Дитячі книги для різдвяного настрою

Копирайт изображения EPA

Узимку завжди хочеться снігу та дива, але якщо вони десь забарилися, то святковий настрій можна знайти у книжках, тим паче, що видавці минулого року підготували багато чудових новинок на будь-який смак і вік.

Якщо ви ще думаєте над подарунками для дітей і про те, як створити в душі та вдома різдвяну атмосферу, то саме час братися за такі книжки.

"Маленька книжка про любов"

"Маленька книжка про любов" Ульфа Старка може стати улюбленою історією як для восьмирічних читачів, так і для вісімдесятирічних. Між рядками багато світла, між сторінками - снігу та любові.

Раніше мене здивувало б, що люди купують ялинки, коли у країні війна. Але зараз розумієш, що таким чином визбирують мир по крихті й укріплюють домівки цими ж ялинками, бо звичне святкове тепло відлякує страх, навіть коли вдома не всі. Автор дуже чітко карбує слова, тут немає зайвої букви, непотрібної деталі.

Завдяки ілюстраціям Марії Фойї ти проживаєш книжку разом із персонажами. Малий Фред сумує за татом, який на війні, але розмови з його фотографією та костюмом у смужечку заспокоюють. А мама танцює зі шваброю, хоча це не так, як із татом: "Мама любила танцювати з татом… Але тепер черевики, у яких тато танцював, стояли в гардеробній кімнаті і тужили за його ногами. Ми також тужили. Але ми тужили не лише за його ногами, а й за цілим татом".

Побутові, аж кишенькові, дива розчулюють: пані з квітковим запахом дарує малому шоколадку та свій флакончик із парфумами, від якого Фреду стає радісно, вчителька замість догани передає конверт із подякою для батьків.

На серці стає важко, коли читаєш про вулиці з вимкненими ліхтарями та чорні штори на вікнах, "щоб ніякі бомбардувальники не загледіли будинків із повітря", коли вчителька перед святковими канікулами наголошує: "Такий вигляд мала Європа перед війною… Я хочу, щоб ви це пам'ятали. Хоч би як воно все закінчилося".

У книзі багато щемких моментів, її хочеться перечитувати, дарувати. "Маленька книжка про любов" нагадує про першу закоханість і про те, що є насправді важливим.

Копирайт изображения Ganna Lutsuk
Image caption "Маленька книжка про любов" Ульфа Старка та "Перше Різдво" Дзвінки Матіяш, "Видавництво Старого Лева"

"Перше Різдво"

Дух Різдва часто губиться серед рекламного шуму та споживацьких апетитів. Оповідка Дзвінки Матіяш "Перше Різдво" якраз нагадує, що ми святкуємо, і дарує світлу радість і такий же сум, бо ці дві емоції завжди йдуть поруч, народження та смерть відбуваються водночас.

Малий Давид змалечку мріяв бути пастухом і допомагав дідусеві доглядати за отарою. Пізніми вечорами, коли "досить тільки простягнути руку - і можна назбирати повні жмені зірок", дід розказує біля вогнища історії, одна з них - про Месію, який прийде, щоб навчити любити.

У дивну ніч застиглу тишу заливає світло, співають ангели. Тільки дитячі очі вирізняють їх у мерехтінні, тільки Давидові вуха вирізняють із небесних співів слова… Пастухи йдуть у Віфлеєм, щоб поклонитися новонародженому. У Святвечір у родинному колі читатиму вголос саме цю легенду, щоб усім стало по-сніжному чисто та легко.

"Різдвяні історії"

Канадська письменниця Лусі Мод Монтгомері стала відома українським читачам не так давно із книжками про Енн із Зелених Дахів. А в грудні вийшли друком її "Різдвяні історії".

Копирайт изображения Anna Lutsuk
Image caption Книга "Різдвяні історії" Лусі Мод Монтгомері , видавництво "Свічадо"

Святочні оповідання розраховані на широку аудиторію. Як і попередні книги Ульфа Старка та Дзвінки Матіяш, цю читають і в сімейному колі, і дорослі та діти наодинці.

Оповідки писалися ще на початку XX століття, тому герої можуть здатися дещо старомодними, нетутешніми. Найголовніше — що серця в них великі та відкриті.

