Архіви ЦРУ: більшовики перетворили Росію на гігантську в'язницю

  • Олексій Бухало
  • блогер
Комуністичні лідери

Автор фото, Keystone/Hultone Archive

Підпис до фото,

ЦРУ пише, що більшовики позиціонували себе захисниками революції й "давали непомірні обіцянки, жодну з яких не виконали потім"

Рівно 100 років тому, 7 листопада 1917 року, більшовики захопили владу.

Це був "путч", а комуністичний режим завжди ґрунтувався на насильстві, вважали аналітики Центрального розвідувального управління США.

Нещодавно ЦРУ розсекретило й оприлюднило майже 800 тисяч документів. З-поміж інших, велика частина стосується минулого СРСР.

Лютнева революція привела до влади ліберальний уряд

Автор звіту Лютий 1917: Російська революція в дійсності зазначає, що не більшовики скинули царя, а робітники за участі солдат та вільнодумних політиків.

Лютнева революція, яку ЦРУ визначило "ліберальною", стала кульмінацією сторічного політичного та економічного прогресу Росії -"вестернізації", йдеться в документі.

На зміну "автократичному та некомпетентному" цареві прийшов "ефективний, репрезентативний та прогресивний" Тимчасовий уряд.

Автор фото, cia.gov

Підпис до фото,

Фрагмент документа

Він "віддзеркалював глибокі настрої широких верств російського населення, тому контролював взаємодію всіх провідних політичних партій, які існували: соціалістів, соціал-демократів (меншовики), соціал-революціонерів та конституційних демократів (кадети).

Єдиною, що відмовилася співпрацювати з ним, була нечисельна, але фанатична партія більшовиків".

Більшовики, продовжує автор рапорту, не переймалися добробутом людей, а думали, як захопити владу.

Щоби дискредитувати уряд, вони поширювали розлад, недовіру між громадянами та військовими. Себе ж позиціонували захисниками революції й "давали непомірні обіцянки (жодну з яких не виконали потім)".

Світло перед темрявою: хронологія російських подій, лютий-жовтень 1917 року - ще один рапорт ЦРУ з коментарем щодо внутрішньополітичного життя колишньої імперії напередодні більшовицького перевороту.

Його автор звертає увагу на урядовий декрет, ухвалений ще 15 березня 1917 року, який проголошував свободу слова та друку, дозволяв страйки, скасовував соціальну, релігійну та національну нерівності, обіцяв скликати парламент - Всеросійські установчі збори.

Ці пункти, йшлося в документі ЦРУ, явно суперечили ярликові "авторитарного режиму", що більшовики навішували уряду.

Водночас, жодне з цих прав не реалізують у Росії, відколи комуністи захоплять владу".

Вже на третій день після листопадового перевороту більшовики вирішили підпорядкувати собі усю російську пресу, адже "не бажали, щоби люди знали правду".

Право на самовизначення націй

Володимир Ленін у квітні однозначно, на думку американського аналітика, "підтвердив право на самовизначення та вихід" неросійських народів зі складу колишньої імперії.

Проте, комуністи при владі "безжалісно придушували всі спроби" скористатися цим правом, демонструючи власне "пустослів'я".

Автор фото, ЦДАВО України

Документ ЦРУ звертає увагу на Українську Центральну Раду, яка "заявила своє право вирішувати українське майбутнє на основі самовизначення... Коли наприкінці 1917 року вона проголосила незалежність України, комуністи відправили Червону Армію, щоб запобігти… незалежності".

А грудневий ультиматум Центральній Раді від більшовиків вперше засвідчив "облудність" радянської обіцянки.

Володимир Ленін та Йосип Сталін також обіцяли мусульманам Росії поважати їхні звичаї і традиції, що стало "одним із найбільш гучних прикладів комуністичного лицемірства та нещирості", йдеться у документах.

Зокрема, Червона Армія штурмувала узбецьке місто Коканд. Захоплення "супроводжувалося триденними грабунками та розгромами, після яких комуністи спалили місто".

Вони були байдужі до законів війни та принципів гуманності, йдеться у коментарі події: "Що не могли контролювати, те руйнували".

ЦРУ: комуністи повернули людей у кріпацтво

Тимчасовий уряд, продовжує автор звіту, заборонив конфіскацію урожаю в селян та відклав вирішення земельних проблем до скликання Установчих зборів.

За його словами, комуністи, прийшовши до влади, навпаки відбирали пшеницю, а землю оголосили державною власністю. Вони сіяли ворожнечу між бідними та заможними селянами, а пізніше мільйонів із них довели до голодної смерті, вважали у ЦРУ.

Там стверджують, що більшовики не були популярними серед населення. Делегати першого Всеросійського з'їзду рад відкинули їхнє гасло - "Вся влада радам!" та висловили довіру Тимчасовому уряду.

Щоби прийти до влади, більшовики запланували збройний переворот, ідеться у документах американської розвідки.

Автор фото, cia.gov

Підпис до фото,

"Пролог до ганьби: хронологія першого року комуністів при владі"

7 листопада 1917 року вони втілити цей задум - "закінчилося світло свободи й почалася темрява комуністичного владарювання".

"Більшовицький заколот повернув людей у кріпацтво", - підсумовував автор документу, звертаючи увагу на близькі паралелі між радянською колективізацією та кріпацтвом.

Комуністичний рай чи гігантська в'язниця?

Перший рік відобразив сутність правлячого режиму, наголошував "Пролог до ганьби: хронологія першого року комуністів при владі".

Радянська пропаганда переконувала, що владу комуністи здобули завдяки одностайній підтримці народу, йдеться в звіті. Вони "створили справжній рай на землі, який відтоді постійно вдосконалюється".

Насправді, наголошували у документі ЦРУ, більшовики перетворили Російську імперію на гігантську в'язницю з війнами, свавіллям, голодоморами та кривавими бійнями.

Протиправність, зрада й агресія, яку практикували комуністи у 1917-1918 роках, стали прологом їхньої політики протягом наступних десятилітть, підсумовують у звіті.