Блог з Луганська: фонтан замість моря

Луганськ Копирайт изображения Яна Вікторова

Луганськ увійшов в найгарячішу пору літа. І майже всі шукають порятунку від спеки. Це дуже непросто зробити там, де воду в житлові будинки дають по годинах і не кожен день.

Східні квартали Луганська купаються по кілька годин на день і не кожного дня, а Червоний Яр (околиця Луганська) має можливість запастися водою лише один день на цілий тиждень.

У холодну пору відсутність води пережити важко, але літом це ще важче.

Оте мрійливе "На море б…" лунає то тут, то там.

На фонтан як на пляж

Для дітвори виходом стали фонтани, на яких до літа обновили написи "Купання суворо заборонене. Небезпечно для життя!".

Але оскільки фонтанів, що працюють, у місті одиниці, багато людей вибираються до них як на водойми - беруть з собою їжу, рушники, дітей…

В каламутній воді на слизьких плитах граніту можна побачити і трирічних малюків, і молодь, яка купається прямо в одязі, і п'яних.

Купалися у фонтанах завжди, але зараз через тотальне безгрошів'я і посуху особливо відчутно, що фонтани для більшості - це ось те відсутнє уже декілька років у житті звичайного луганця море.

Копирайт изображения Яна Вікторова

Є варіант і не такий екстремальний - поїздки на місцеву водойму "Восьмёрка" і волнухинське водосховище (приватна водойма, куди забороняють приходити зі своєю їжею і напоями).

"Восьмёрка" - це мілке озерце, яке знаходиться у межах міста і належить приватній особі. І ось хто вже щиро радий всім обмеженням - у нього клієнтів стало тільки більше.

Цілий день біля води на власному рушнику коштуватиме в 50 рублів (22 грн), з альтанкою (критий навіс) - 100 рублів (45 грн). Плюс вода, бутерброд, інші зваби на місці. І такий ось сімейний відпочинок обійдеться, як поїздка за місто, тільки у місті.

Приятелька, яка возила доньку все літо на "Восьмёрку", порахувала, що відпочинок на двох зі всіма перекусами обходиться у 300 рублів (136 грн) на день.

Мінус цього літа - "Восьмёрка" обміліла і перетворилися на затхле болітце. Це наслідки посухи, нелегальних свердловин, і того, що для технічних цілей (найчастіше це полив городів) люди використовують будь-які джерела води.

Аквапарк замість моря

Можна обрати заміські види відпочинку - озеро в Успенці, наприклад.

Але без свого транспорту дістатися туди дуже важко: треба робити кілька пересадок, іти пішки кілька кілометрів, прив'язуватися до розкладу роботи транспорту, який частіше за все працює до 18.00. На такій спеці це більше схоже на випробування, аніж на відпочинок.

У межах Луганська є, щоправда, аквапарк "Пінгвін", який багатьом замінив море. Багато луганців на питання, чи будуть вони на морі цього літа, цілком серйозно відповідають: "Так, на Пінгвіні".

Якщо знати розклад, коли туди можна потрапити за пільговою ціною, то може здатися, що ти навіть економиш. У прайсі є послуга ранкових купань і купання на годину.

Але у цей міні-аквапарк прості "республіканці" ходять радше як на свято - вихідний день біля води дорослому коштуватиме 600 рублів (272 грн), для дитини - 300 рублів (136 грн).

Із зарплатою лікаря в "республіці" - це розкіш. Один день для родини із двох дорослих і двох дітей коштуватиме, як пів місцевої зарплати.

При зарплаті медсестри в 3 тис. рублів ("влада" рахує це в еквіваленті 1 рубль = 1 грн), порахуйте, скільки разів вона може зводити дитину в аквапарк.

Альтернатива - абонемент для дитини в приватний басейн. 700 рублів коштують 12 занять по 45 хвилин (318 грн).

Неприємна особливість: дитячі басейни їхні власники здають вечорами не для дитячих розваг.

Недосяжне і небезпечне море

Копирайт изображения Яна Вікторова

Якщо все ж їхати на море, а не його сурогатні підміни, то найближче до Луганська Азовське море у Сєдовому - від чотирьох до восьми годин автобусом. Це "ДНР", а отже, потрібна довіреність на вивезення дитини, якщо везе його один із батьків або ж бабусі.

Ніби дрібниця, але я знаю випадки, коли саме через цю дрібницю до моря так і не доїжджали.

Азов та Сєдове полюбляє все "армійське" начальство "ДНР" - близько, є сезонна бронь у найкращих пансіонатах.

Але прості луганців, як не дивно, їдуть туди неохоче. На це є кілька причин: дорого, море брудне і небезпечно.

Остання з чуток: купа воєнної техніки, яку зігнали до кордону. І навіть якщо це всього лише чутка, ризикувати життям дитини ніхто не захоче. І якщо вже й витрачатися на відпочинок, то краще все-таки у більш зрозумілих умовах.

Недосяжна мрія - Крим. Туди пропонують путівки місцеві "Рескоми" (Республіканські профспілки).

Коштує це приблизно 700 рублів на день на людину або 1200 рублів з триразовим харчуванням (545 грн). Дорога своїм коштом. "Профком" відшкодовує 3 тис рублів (1363 грн) на одного працівника-члена профспілки й дитину до 18 років.

На двох такий десятиденний відпочинок потягне на 50 тис. рублів (майже 23 тис. грн), із яких дорога обійдеться у 7 тис. рублів (3 тис. грн) в обидва боки з урахуванням дитячих пільг в 50%.

І ще нонсенс. Перевізники, коли продають квитки, просять дзвонити їм із Криму сюди - уточняти, чи буде автобус назад, чи не поїде він раніше, чи все в силі.

Час прибуття ніхто не називає, дорога триває добу і більше. Залежно від того, що буде на кордоні.

І знову, якщо порівнювати із місцевими зарплатами, ці 50 тисяч рублів на скромний відпочинок на двох в Криму - це 5 зарплат працівників місцевих "міністерств" або 10 зарплат участкового педіатра. Мабуть, тому педіатри не їздять на море, тим більше до Криму.

Копирайт изображения Яна Вікторова

Ще варіанти - Краснодар, Абхазія, Грузія. Чому б і ні. Серед моїх знайомих була лише одна пара, яка їздила в Абхазію.

Чесно зізналися, що дорого, і наступне літо провели вдома. І у цьому році я не знаю нікого із мого оточення, хто б поїхав туди відпочивати.

Багато прицінялися, але лишилися врешті вдома.

Зараз серед моїх знайомих лише одна людина відпочиває в Криму, ще одна в Туреччині.

Решта на питання, як вони провели літо, відповідають звично і коротко: "На роботі".

Відпочинок, море і можливості для більшості простих "республіканців" залишились за лінією розмежування влітку 2014 року.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему