Блог історика: 1917 рік. Як Україна здобула автономію

Грушевський Копирайт изображения Укрінформ
Image caption Михайлом Грушевським очолював Центральну Раду, яка ухвалила Перший Універсал

10 червня 1917 року, в суботу, в Києві сталася історична подія - вперше від часів гетьмана Івана Мазепи Україна відновила автономію. Того дня Центральна Рада ухвалила свій Перший Універсал "До українського народу, на Україні й по-за Україною сущого".

Цьому крокові передували бурхливі події. Наприкінці травня Центральна Рада, очолювана Михайлом Грушевським, відрядила делегацію до Петрограду. Її очолювали заступник голови Центральної Ради Володимир Винниченко і член Ради від Полтавської губернії Микола Ковалевський.

Делегація мала погодити з Тимчасовим урядом питання українізації - війська, державних та місцевих органів, закладів освіти. А водночас обережно прозондувати ґрунт: як поставляться в тамтешніх урядових кабінетах до ідеї автономії України.

Копирайт изображения Станіслав Цалик
Image caption Таким - з незвичним червоним фасадом - побачили Зимовий палац у Петрограді члени делегації Центральної Ради. У палацових кабінетах українці намагалися з'ясувати ставлення Тимчасового уряду до автономії України

Посланці повернулися ні з чим - в місті Петра І вони не знайшли розуміння. Київська газета "Нова Рада" у випуску за 13 червня згадала про розчарування, яке охопило тоді українських політиків:

"Делегація Центральної Ради до Тимчасового правительства детально вияснила справу в петроградських сферах, і можна було сподіватися, що органи правительства нарешті зрозуміють, що так далі бути не може, що в інтересах спокою й організації на Україні треба облишити давню тактику нехтування потреб українського народу, що треба дати нарешті ясну й певну відповідь на питання, що саме життя ставить і владно домагається розв'язання. На жаль, і цим разом ми спинились перед замкненими дверима".

У відповідь на "замкнені двері" Центральна Рада видала Перший Універсал.

"Хай буде Україна вільною, - проголосив він. - Не одділяючись від всієї Росії, не розриваючи з державою російською, хай народ український на своїй Землі має право сам порядкувати своїм життям".

Повний текст - кілька машинописних сторінок. Місце і дата: Київ, 10 червня.

Того ж дня Володимир Винниченко урочисто оголосив Універсал на ІІ Всеукраїнському військовому з'їзді - в останній день його роботи. Це сталося в Троїцькому народному домі (нині - Національний театр оперети). Бурею оплесків зустріли присутні цей історичний документ.

Після оголошення Універсалу Михайло Грушевський звернувся до 2308 делегатів із закликом енергійно підтримувати постанови Центральної Ради. Після чого просто біля будинку народного дому відбувся військовий парад.

Відтак учасники параду, члени з'їзду і публіка вирушили по Хрещатику на Софійську площу, де відбувся молебень. Тоді знову оголосили Універсал.

"Після промов, - свідчив репортер газети "Киевлянин", - Грушевського підняли на руки і понесли, і натовп зі співами рушив".

Копирайт изображения Станіслав Цалик
Image caption Замітки в газеті "Киевлянин" за 12 червня 1917 року: про оголошення І Універсалу на закритті Військового з'зду та про парад біля Троїцького народного дому

"Нова Рада" подала повний текст Універсалу у вівторок 13 червня - на першій шпальті.

"Раніше чи пізніше це повинно було статися, - прокоментувала газета. - Події останніх днів, а надто відповідь Тимчасового правительства на українські домагання, тільки прискорили, тільки дали привід до рішучого слова".

У Петрограді не на жарт перелякалися. Провідні тамтешні газети "Речь", "Новое Время", "День", "Биржевые Ведомости" докоряли Києву за "розбивання й розвіювання революційних сил", друкували численні погрози і закликали до суворої боротьби з українськими "притязаниями".

Але, як згадував Винниченко, Тимчасовий уряд "не пристав на їхні домагання", адже в разі військового втручання "на оборону Центральної Ради могли би рушити з фронту українські части, в тилу на захист її стала б велика більшість людності України".

28 червня до Києва з метою пошуку компромісу прибули міністри Тимчасового уряду: закордонних справ - Михайло Терещенко, пошти й телеграфу - Іраклій Церетелі. Трохи пізніше приїхав з фронту Олександр Керенський, який обіймав дві посади - військового та морського міністра, а також міністра юстиції.

Копирайт изображения Станіслав Цалик
Image caption Публікація повного тексту І Універсалу в газеті "Нова Рада" за 13 червня 1917 року

Перемовини тривали три дні в Педагогічному музеї, де працювала Центральна Рада. Українську владу представляли Михайло Грушевський, Володимир Винниченко і Симон Петлюра. Переговори, за словами Винниченка, йшли "з недовіррям, з невільним пригадуванням минулого, а бажанням виговорити більше".

Пізнім вечором 30 червня сторони нарешті підписали угоду: Тимчасовий уряд визнає автономію України, натомість Київ більше не робить жодних кроків у цьому напрямку аж до скликання в Петрограді Всеросійських установчих зборів. На них буде остаточно вирішено питання про майбутній державоустрій Росії.

Вже за три дні - 3 липня - Винниченко одержав з Петрограда телеграму: Тимчасовий уряд проголосував за угоду з Україною. Як з'ясувалося потім, то було дуже бурхливе голосування. Воно призвело до політичної кризи в Петрограді, серії резонансних відставок і формування нового складу уряду.

Копирайт изображения Укрінформ
Image caption Володимир Винниченко - голова Генерального Секретаріату Української Центральної Ради

Натомість українці добилися визнання Генерального секретаріату як свого крайового уряду. Петроград не заперечував проти "розроблення Центральною радою проекту національно-політичного статусу України у такому розумінні, в якому сама Рада буде вважати це відповідним інтересам краю". Але з умовою - статут автономної України мають затвердити Всеросійські установчі збори.

Тимчасовий уряд не погодився лише з українізацією війська: це порушить єдність управління армією (йшла Перша світова війна).

Хай там як, сталося головне: Україна фактично здобула автономію, якої не мала понад 200 років, і змусила Росію визнати цей факт. Перший крок до проголошення державної незалежності було зроблено.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему