Особливі діти: не треба нас жаліти

  • Катерина Городнича
  • Для BBC Україна
Особливі діти

- Доброго дня, Катерино, вас турбують з каналу "X", ми будемо знімати ток-шоу про аутизм, хочемо запросити вас в ефір, ми читали ваш блог.

- Я не знаю, чим вам допомогти, мій син - не аутист.

Щоб остаточно не потонути в непорозуміннях, мені здається, час визначитися з дефініціями.

Я зовсім не звинувачую колег у поверховості. Вони не зобов'язані знати тонкощі діагнозів. I якщо дитина, яка не розмовляє до певного віку, має розлади "аутичного спектру", то почувши цю назву, багато хто може вирішити, що це - аутизм.

Цей цикл я і почала писати, зокрема, для того, щоб трохи прояснити: існують не тільки радикальні форми проблеми.

Є безліч сімей, у яких ростуть діти з різними ступенями затримки психо-мовленнєвого розвитку. Повірте, безліч. Вони працюють з дітьми або ще не знають, що з цим робити. Та їх об'єднує одне: у всіх цих сімей є шанси фінішувати. Максимально напружитись кілька років, щоби потім - просто контролювати результат.

Після написання блогу я стикаюся з великим обсягом жалю. Бідна дитина, бідна мама. Але наразі це настільки неактуально, що стороння людина навіть не зрозуміє, з якого переляку нас жаліють.

Дитина ходить до школи з поглибленним вивченням іноземних мов. Одночасно трьох. Вимагає при цьому четверту, бо вона йому подобається на слух. Ходить до спортивної секції, вчиться грати на фортепіано і вже доволі непогано грає в шахи. Орієнтується в місті краще за багатьох дорослих, у нього є друзі в школі, є друзі з садочку, з якими він і далі спілкується.

Він приємна і весела дитина з відмінним почуттям гумору й інколи - гострим сарказмом. Йому ще 7 років, але на нього можна покластися: коли я боюся щось забути - він обов'язково нагадає. Він теревенить без упину, і інколи мені доводиться вмикати "фоновий режим", щоб не збожеволіти.

Все це може написати про свою дитину майже кожна мама. I саме тому я щаслива від цього - ми не родина суперменів, ми звичайні. Як ви і ваші знайомі.

Колись ми мріяли бути звичайними. I стали.

Так, ми багато для цього працювали, але тепер нові знайомі точно не відрізнять нас від решти.

I цей блог із перипетіями нашої боротьби за норму - це зовсім не спроба розчулити, це намагання дати трохи більше інформації: як люди, буває, вимушені йти трохи складнішим шляхом.

Я напишу ще не одну історію про долання проблем. Але знайте: це опис негараздів, які вже в минулому.

I, думаю, ці історії будуть важливими саме для тих, хто зараз долає вже пройдені нами етапи.

Ці блоги, з одного боку, мають довести, що все буде добре, якщо працювати з проблемою. З іншого - емоційність деяких моментів має показати мамам і татам таких дітей, що не можна залишати малих сам на сам.

"Виговориться, переросте; у моїх знайомих ось у чотири заговорив; ще ніхто не виростав німим; він усе розуміє, просто лінується". Це не він/вона лінується. Це ви.

Звісно, бувають діти, які просто пізніше починають говорити. Але якщо до мовчання додається хоча б один тривожний знак, я би йшла до невролога і психіатра. Але надійного. Не такого, який вас налякає і назавжди вжене в депресію (я таких вислухала не одного).

Я знаю дорослого чоловіка, на дивацтва якого батьки не звертали уваги. У нього все було "нормально, тільки дуже лінивий був". Зараз йому майже 50. Він дивиться телевізор, їсть і спить. I п'є заспокійливі пігулки, щоб родині (старенькій мамі) не заважати.

Він закінчив 9 класів, у середній школі навіть непогано вчився. А потім батьки відправили його в училище у гуртожиток - осягати доросле життя. Там із однолітками він "осягнув" на повну. I забрали його звідти лише за два роки, бо ж "треба, щоб навчився захищатися". Сам.

А він в очі не дивиться. I з людьми не знає, як спілкуватися. Але інтелект в нього був на рівні. I якби він був для батьків не "лінивий", а особливий, я певна - був би цілком спроможний до звичайного життя. Не без "тарганів", але покажіть мені, в кого їх немає.

Ви боїтеся піти до дитячого психіатра, щоб ніхто не шептався за вашою спиною? Повірте, буде значно складніше сховатися, коли дитина виросте і недоотримає можливостей для розвитку.