Блог мами: вісім книжок під ялинку

За три роки від народження близнюків домашня бібліотека моєї родини зросла утричі. І це тільки за рахунок дитячої літератури, яка швидко стала невід'ємним пунктом наших щомісячних витрат.

віммельбух Копирайт изображения Olga Shylenko
Image caption Видавництво Artbooks

При цьому я ніколи не ставила собі за мету купувати книжки винятково вітчизняного виробництва. Єдиним критерієм відбору для мене завжди була не країна походження, не мова, а якість. Але сталося так, що 80% вмісту наших полиць зайняли саме українські видання.

Нещодавно чоловік сказав, що ми б давно збанкрутували, якби він витрачав стільки ж грошей на книжки, як я. Але Новий Рік і Різдво - найкращий час, щоб потішити своїх малюків новою казкою, водночас вгамувавши своє внутрішнє дитя.

Я відібрала для вас наші найулюбленіші. Можливо, ця добірка допоможе вам із вибором святкового подарунку.

"Зубр шукає гніздо" та "Ведмідь не хоче спати", Оксана Була

Ведмідь не хоче спати Копирайт изображения Olga Shylenko
Image caption "Видавництво Старого Лева"

Щороку напередодні зими чарівні істоти туконі вкладають лісових мешканців спати. Вони допомагають їм вмоститися в ліжечках і вкритися ковдрами, щоб під час затяжного сну звірятам нічого не бракувало.

Але одного дня стається нечуване - ведмідь категорично відмовляється вкладатися, бо палко хоче побачити справжній сніг, а зубр, який зазвичай не спить, натомість прагне заплющити очі і прокинутись вже навесні, коли надворі тепло і зелено. Що ж тепер робити туконям?

Магічні історії лісових звірів оживають на кінчику пензля молодої львівської художниці Оксани Були, якій вдається передати неймовірний спектр емоцій, використовуючи при цьому мінімалистічну техніку. Її зубр і ведмідь - водночас прості та надзвичайно зворушливі.

"Подорож листа. Історія до свята Миколая", Валя Вздульська

Подорож листа
Image caption Видавництво "Братське"

Одна з найкращих святкових казок цього року - душевна історія про пригоди листа, який написала та відправила до Святого Миколая маленька дівчинка на ім'я Марта.

На тонкий паперовий конверт чекає далека й терниста подорож з безліччю випробувань, але він відповідально нестиме свій безцінний вантаж - заповітне бажання своєї господині.

Ця книжка-білінгва з чудовими ілюстраціями Даші Ракової стала для мене приємним відкриттям, коли я шукала серед новинок щось святкове, але не надто релігійне. Вона читається за п'ять хвилин, але приносить масу задоволення.

"Як Меллопи Різдво святкували", Томі Унгерер

Меллопи Копирайт изображения Olga Shylenko
Image caption Видавництво "Рабарбар"

Буквально за день до Різдва четверо братів - Казимир, Ісидор, Фелікс та Фердинанд - вирішують зробити батькам сюрприз та принести додому святкову ялинку.

Але коли всі вони з'являються у вітальні зі своїми подарунками в руках, дім Меллопів наповнюється слізьми.

Тепер братам треба терміново придумати, куди подіти одразу чотири ялинки, і вони вирушають на пошуки тих, хто потребує справжнього різдвяного дива.

Це вже третя історія про пригоди родини Меллопів, яку перекладає видавництво "Рабарбар", але вона насправді особлива. Томі Унгерер написав ідеальну різдвяну казку про добро, яким так важливо ділитися з тими, кому його бракує.

"Пампушок і Огірочок: День Народження бабусі" та "Пампушок і Огірочок: Дивовижна подорож навколо світу", Крістіан і Фабіан Джереміс

Пампушок та огірочок Копирайт изображения Olga Shylenko
Image caption Видавництво Vivat

Яскраві віммельбухи (книга для розглядання з мінімумом тексту) про пригоди родини пінгвінів із серії "знайди і покажи" можна роздивлятися годинами. Прекрасно намальовані, з безліччю цікавих деталей і зручним великим форматом, вони займають почесне місце на нашій книжковій полиці.

"Читати" ці барвисті історії надзвичайно легко - треба лише слідувати коротким інструкціям і уважно роздивлятися картинки. Перша пригода відбувається у будинку бабусі, яка саме готується святкувати 90-річчя, але не може знайти у гармидарі своїх речей. Під час другої пригоди веселі пінгвіни та маленький крокодил Огірочок відправляються у навколосвітню подорож, де з ними стається безліч магічних подій.

"Фантастичні історії на добраніч", Ервін Мозер

Ервін Мозер Копирайт изображения Alamy
Image caption Видавництво "Чорні вівці"

Прекраcна збірка коротких оповідок із чарівними авторськими ілюстраціями чудово підходить навіть для найменших читачів.

Тут і кенгуру, що катається на лижах, і чарівник, що живе в замку на острові посеред моря, і котик Ксав'є Хутроруд, що обожнює книжки.

Казочки про кожного з героїв вміщаються на одну - максимум півтори сторінки, тому навіть непосидючі діти з легкістю проковтнуть їх одна за одною.

"Клатремус та інші звірята з Лісу на Пагорбі", Турбйорн Еґнер

Турбйорг Егнер Копирайт изображения Olga Shylenko
Image caption Видавництво "Круговерть"

Казка про мишенятко Клатремуса та його лісових друзів - одна з наших найкращих знахідок за останні місяці.

Народжена у Норвегії та видана в Україні з оригінальними авторськими ілюстраціями, ця історія настільки добра, кумедна та легка, що діти не можуть від неї відірватися.

Текст розбавлений пісеньками, що робить його надзвичайно жвавим.

Це одна з тих книжок, читаючи які шкодуєш, що її не було у твоєму дитинстві. Але дякуєш за можливість "наздогнати втрачене", вже маючи власних дітей.

"На будівництві", Ізабель Гьонген та "Автовіммельбух", Стефан Зайдел

віммельбух Копирайт изображения Olga Shylenko
Image caption Видавництво Artbooks

Книжки-розглядалки "На будівництві" та "Автовіммельбух" мені надіслали в подарунок з Німеччини, і в той самий день я дізналася, що українське видавництво Artbooks переклало їх для українського читача. Яка чудова новина!

Ці віммельбухи - ідеальні для прихильників усіх видів транспорту: автомобілів, бетономішалок, екскаваторів, кранів та інших прекрасних винаходів людства. Особливе задоволення - гортати сторінки та вигадувати власні історії, де твоя власна фантазія не має меж.

"Під землею, під водою", Олександра та Даніель Мізелінські

Під водою, Мізелінські Копирайт изображения Olga Shylenko
Image caption "Видавництво Старого Лева"

Що може бути більш заманливим для маленької дитини, ніж таємниці світу, у якому вона живе? Що може бути цікавішим, ніж секрети метро та шахт, вулканів і печер, кісток динозавру, знайдених палеонтологами, та подорожей до самого ядра Землі?

А коли навіть це їм набридне, можна пірнути на дно морів та океанів, побачити восьминогів, скатів і зубатих акул, а потім - вдягти водолазний скафандр та досліджувати затонулі кораблі.

Ця неймовірна книжка-алігат (два твори в одному) стала першим виданням, яке мої хлопчики читали близько години, не відриваючись ні на секунду. Вони відкривали світ, у якому живуть, на її сторінках, і це було справжнє задоволення.

***