Блог проф. Пономарева: який чи котрий?

  • Олександр Пономарів
  • доктор філологічних наук, професор
знак запитання

Автор фото, Emily Morter / Unsplash

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів.

"Я - американець українського походження, - пише Юрій Куріца, - і вивчив українську мову від моїх батьків, які емігрували до Сполучених Штатів після Другої світової війни". Читач цікавиться, коли вживати слово який, а коли - котрий.

Означальні підрядні речення приєднуються до головного сполучниками що або який. Наприклад: "Слово, чому ти не твердая криця, що серед бою так ясно іскриться?" (Леся Українка). "Край села стояла хатина, яку оточували високі дерева" (з журналу).

Котрий у такій функції вживаний рідко. За допомогою цього займенника виділяємо щось одне з кількох: котра година, котрий із хлопців тобі подобається?

Прошу розглянути, крім запропонованих вами, инші можливі версії перекладу продвинутый пользователь, звертається до мене Андрій Сможаник: досвідчений користувач, упевнений користувач.

На мою думку, більше підходить досвідчений користувач.

Кілька запитань від Олексія Дейкуна. Його цікавить чергування прийменника у - в: як писати його на початку і в середині речення?

Прийменник і префікс у (в) потрібно використовувати так: коли слово існує в двох варіянтах, то на початку і в середині речення після приголосного пишемо у: у Криму закінчується оксамитовий сезон, уже настала весна, був у Херсоні на нараді.

Усередині речення після голосного вживаємо в: дерева зацвіли в саду. Прийменник в на початку речення вживаємо тоді, коли він стоїть перед словом, яке починається з голосної: в Одесі зацвіли акації.

Чи варто виокремлювати комами такі словосполучення: за даними міністерства, з огляду на, у зв'язку з?

За даними міністерства комами виділяємо, з огляду на, у зв'язку з - не виділяємо.

Як писати все-таки, мегарозпродаж, майстер-клас, адже читач бачив написання і окремо, і через дефіс.

Усе-таки, майстер-клас пишемо через дефіс, мегарозпродаж - разом.

----

Свої запитання надсилайте на адресу bbc.ukrainian.kiev@bbc.co.uk, вказавши в темі листа "Запитання до професора Пономарева".

Якщо ви хочете запитати про значення котрогось слова, будь ласка, спочатку загляньте до словника - можливо, там уже є відповідь на ваше запитання.

Попередні записи в блозі професора Пономарева.