Блог екс-поліцейського: як часто вони це роблять

поліція Копирайт изображения facebook.com/police.gov.ua

BBC Україна публікує цей текст зі збереженням авторської лексики. Вислови, які не піддаються редагуванню, замінено на ***.

Особисто я в цивільному житті "виражаюсь" не так, щоби злісно. В міру, коли варто додати експресії, підсилити значення сказаного. Але під час чергування все інакше.

По-перше, експрес-лайка - це чудовий засіб швидко зняти невеликий стрес, з нескінченної черги яких власне і складається зміна патрульного.

По-друге, в процесі роботи постійно виникає необхідність дібрати максимально ємке і лаконічне слово для характеристики персонажу або ситуації. Адже часу немає, черговий кричить в ефір: "Швидше опрацьовуємо виклики!"

Наприклад, ідеальний патрульний каже так: "Колего, зверни увагу на шановного водія, чи не вбачаєш ти в його діях ознаки правопорушення, а саме п.8.7.3 ПДР?".

Але мені чомусь на язик проситься кодова фраза: "Ану давай за цим *** на мерсє!". Саме такою абревіатурою швидше і зручніше позначати порушників правил дорожнього руху.

Або ось наздоганяю я водія, увімкнув маячки, відступаю в процесі від купи правил. Адреналін трошки підвищується. "Взяти вправо і зупинитися!". Фух, виходжу з авто. Громадянин за кермом очікує ввічливого до себе звертання, тому дуже допомагає привести себе в порядок така експрес-вправа: два глибоких вдихи, на видиху кілька кодових фраз (краще вам не чути, яких). Порядок. Можна підходити. "Доброго ранку, патрульна поліція, Кобилінський. Знаєте, чому ми вас зупинили?".

Ще є категорія шановних громадян, які буквально не розуміють інших слів, окрім "кодових". Ти йому цитату із закону - він не реагує, тільки кліпає очима. Згідно норм кодексу в таких випадках потрібен перекладач. Але я ж і сам поліглот, тому просто переходжу на зрозумілу йому мову. "Начальнік, ну так би сразу, че! Всьо-всьо, ухажу".

Пропустить, бувало, колега зміну, запитує у тебе:

- Ну шо там на шикуванні доводили?

- Та нічьо, ...ня одна, як завжди.

І одразу все зрозуміло: машини не бити, броніки одягати, вночі не спати, підозрілих осіб перевіряти. Люблю лаконічність.

Копирайт изображения facebook.com/police.gov.ua

До речі, в лексичному питанні у Національній поліції я спостерігав абсолютну гендерну рівність. Перемога, ***!

А у нас уже сонце перевалило за екватор. Після обіду у патрульного все частіше в голові ні-ні та й промайне думка: "Яким мене сьогодні знімуть з району? В першій хвилі, чи доведеться затриматися?"

Нарешті, нарешті на годиннику - 19:20. Напружено вслухаюся в ефір:

- До уваги патрулів, ставте перезмінку і вирушайте на базу такі екіпажі: сто перший, сто третій, сто п'ятий, сто тринадцятий...

- ***, знову сто четвертий до побєдного кінця! Вчора аж в десять додому потрапив, і сьогодні знову! Ну шо за ***! Ех, "жизнь-боль."

Копирайт изображения facebook.com/police.gov.ua

Але все тече, все минає. Ось і чергування добігло кінця. Передаю автомобіль колегам. На їхнє питання, як пройшла зміна, існує лише два варіанти відповідей:

- Ти знаєш, спокійно.

- І про тваринок: та, пєсєц, тля.

Тваринка пєсєц може бути різних підвидів: "одні ДТП", "одні пограбування", і найгірший варіант "пєсєца": "та попався один долбодятєл".

Адже, як відомо, "долбодятли" - найбільш капосні тварини. Вони здатні однією своєю присутністю викликати у патрульного приступ такої підступної болячки, як гострий геморой. Ось так прямо стоїш і думаєш: "А на ***, нащо мені цей геморой?! Завезу-но я його в райвідділ! (чи то пак в управління поліції). Доповідаю в ефір: "Сто четвертий доставляє заявника в у-пе".

Адже райвідділ - то така клініка, в якій швидко знімають симптоми захворювання. Ліки там двох видів: заява і пояснення. На вході - реєстратура, погляд сержанта у віконечку буквально випромінює душевне тепло. "Як ми раді вас бачити, шановний громадянин, зачекайте буквально одну годинку!", - розпливається він у щирій і радісній посмішці.

Прийом проводить "професура" з погонами і досвідом. Уважно вислухають і все-все запишуть.

- Ви заявник? Розказуйте, що трапилось, - офіцер неквапливо сідає навпроти і професійно намагаєється вдавати, ніби йому дійсно цікаво.

- Да вы понимаете, эта уборщица, она на меня кричала, и угрожала...

Фух. Хороша новина в тому, що ці хвороби все-таки ненадовго. Аж ось він, сигнал командира, вже тріщить в рації:

- Сто четвертий сто п'ятдесят другому.

- На зв'язку.

- Ставте перезмінку і відправляйтесь на базу.

P.S. Звичайно, я вам описував виключно власний досвід. Запевняю, всі інші патрульні спілкуються строго з дотриманням вимог чинного законодавства.

Новини на цю ж тему