Блог психолога: що робити з весняною тривожністю?

скультура чоловіка в печалі Копирайт изображения Christopher Furlong/Getty
Image caption Тривожні люди можуть роками жити в передчутті найгіршого і пояснювати кепський настрій проблемами на роботі чи в країні

Дратівливість, зміна настрою, безсилля і неможливість розслабитися водночас - на жаль, добре знайомі, особливо навесні, стани. Вони великою ложкою дьогтю "врівноважують" радість від довших сонячних днів, перших квітів і цвірінчання птахів.

Такі негативні реакції психіки на здавалося б позитивні зміни бурхливим потоком зливаються у синдром тривожності.

Стан без кольору й запаху

Тривога відрізняється від тривожності тим, що виникає як реакція на реальну ситуацію невизначеності, майбутню подію, небезпеку, з якими необхідно впоратися.

Фізіологічна тривога - відчуття не з приємних, проте обмежене в часі. Вона якоюсь мірою навіть допомагає зібратися з силами і думками, коли ми змушені вирішувати ті завдання, з якими ще не стикалися або стикаємося нечасто.

Отже, коли іспит складено чи промову виголошено, настає розслаблення.

Натомість тривожність - це тривалий неусвідомлений неспокій, постійне очікування чогось неприємного.

Люди можуть роками жити в передчутті найгіршого. І пояснювати свій настрій подіями на роботі чи в країні.

Копирайт изображения Christopher Furlong/Getty
Image caption Після стресу починається апатія і байдужість

Підступність синдрому тривожності, як усіх найгірших хвороб, - у безсимптомності.

Нічого ж не болить, окрім душі. Але то, як казала одна моя клієнтка, для балуваних. На її думку, треба менше зважати на такі дрібниці, а брати себе в руки - і займатися ділом.

Сама вона прийшла зі скаргами на постійний головний біль, безсоння, біль у спині. Довершували наслідок нехтування собою забудькуватість, неможливість зосередитися, проблеми з вибором найпростішого - що приготувати, кудись іти чи залишитися вдома.

Лікарі не виявили патологій серйозніших за гіпертонію та прискорене серцебиття. Тож скерували жінку до психолога, попередньо запідозривши нервове виснаження. Та вона поставилася до цього дуже скептично і продовжувала наполягати, щоб їй призначили дієві ліки від болю в попереку.

Невроз кипучої діяльності

Насправді ж біль був наслідком тривалого перебування в стресі, напруження. Це призвело до утворення м'язових зажимів, що вкотре довело, що всі хвороби від нервів.

Але як все-таки відрізнити підступний невроз тривожності від поганого настрою, звичайних лінощів, небажання працювати?

Одразу зазначу, що втрата інтересу до чогось може свідчити про перевтому, початок депресії. Якщо ігнорувати такі сигнали, подумки соромлячи себе і закликаючи зібрати волю в кулак, стрес стане хронічним. Його змінить внутрішня іміграція - апатія і байдужість.

Копирайт изображения Sean Gallup/Getty
Image caption Реальність може бути не такою поганою, як вам здається

Тривожність має специфічні прояви.

Це відчуття, ніби весь світ вороже налаштований саме до вас. Що усі люди або прискіпливо і переважно негативно вас оцінюють або настільки байдужі, що не помічають вас взагалі.

Це поєднання мінорного настрою з потребою весь час щось робити, аби тільки не сидіти на місці.

Тривожні люди, навіть сидячи, перманентно рухають пальцями чи погойдують ногами. Або, намагаючись "заговорити" власний неспокій, теревенять без упину.

У випадках надмірного перенапруження не виключені й раптові напади паніки і дезорієнтації у просторі.

До цього "букету" як правило додається постійне прокручування в думках одного й того самого сюжету - нав'язливі думки.

Переважно про те, що ми кому сказали, яке враження справили. Або про те, що має статися в майбутньому і що ми повинні зробити, аби вийшло якнайкраще.

Крім того, люди з синдромом тривожності бояться, що стан дискомфорту - неприємна музика, дитячий галас, безсонна ніч триватимуть безкінечно, а вони нічого не зможуть вдіяти.

Зробити хоч раз щось не так

Чому тривожні розлади загострюються навесні або восени?

Люди із нестабільною психікою комфортно почуваються у знайомих ситуаціях і звичному ритмі.

Вони вже прилаштувалися до монотонності й консерватизму зими. А такі приємності весни, як легкий плащ замість шуби, салат замість смаженої картоплі, можливість йти пішки докучають їм через необхідність знов призвичаюватися, робити вибір.

Копирайт изображения Christopher Furlong/Getty

Здавалося б, буденні речі.

Та для людини, психіка якої перевантажена сумнівами у собі, переживанням вселенської несправедливості й очікуванням небезпеки, ситуація найменшої невпевненості підсилює стрес.

У зоні ризику "підхопити" вірус тривожності перебувають люди емоційні, вразливі. Ті, які сумніваються у своїх здібностях, зовнішності. Без внутрішнього стрижня.

Або ж навпаки - вимогливі до себе й інших сильні особистості, так звані господарі життя. Їхньою ахілесовою п'ятою є саме складність переживання непередбачуваності і некерованості деяких життєвих ситуацій.

Та замість того, щоб сприйняти це як різноманітність світу, вони страждають від його неконтрольованості.

Щоб убезпечити себе від нападів безпідставної тривоги, не приймайте все, що відбувається навколо, на власний рахунок.

Тобто, дощ іде не на зло вам, сусіди затіяли ремонт не для того, щоб вам було погано. Не будьте занадто суворими у вимогах до себе. Бо навіть якщо помилилися саме ви, ви ж лише людина. У світовому порядку також не все ідеально.

Копирайт изображения JONATHAN NACKSTRAND/Getty
Image caption Звільніться від тягара чужих очікувань, позбавтеся усіх "треба" - і дослухайтеся до власних бажань

Не перебирайте в пам'яті ті моменти, де ви були не на висоті. Минулого не повернеш, тож навіщо отруювати собі сьогодення.

Так само надмірно не переймайтеся тим, що має відбутися. Ваші страждання нічого не змінять, краще відпустіть ситуацію і живіть у теперішньому.

Якщо ви - відповідальна людина, але втомилися від чужих очікувань, робіть тільки те, що вам насправді цікаво. Довіряйте собі. Не доводьте нікому нічого, відпустіть ситуацію.

Позбудьтеся усіх "треба", якщо це треба не вам. І навпаки - ретельно прислухайтеся до власних бажань, за можливості задовольняйте їх.

Рухайтеся, гуляйте на свіжому повітрі, помічайте красиве, дивуйтеся.

Не намагайтеся подумки тримати під контролем весь світ. І пам'ятайте, що все погане рано чи пізно минеться.

Новини на цю ж тему