"Змарнований талант": Іван Кавалерідзе - людина з нерадянською біографією
- Станіслав Цалик
- Письменник, краєзнавець

Автор фото, UNIAN
13 квітня 2017 року відзначається 130-річчя Івана Кавалерідзе (у центрі)
Природа наділила Івана Кавалерідзе, 130-річчя якого відзначають цього дня, різноманітними талантами. Важко уявити, що всі вони належать одній людині: художник, скульптор, кінорежисер, сценарист, театральний драматург. А ще певний час вів наукову діяльність, працював у Академії архітектури. Мало хто з українських митців може похвалитися схожою "всеїдністю".
Митець жив і творив у радянську добу, проте мав біографію, далеку від радянських канонів. Його життя - дивне сполучення творчих злетів і компрометуючих (з погляду влади) обставин.
"Мистець високої міри", але водночас "змарнований талант кіномистецтва і скульптури", - так згадував про нього відомий письменник Улас Самчук. Певний час вони товаришували.
Пам'ятник княгині Ользі, встановлений Кавалерідзе 1911 року, київські більшовики скинули в 1919-му - мовляв, не той персонаж, якого має шанувати пролетаріат.
Автор фото, Stanislav Tsalyk
Перша робота І. Кавалерідзе як скульптора - пам'ятник княгині Ользі в Києві. Встановлений 1911 року, відновлений в 1996-му
Фільм "Прометей" (за мотивами творчості та біографії Тараса Шевченка) заборонили 1936-го. Кажуть, на вимогу Сталіна. Не сподобалося вождю, що на екрані росіяни програють війну на Кавказі. Неподобство! Після розгромної статті у головній партійній газеті "Правда", де режисеру закинули прославляння сепаратизму, йому заборонили ставити історичні картини.
Взагалі, зі своїм баченням Кобзаря митець не вписувався у прокрустове ложе комуністів. Пам'ятник Тарасові в Ромнах, споруджений 1918 року за часів УНР, демонтували більшовики у 1920-ті роки - як "петлюрівський". Пам'ятник у Сумах, поставлений за радянської влади 1926 року, простояв лише три десятиріччя. Його знищили начебто за особистою вказівкою Хрущова, якому не імпонував кубізм.
Автор фото, Stanislav Tsalyk
Урочисте відкриття пам'ятника Т. Шевченку в стилі конструктивізму. Полтава, 12 березня 1926 року
Спецслужби ставилися з підозрою до Кавалерідзе через його проживання в захопленому німцями Києві. У повоєнних радянських анкетах з'явилася спеціальна графа: "Чи перебували Ви на окупованих територіях?" Іван Петрович мусив писати: "Так", це автоматично робило власника анкети "неблагонадійним".
А він же ж не просто "перебував", але короткий час керував міським відділом культури і мистецтва. Намагався, користуючись посадою, оживити Київську кіностудію, яка після втечі червоних стояла мертво.
У ті дні Улас Самчук подарував йому другий том своєї трилогії "Волинь". Кавалерідзе прочитав і захопився. Хотів екранізувати на студії, яку сподівався відродити.
Із того задуму нічого не вийшло. Але якби вийшло, Іван Петрович мусив би невдовзі емігрувати. Й тоді не бачити Києву пам'ятника Григорію Сковороді на Контрактовій. І не лише його.
Автор фото, Stanislav Tsalyk
Таким був пам'ятник Т. Шевченку в Сумах, встановлений 1926 року і пізніше демонтований за вказівкою Хрущова
Мав молодшого брата Володимира. Той теж залишився в окупації, але в Житомирі. За німців очолював наукову установу, що досліджувала ґрунти. Через те змушений був тікати з України, опинився аж у Латинській Америці.
Родич за кордоном - теж "компрометуюча обставина". Радянська анкета передбачала запитання: "Чи маєте родичів за кордоном?" Ствердна відповідь - "чорна мітка".
Іван Петрович і радий би написати: "Не маю", проте Володимир періодично надсилав йому листи. Кажуть, митець їх не читав (принаймні розповідав усім, що принципово не відкриває конверти), але приховати наявність брата-емігранта не міг.
Зрештою, таких "чорних міток" Кавалерідзе мав багато.
На цьому тлі дивом виглядають його творчі здобутки.
Один із засновників українського авангарду в пластиці. Творець перших українських кіноопер ("Наталка Полтавка", 1936, "Запорожець за Дунаєм", 1937). Автор перших в Україні пам'ятників Тарасові Шевченку. Один із фундаторів українського історичного кіно.
Автор фото, Stanislav Tsalyk
Афіша фільму-опери "Наталка Полтавка", 1936 рік
На його творчому рахунку 10 фільмів, що їх поставив як режисер, та кількадесят відомих монументів у різних куточках України. У творчих колах Івана Петровича давно вважали класиком, проте держава не поспішала офіційно підтвердити його мистецький статус.
Звання народного артиста УРСР Кавалерідзе одержав 1969-го - йому на той час було 82 роки! Певно, почесне звання готували, як тоді було заведено, до 80-річного ювілею. Але документи щось дуже довго проходили інстанції "нагорі".
Його спогади, написані в 1970-ті роки, виявилися настільки "незручними", що побачили світ лише в часи перебудови - 1988-го. Їх опублікували спадкоємці, бо самого мемуариста вже 10 років як не було на цьому світі. Щоправда, та єдина публікація відбулася зі значними скороченнями. Повністю спогади не видані й досі.
Автор фото, Stanislav Tsalyk
Меморіальна дошка Івану Кавалерідзе на будинку по Великій Васильківській 12-Б, де він жив у 1954-1978 роках. Відкрито 1987 року, скульпторка Л. Кулябко-Корецька, архітектор В. Гнєздилов
Гуляючи по сучасному Києву, скрізь зустрічаємо Кавалерідзе. На Михайлівській площі - його княгиня Ольга (відновлена). Біля Золотих воріт - Ярослав Мудрий. Ці монументи щільно обросли міським фольклором.
У Софійському монастирі - пам'ятний знак майстра першій київській бібліотеці. У Пасажі - меморіальна дошка Борисові Гмирі. За Куренівкою, на Біличому полі, є вулиця Кавалерідзе. А на Андріївському узвозі - меморіальна майстерня-музей.
Дивна річ: за життя митцеві не надто віддавали належне, проте після смерті лише в Києві урочисто відкрили аж дві меморіальні дошки. За радянських часів - на будинку, де він жив, на Великій Васильківській. У незалежній Україні - на Кіностудії ім. Довженка, де працював.
З обох Іван Петрович, піднявши брови, здивовано розглядає нас, сучасних.