Блог Пономарева: як правильно писати - кускуc чи кус-кус?

Кускус Копирайт изображения Noam Galai / Getty

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів.

Запитання від Асі Гарбузової: як писати слово кускус - разом чи через дефіс.

Поки що остаточної відповіді немає, тож пишемо разом - кускус.

До речі, при відтворенні українських імен і прізвищ латиницею український звук г краще передавати літерою h, а не g. Отже, раджу писати в електронній адресі Harbuzova.

Андрій Філіппський, головний редактор газети "Репортер", запитує, як правильно: ті, хто перемогли, ті, хто переміг, чи ті, що перемогли.

Правильно - ті, що перемогли, і ті, хто переміг. Підстава така: що узгоджується і з одниною, і з множиною, а хто - лише з одниною.

На одному телеканалі вживають слово крупний щодо міст, також запитує читач. Чи можна казати крупні міста - чи все-таки великі?

За лексичними нормами української мови можна казати крупне (грубе) зерно, крупний пісок (такий, що складається з окремих великих частинок), але великий талант, велика рогата худоба, велика промисловість, велике місто, показувати щось великим (широким) планом.

Читачка Галина Сухорукова з Краматорська прочитала в моєму блозі, що треба писати на Донбасі, а не в Донбасі, оскільки це частина території.

Завжди вважала, пише читачка, що правильно в Донбасі. Адже Донбас - це Донецький вугільний басейн, а ми ж не кажемо на басейні, пише пані Сухорукова.

Тому їй здається, що на Донеччині, на Луганщині, але в Донбасі. А також - у Донецькій області, у Львівській області.

А ще читачка пише, що ця назва неправильна, бо те, що називається Донбас, часом охоплює й території, які не входять у Донецький вугільний басейн.

Відповідь: слово Донбас справді постало внаслідок скорочення назви Донецький (вугільний) басейн. Але тепер воно сприймається як одна лексема - назва однієї з частин України. Тому й кажемо: на Донбасі.

Звичайно, читачка має рацію: не вся територія Донецької та Луганської областей є Донбасом, але нам тепер не вистачає тільки ще й перекроювати південно-східні території. Хай буде так, як є: на Донбасі, в Донецькій області, в Луганській області, в Західній, Східній, Центральній Україні.

----

Будь ласка, зверніть увагу, що професор Пономарів користується Проєктом українського правопису 1999 року, тож слова на кшталт инший, варіянт, радости - це не помилки.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему