Блог Пономарева: як називати application для смартфонів?

Професор Пономарів

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів.

Чи можна використовувати слово застосунок, цікавиться Іван Бевз.

У комп'ютерній термінології на позначення поняття прикладна програма потрібно вживати слово застосунок.

Відповідаючи Надії Басенко, скажу, що слово нанотехнології пишемо разом - за зразком нанорельєф, наносекунда, наноструктура тощо.

Має цілковиту рацію читач Володимир щодо вживання прийменника "на" у висловах типу мисливці на привидів, на відьом, на качок. А не мисливці за привидами, за відьмами, за качками. Тому що українці полюють на когось, а не за кимось.

Копирайт изображения BBC Sport
Image caption Професор Пономарів схвалює слово "застосунок" на позначення прикладних програм

Надія Жук пише, що в деяких словниках не розрізняють слів посмішка й усмішка. Таке нерозрізнення є наслідком неуважного ставлення укладачів і редакторів словників до висвітлюваного матеріялу. У своїй книжці "Українське слово для всіх і для кожного" я навів приклади з творів класиків української літератури, які свідчать про те, що усмішка може бути лагідна, ласкава, приємна, а посмішка - іронічна, глузлива, скептична.

Ще більше таких прикладів наводить у своїй праці "Як ми говоримо" мій учитель на ниві культури мови Борис Антоненко-Давидович. У словнику за редакцією Бориса Грінченка читаємо: "Усміх, усмішка - рос. улыбка". "Де той погляд молодецький, де той усміх веселий" (Марко Вовчок). Посмішка - насмешка. "Це посмішка з мене". Отже, усмішка - привітна, а посмішка - глузлива.

Чи існує в українській мові фразеологічний зворот на замітку, наприклад, господині на замітку, запитує Андрій Горбунов. Існує, про що свідчить наявність його в словнику за редакцією Бориса Грінченка: "Брати на замітку - принимать к сведению".

Копирайт изображения AP
Image caption Президент і президентка

Сергій Одаренко цікавиться відповідниками жіночого роду в назвах професій і посад. Такі відповідники є не від усіх утворень чоловічого роду. Але їх стає дедалі більше. На глузування людей, які не користуються українською мовою, зважати не варто. Психоаналітикиня поки що звучить дуже незвично. Проте не потрібно ігнорувати слова на кшталт учителька, як це роблять окремі журналісти, журналістка, редакторка, лідерка, лікарка, режисерка, прем'єрка, президентка й подібні. Для мене, скажімо, дико звучить таке: до класу зайшла вчитель історії. Чому вчитель, якщо це жінка?

Запитання від Тетяни Чіхрай. Як правильно - оцінити балом високого рівня чи на високому рівні? Правильна конструкція - оцінити високим балом.

----

Свої запитання надсилайте на адресу bbc.ukrainian.kiev@bbc.co.uk, вказавши в темі листа "Запитання до професора Пономарева".

Якщо ви хочете запитати про значення котрогось слова, будь ласка, спочатку загляньте до словника - можливо, там уже є відповідь на ваше запитання.

Попередні записи в блозі професора Пономарева.

Новини на цю ж тему