Прем'єра "Гарета Джонса": як преса відреагувала на фільм про Голодомор

Поділіться цим Email Поділіться цим Facebook Поділіться цим Twitter Поділіться цим Whatsapp

Image copyright Stephane Cardinale - Corbis/Getty Images
Image caption Джеймс Нортон втілив на екрані образ британського журналіста

Провідні світові видання жваво обговорюють прем'єру спільного польско-британсько-українського фільму "Містер Джонс" ("Гарет Джонс") на всесвітньо відомому кінофестивалі Берлінале. Думки критиків і спеціалізованих видань розділились від схвальних епітетів до іноді доволі суворої критики.

Історичний трилер "Гарет Джонс" (Mr. Jones) - це реальна історія молодого британського журналіста Гарета Джонса, який у 1933 році став свідком Голодомору в Україні.

Він поїхав до СРСР, побачив голод на власні очі і розповів про це світу. Проте, на його публікації не звернули увагу. Те, що на перший погляд здавалося звичайним журналістським розслідуванням, перетворилося на смертельно небезпечну подорож.

Режисером стрічки виступила Голова Європейської кіноакадемії, номінантка на премію "Оскар" і BAFTA Агнєшка Голланд. Головні ролі у фільмі виконали Джеймс Нортон ("Війна і мир", "Щаслива долина", "МакМафія"), Ванесса Кірбі ("Корона", "Місія неможлива: Фолаут") та українські актори.

"Ода журналістиці та пошукам правди"

Image copyright FILM.UA
Image caption Зйомки фільму "Гарет Джонс" на Чернігівщині

Спеціалізоване видання Filmuforia називає стрічку "захопливо чарівним фільмом з динамічним сюжетом".

"Фільм знімали в Польщі, Шотландії (не в Уельсі) та на оригінальних локаціях в занесеній снігом Україні, але сцени зустрічі в Баррі між Джонсом і його батьком особливо проникливі. Сценарій і діалоги Чулапи демонструють гостру англійську емоційність. Це грандіозне досягнення. Агнєшка Голланд перетворює це на надзвичайно захопливе переживання, яке спалахує попри понад двогодинний хронометраж фільму", - пише видання.

Image copyright Sebastian Reuter/Getty Images
Image caption Режисерка Агнєшка Голланд разом з акторами Джеймсом Нортоном та Пітером Сарсгаардом на червоній доріжці Берлінале

Авторитетне британське видання Guardian вважає роботу Голланд "сильною драмою" про "валлійського журналіста, який реально існував і викрив геноцидний масовий голод Сталіна в Україні".

"Стрічка Голланд по-справжньому демонструє всю свою потужність в останній частині, на осиротілій Україні. В неї є справжня історія, історія, яка недостатньо розказана, і єдиний, переконливий і симпатичний персонаж, щоб розповісти цю історію. Це стрічка з великою кількістю деталей, які вражають", - підсумовує Guardian.

На думку Variety , "шукач правди, антирадянський журналіст Гарет Джонс залишається переконливим крізь злети та падіння занадто довгого біопіку Агнєшки Голланд". "Потужний сучасний резонанс цієї історії, що заснована на правдивих загрозах "фейковийх новин" та їх руйнівних наслідків, навряд чи потребує пояснення. "Містер Джонс" має проблеми з тим, щоб його сприймали, як драму, але меседж фільму все ж таки чітко досягає мети", - підсумовує видання.

Image copyright Sebastian Reuter/Getty Images
Image caption Знімальна група "Гарета Джонса"

Популярна німецька газета Tagesspiegel називає фільм "вишукано змайстрованою" психологічною драмою.

"На відміну від анархічної драми-помсти "Слід звіра", представленою на Берлінале-2017, "Гарет Джонс" - це класична драматургія вау-ефектами (великий паротяг до та з Москви, в крупних планах - телефонні лінії, через які таємна служба перехоплює розмови), шикарні меблі та владні архітектурні споруди. Вавілон-Москва: легковажні вечірки в радянській столиці різко контрастують зі стражданнями в Україні. Тут, нарешті, режисерка відмовляється від підсилювачів смаку, але знає межу представлення Голодомору. Зображення ескізні, майже чорні та білі на похмурому зимовому ландшафті, наче вони самі зазнали травми", - пише видання.

На думку видання Tip-Berlin , "Містер Джонс" є великою одою журналістиці та пошукам правди".

"Це фільм про Голодомор, як називають геноцид українців, масовий голод, який став причиною смерті мільйонів на початку 1930-х років і був викликаний деспотизмом однієї людини - Сталіна", - додає видання.

"Дилетантський" біопік

Авторитетне британська Times доволі жорстко розкритикувало фільм. На думку видання, від постановки "віє відчаєм".

Image copyright JOHN MACDOUGALL/Getty Images
Image caption Режисерка отримала різні відгуки кінокритиків

"Геноцид 1932-33 років в Україні, джерела Другої світової війни та виклики журналістики початку 20-го століття є доленосними темами, які, якимось чином, через негативну алхімію поганого кіновиробництва зведені до вимучених, уповільнених сюжетних ліній у цьому сумбурному та дилетантському біографічному фільмі", - пише видання.

Спеціалізоване незалежне британське видання IndieWire назвало стрічку "безладним біографічним фільмом" і "неорганізованим гармидером".

"Дратівливо спонтанний протягом більшості хронометражу, цей неспокійний та безформний фільм натякає на болісний дискомфорт режисерки, який вона відчуває від цього невигадливого уроку історії; від нерішучості в розкритті сюжетної лінії до непередбачуваного способу, у який перипатетична подорож Джонса пересувається від жанру до жанру, фільм Голланд рідко має достатньо терпіння, щоб дати фактам вкоренитися", - пише видання.

Image copyright FILM.UA
Image caption Кадр з фільму "Гарет Джонс"

На думку Berliner Zeitung , "пошук правди" від польської режисерки заслуговує на три зірки з п'яти можливих. "Агнешка Голланд, яку колись намагались переманити (відомий продюсер - ред.) Артур Браунер та Голлівуд за її справді приголомшливі драми про Голокост, не перетворює на банальність той факт, що цю хроніку жахливого руйнування можна розповісти звичайним журналістським фільмом", - пише видання. "Але в намаганні схопити незбагненне, режисерка не знаходить нічого кращого, окрім як демонізувати опонентів Джонса. Її модель переповідання тривожної історичної реконструкції вже тривалий час перебуває у кризі".

Спеціалізоване німецьке видання Critic назвало фільм "безсилим пафосом правди".

"Рухаємось до правди! У своєму новому фільмі "Гарет Джонс" Агнєшка Голланд відстежує забуте життя журналіста, який змінив хід історії", - пише видання.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram .