıklarında ne düşündüklerini sorduk.

"Dünya'yı ilk görüşüm kalkıştan birkaç saniye sonraydı" diye başlıyor İngiliz kadın astronot Helen Sharman. Kalkışta uzay aracını koruyan "kaplama parçalandıktan sonra pencereden ışık süzüldü ve Pasifik Okyanusu'nu gördüm, harikuladeydi."

1991'de Rus (o zamanlar Sovyet) Mir uzay istasyonunda sekiz gün kalmak üzere uzaya fırlatıldığında 27 yaşındaydı. Bu süre boyunca Dünya'yı izleme fırsatını hiç kaçırmamıştı. Son gece penceresindeki gölgelikleri açık tutmuş ve uzay istasyonu 90 dakikada Dünya'nın etrafını dolaştığı için 90 dakikada bir güneşin doğuşunu izlemişti.

BBC için hazırlanan 360 derece sanal turda izleyiciler Dünya'ya uzaydan bakma olanağı buluyor. Bu sırada Sharman'ın yanı sıra Amerikalı astronot Ron Garan ile İtalyan astronot Luca Parmitano uzayda olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatıyor. Bu sırada onların tecrübelerinden ne tür dersler çıkarmak gerektiğini düşünüyor insan.

BBC'nin uzay yürüyüşü, HTC Vive ve Oculus Rift sanal gerçeklik cihazlarında izlenmek üzere (Steam Store ve Oculus Store'dan) indirilebilir.

Telif hakkı NASA

Luca Parmitano: Nefes kesen renk patlaması

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Luca Parmitano'nun Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) dışına ilk çıkışı 9 Temmuz 2013'te sabah saat 8:02'de olmuş. Uzayda araç dışına çıktığında, çalışacağı alana robot kolla taşınmış.

"Çok az astronota nasip olan bir lükse ve imtiyaza sahiptim. Ellerim dolu olduğu için fotoğraf çekemiyor, bir yere gidemiyordum. Altı dakika boyunca etrafımı izlemekten başka bir şey yapmadım." (Video için tıklayın)

Uzayda yürüyüş güneşin doğduğu saate denk gelmişti ve ISS Atlantik Okyanusu'nun üzerinden geçiyordu. Güneş doğmaya başlamıştı. "Sanki ışık patlaması olmuştu. Batı Afrika üzerindeydik ve birden doğan güneşin sarı, pembe ve kızıl ışıkları görülüyordu."

"Ön tarafta, altımdaki okyanusun kopkoyu mavisi… dalgaların kumlara çarptığı yerler beyaz… sonra çölün okra ve terakota rengi… Bütün bunları yavaş yavaş keşfetmiyor, aynı anda görüyorsunuz, nefes kesen bir renk patlaması…"

Telif hakkı Getty

Ron Garan: Uzaydayken Dünya'yı daha iyi anlıyorsunuz

Eski NASA astronotu Ron Garan uzayda 178 gün geçirdi. Uzay aracının dışına dört kez çıkıp uzayda toplam 27 saat geçirdi. Bu deneyim hayatını değiştirdi, zamanının çoğunu "yörünge perspektifi" adını verdiği çalışmalara, kitap, resim ve filmlere ayırıyor şimdi. (Video için tıklayın)

"Gezegenimize uzaydan bakmak, özellikle uzayda araç dışında zaman geçirmek çok duygusal bir deneyim. Bu bana derin bir minnettarlık duygusu kazandırdı; Dünya'ya o perspektiften bakabilme ve böyle bir gezegene sahip olmanın verdiği minnettarlık.

"Bildiğim tek dünyadan fiziksel olarak uzaklaşmış olmak bende o dünyanın üstündeki herkesle derin bir bağlantı hissi yarattı. ISS bugüne dek yapılmış en karmaşık araçlardan biri ve bu derecede bir işbirliğini yeryüzünde gerçekleştiriyor olsak, karşı karşıya olduğumuz en büyük sorunları çözme konusunda ne çok ilerlemiş olurduk fikri oluştu bende."

Telif hakkı Getty

Helen Sharman: En önemli şeyi hatırlamak

"Maddi şeylerin bizim için ne kadar önemsiz olduğunu söylemek isterim. Pırıl pırıl muhteşem bir kırmızı spor araba sahibi olmak yanlış bir şey değil… ama hayat aslında bunlardan ibaret değil. Uzaktan Dünya'ya bakmak hayatta insan ilişkilerinin önemini anlamamı sağladı. (Video için tıklayın)

"Yaşamak için asgari ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra en önemli şey sahip olduğumuz bu kişisel ilişkilerdir. Nihayetinde ailemiz ve dostlarımız diğer her şeyden daha önemli."