Події в усіх шістнадцяти історіях відбуваються напередодні або під час Різдва. Невипадкові випадковості примирюють сім'ї, які довго не спілкувалися, негаразди (життєві чи погодні) зближують людей, а безкорисне добро вертається сторицею.

Навіть коли діти сумніваються, чи матимуть подарунки: "…Санта Клаус цього року не прийде, бо врожай був бідним і в Санти могло не вистачити на всіх подарунків", родичка Теодора після вагань продає медальйон - єдину згадку про брата, що подався в золотошукачі та не повернувся, щоб накупити гостинців на виручені гроші.

Юна міс отримує не лише щасливу вдячність від родини, а дещо більше, бо Різдво - час для добрих див.

Історії грудневі, прерія засніжена та морозна, але в текстах стільки тепла, що власне невдоволення чи байдужість розтають. Лусі Мод Монтгомері надихає на жертовні вчинки та щирі подарунки.

А ще книжка дуже смачна, тут такі запашні сливові пудинги на святкових столах, індички та м'ясні пироги, що кортить і собі приготувати різдвяні канадські смаколики, щоб почастувати близьких і далеких.

"Різдвяний гном"

А чи знайомі ви з добрим дідусем Петсоном і його чудним котом Фіндусом? Вони мешкають у сільській хатинці, щось майструють, тримають курей і гарно бесідують про все на світі.

Хоча нечастим гостям не вдається поспілкуватися з котом нарівні, його розуміє лише дід.

У повісті Свена Нордквіста "Різдвяний гном" ідеться про дружбу та важливість турботи про близьких.

Із першого розділу дізнаємося цікаву шведську традицію, яку одразу ж хочеться втілити: перед Різдвом діти пишуть побажання, які кладуть у зліплену сніжку.

Потім викладають гору зі сніжок, а зверху - кульку із мрією. Якщо вранці снігова гора розвалена, то гном точно навідувався, щоб забрати список із бажаннями.

Котові дуже закортіло, щоб і до них прийшов гном із подарунками у Святвечір, а дідусь задумався, як то все організувати, щоб здійснити Фіндусову мрію.

Весь грудень Петсон мудрував, а потім майстрував сюрприз для друга. Забудькуватість старого, бешкети котячих подружок мишок і заважання Фіндуса не дуже сприяють у виготовленні "маханічного" гнома.

У книжці з авторськими малюнками багато кумедних ситуацій, буденного затишку та трошки казковості, якої так бракує в реальному світі.

Копирайт изображения Ganna Lutsuk
Image caption "Місто Тіней" Мії Марченко (видавництво "Фонтан казок") та "Різдвяний гном" Свена Нордквіста (видавництво "Навчальна книга - Богдан" )

"Місто Тіней"

Щоб урізноманітнити читальне життя підлітків (не лише ж "Різдвяну історію" Діккенса читати з року в рік), подивіться на повість Мії Марченко "Місто Тіней".

Це дебютна книжка української письменниці, і хоча трапляються дрібні невідповідності, та подорож у фантастичний світ усе одно вдала.

Здається, що ви вже десь бачилися з головною героїнею Мартою? Можливо, це та сама творча дівчинка із книжки Дзвінки Матіяш "Марта з вулиці святого Миколая"?

Та хоч вони й ровесниці і трохи схожі егоїстичні підлітки - це зовсім різні історії. Міїна Марта після маминої смерті переїжджає до тата. У чужому місті незатишно та самотньо, але поруч фігурка янгола Серафіна - все, що лишилося від мами.

Несприйняття однокласниками, істерична подружка тата і його невміння спілкуватися з донькою ускладнюють і без того непросте життя дівчини.

Дружба з дивакуватим Даніелем, прогулянки Старим містом і легенда про Королівство Золотих Веж якимось чином відправляють Марту в Місто Тіней, де на неї чекають химерні пригоди…

Авторка наповнила повість не лише фантастичними подіями, а й психологізмом і чарівними деталями, як-от старовинні ляльки вдома у друга, що в іншому вимірі є людьми; чарівні істоти, що вриваються у реальність "дитяти зі світла".

Та Різдво врятовано, і добрий кінець історій у двох світах дарує святковий настрій попри всі переживання, які ви прожили разом із жителями Міста Тіней.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему