Що робити, коли здається, що весь світ - проти тебе

депресія Копирайт изображения Isaac Castillejos / Unsplash

Є люди, яким хронічно не щастить. Або сказати б точніше - вони самі вважають, ніби у них усе погано.

І найприкріше - вони не чекають від життя нічого хорошого. На всі випадки мають певні штампи-установки. На кшталт: доля несправедлива, країна - не та, молодість минає, робота погана, людям довіряти не можна, а усі чоловіки - ви самі знаєте хто.

Парадоксально, але поруч із такими, м'яко кажучи, скептиками в одному й тому ж офісі працюють жінки й чоловіки, котрі загалом не є набагато здібнішими, вродливішими, розумнішими.

Але їхній світ влаштований по-іншому. Вони кохають самі і є коханими, захоплено розповідають про якісь робочі моменти, гаряче сперечаються, малюють в уяві майбутні досягнення.

Звісно, все залежить від особистого сприйняття дійсності. Але час від часу і найрайдужнішим оптимістам буває непереливки. З усіх боків тільки й чуєш: щось у мене така депресія! Особливо зараз, коли день закінчується, щойно розвиднівшись. А до яскравих новорічних свят іще далеко.

Щоб не дати негативним думкам оволодіти собою, треба знати ворога в обличчя. Що запускає депресію, і як не піддатися їй?

Чорно-біла маска депресії

Копирайт изображения Ian Espinosa / Unsplash

Наш майже земляк, відомий американський психотерапевт Аарон Бек, батько якого родом із Хмельницького, присвятив життя дослідженню меланхолії, тривожності, різних фобій.

На його думку, існує так звана когнітивна тріада депресії.

Негативні уявлення про себе: я - нікчема. Такий самий погляд на світ: він жорстокий і небезпечний, там - погано.

І як наслідок - людина, котра так мислить, нічого хорошого від свого життя не очікує.

Насправді ж ми знаємо, що це не так, але спробуй доведи це тому, хто не бачить перспектив.

Депресія ж, як відомо, це стан, коли ми не бачимо майбутнього. На відміну від ейфорії, коли навпаки - забуваємо про минуле. Для неї характерне звуження свідомості під впливом наступних чинників:

1. Персоналізація - що б не відбулося, людина сприймає це на власний рахунок. Наприклад, що це особисто їй усі хочуть зробити зле.

2. Мислення крайнощами. Світ чорно-білий. Всі або друзі, або зрадники, якщо не зі мною, то - проти мене.

3. Вибіркове судження. Коли через дріб'язкову деталь - наприклад, дівчина нахилилася до колеги, щоби про щось запитати, малюється в уяві казна-що і влаштовується сцена ревнощів.

4. Потрапляння в "сліпі зони". Безпідставні картання себе через невміння побачити об'єктивну картину. Наприклад, жінка, котра цілий день була на роботі, залишивши дитину на бабусю, робить висновок, що вона - погана мати.

5. Схильність до надмірних узагальнень. Це добре відомі "всі чоловіки - невірні, жінки - легковажні".

6. Перебільшення наслідків будь-чого. Якщо він не передзвонив, між нами все скінчено. Не пройшов співбесіду - я нікому не потрібен.

"Автоматичні" думки у спадок

Копирайт изображения Randy Jacob / Unsplash
Image caption "Навіть якщо вам колись не пощастило, це зовсім не означає, що так буде завжди. А буде те, що ви самі захочете - калюжа під ногами чи зорі в калюжі"

Такі патерни негативного сприйняття або "автоматичні" думки, як їх називав Аарон Бек, формуються в дитинстві.

Можливо, батьки самі були надмірно тривожними і передали таке ставлення дитині. Або були занадто вимогливими. Звідси у багатьох і з'являються переконання, ніби нам хтось повинен виставити оцінку. А щоб заробити високий бал, ми зобов'язані весь час тяжко працювати і переконувати у власній значущості інших.

Як подолати в собі такі "когнітивні викривлення"? Адже саме вони перешкоджають тій легкості буття, завдяки якій таланить тим, хто не надміру старанний і серйозний.

Для початку добре принаймні усвідомити наявність подібних установок у себе. Далі потрібно подумки відокремити себе від власних звичних, проте суперечливих негативних суджень про себе і навколишній світ.

Це нелегко. Бо вам доведеться фактично визнати себе неправими щодо того, що вам раніше здавалося беззаперечним.

Так ви відчуєте різницю між "я знаю, що" (як було раніше) і "я вважаю" чи "мені здається, що" - те сприйняття дійсності, до якого бажано звикнути. Якщо звісно, ви не хочете бути закінченим невротиком.

Тобто замість того, щоб звично чіплятися за усталені негативні конструкції типу "все погано", точніше ж - ховатися за ними, ви усвідомите, що світ - не чорно-білий, а різнобарвний.

І навіть якщо вам колись не пощастило, це зовсім не означає, що так буде завжди. А буде те, що ви самі захочете - калюжа під ногами чи зорі в калюжі.

Копирайт изображения Fernando Pereira / Unsplash

Новини на цю ж тему