Блог Пономарева: чи можна попросити "п'ять шаурм"?

  • Олександр Пономарів
  • доктор філологічних наук, професор
Професор Пономарів

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів.

Мені, як і Ірині Ісай, не подобається слово неблагополучний, тож його не варто вживати. Бо в українській мові немає слів получати, получатися. Отже, російське неблагополучный - невдалий, нещасливий, невпорядкований.

Олексій Дейкун хоче знати, чи можна вживати слово папери поруч із документи, уродини - поряд із день народження. Папери є неофіційним замінником слова документи. День народження й уродини - синоніми, але перший уживаний частіше.

І ще одне запитання: як позначити кількість зі стравою східного походження шаурма? П'ять шаурм? Тут потрібно казати п'ять порцій шаурми.

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Ці кухарі готують три порції шаурми

Портал "Словотвір", про який запитує Олександр Чайка, містить і вдалі, й не дуже вдалі пропозиції. Усе з'ясується в ході дальшого лексичного відбору.

Займенники Ви, Ваш (а не Ваший, як думає читач) у звертанні потрібно писати з великої літери з огляду на багаторічну традицію.

Слово пан наявне в усіх слов'янських мовах, тож немає підстав уважати, що в українській мові воно має глибші корені, ніж у польській.

Читач Олексій Волошин пише, що його мати має прізвище Наталія Волошина, але її колега - Світлана Волошин. Як же правильно?

Жіночі прізвища на зразок Дмитришин, Ковалишин, Матвіїшин за походженням є присвійними прикметниками від Дмитриха, Ковалиха, Матвіїха - жінка Дмитра, Коваля, Матвія. Теоретично, жінки мають бути Дмитришина, Ковалишина, Матвіїшина. Але в тих місцевостях, де вони поширені, є традиція використовувати одну форму і для чоловіка, й для жінки - Петро Матвіїшин і Ганна Матвіїшин.

Щодо прізвища Волошин, про яке запитує читач, то це не прикметник, а іменник - як Литвин, Подоляк, Швед. Такі прізвища завжди мають одну форму: Олексій Волошин (Литвин, Швед) і Тетяна Волошин (Литвин, Швед).

Автор фото, J. Fischer

Підпис до фото,

Волошин, волох - це стародавня назва мешканців Придунайських князівств, на території яких у 19 столітті виникло Королівство Румунія

Тарас Ілик знає, що додаток у знахідному відмінку пишемо, коли немає заперечення. Наприклад, читаю книжку, пишу вірші. Коли ж є заперечна частка не, вживаємо родового відмінка: не читаю книжки, не пишу віршів.

Але читача цікавить, коли є складений дієслівний присудок і заперечення допоміжного дієслова, то в якому відмінку має стояти додаток? Він може стояти і в родовому відмінку, і в знахідному. Наприклад, змогли збагнути істину - не змогли збагнути істини / істину.

----

Свої запитання надсилайте на адресу bbc.ukrainian.kiev@bbc.co.uk, вказавши в темі листа "Запитання до професора Пономарева".

Якщо ви хочете запитати про значення котрогось слова, будь ласка, спочатку загляньте до словника - можливо, там уже є відповідь на ваше запитання.

Попередні записи в блозі професора Пономарева.