Блог проф. Пономарева: потяг чи поїзд?

  • Олександр Пономарів
  • доктор філологічних наук, професор

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів.

Кілька запитань від читачки Ірини.

Як називається вулиця - Яблучна чи Яблунева? Оскільки назва вулиці походить не від яблука, а від яблуні, бо, мабуть, на ній ростуть яблуні, то вулиця - Яблунева.

Ще читачка вважає, що російське слово поїзд треба викинути з мови і вживати тільки потяг. Одиницю залізничного транспорту краще називати потяг. Згадаймо чудовий вірш Володимира Сосюри:

"Коли потяг у даль загуркоче,

Пригадаються знову мені

Дзвін гітари у місячні ночі,

Поцілунки й жоржини сумні…"

Але поїзд - теж українське слово. Воно вживане на позначення низки саней, возів, що їдуть в одному напрямку. Кажемо також весільний поїзд.

Підпис до фото,

Радше потяг

Журналіст із Черкас Максим Степанов хоче знати, як правильно писати жіноче ім'я: Платонида чи Платоніда. Це ім'я пишемо й вимовляємо Платонида.

Михайло Науменко з Лисичанська запитує, чи не могли б ми вимовляти столицю Сирії як Дамаськ або, як Вікіпедія подає, Димашк, Дімашк. Столицю Сирії ми пишемо й вимовляємо Дамаск без м'якого знака, а прикметник - дамаський, щоб уникнути нагромадження приголосних -скський.

Запитання від редакції BBC Україна щодо частки не перед прикметниками й прислівниками.

Частку не пишемо разом, коли вона є в ролі префікса. Не тільки в прикметниках і прислівниках, а й в іменниках. Наприклад, неук, немовля, непохитний, негайний, невдовзі, невпинно, незабаром, несамовито. Також - коли вона у складі префікса недо-: недозрілий, недооцінений, недописаний.

Із прислівниками та прикметниками пишемо разом, коли вони означають одне ціле: недобрий, невеселий, невтямки, недарма, недалеко.

Окремо - від прикметника, що має при собі пояснювальне слово, наприклад, ні до чого не здатна людина, далеко не досконалий твір.

Разом пишемо не, коли прикметник є означенням, а не присудком. Наприклад, незакінчена розмова, нез'ясовані питання. Але ця робота не закінчена, бо тут воно в ролі присудка.

Повертаючись до висловленого

В одному з моїх роз'яснень у березні 2014 року була порада писати й вимовляти Паралімпіяда, паралімпійський, паралімпієць. Це сталося через недогляд. На стику префікса й кореня злиття голосних, а надто неоднакових, не відбувається, наприклад наобіцяти, пообідати, переобладнати тощо. Тому потрібно казати й писати параолімпієць, Параолімпіяда, параолімпійський.

----

Свої запитання надсилайте на адресу bbc.ukrainian.kiev@bbc.co.uk, вказавши в темі листа "Запитання до професора Пономарева".

Якщо ви хочете запитати про значення котрогось слова, будь ласка, спочатку загляньте до словника - можливо, там уже є відповідь на ваше запитання.

Попередні записи в блозі професора Пономарева.