Книжковий блог: видання про мозок і свідомість

книга про мозок

Цікавитеся таємницями людського мозку? Зверніть увагу на наступні книжки.

З них ви дізнаєтеся про екстатичні стани, природу осяяння чи те, як формується особистість.

Джон Куніос, Марк Біман."Момент Еврики. Ага-реакції, творчий інсайт і мозок"

Image caption Видавництво #книголав. Переклад з англійської Ілони Віннічук

Наш мозок знає більше за нас і досі залишається найзагадковішим органом людського організму. Сни, інтуїція, раптові осяяння ‒ все це продукти його діяльності, які є об'єктами серйозних наукових досліджень.

Джон Куніос та Марк Бікман, доктори філософських наук, професори психології, експерти з творчого мислення, зосереджуються на моментах еврики чи ага-реакціях ‒ "раптових відчуттях осягнення того, чого ти раніше не розумів, осмисленні знайомого предмета в новий спосіб. Інсайти ‒ це квантові стрибки мислення, творче осяяння, яке живить наше життя та нашу історію".

Чому вони такі важливі? Бо науковці вважають інсайти засобом, за допомогою якого можна підвищити креативність людини.

За даними, що наводяться в книжці, людство стає розумнішим, але втрачає здатність до творчого мислення. Саме його потребують сучасні роботодавці, особливо компанії, які виробляють інтелектуальний продукт, чи працюють з технологіями. Тому автори й беруться розгадати всі загадки виникнення цього явища у мозку.

На цьому цікавому шляху читач дізнається не лише про інсайти Ньютона, Декарта і навіть Леннона, а й про те, що осяяння народжуються у правій півкулі, яка, між іншим, теж відповідає за процеси мовлення і навіть може повністю замінити у виконанні цієї функції ліву півкулю.

Чи про те, що мозок має здатність зберігати пам'ять про нерозв'язану проблему. Запахи, звуки, слова можуть бути нагадуванням про неї, "натяками", що викликають інсайт.

Чи є осяяння випадковістю? Чи можна натренувати здатність їх викликати? Чи відіграє роль в появі інсайтів генетика? Маючи відповіді на всі ці запитання, можна зазирнути в майбутнє, де буде створено "кепку міркування", що пропускатиме струм через мозок, тим самим допомагаючи вибиратися з безвихідних ситуацій і продукувати геніальні ідеї.

Мічіо Кайку. "Майбутнє розуму"

Image caption Видавництво "Літопис", переклад з англійської Анжели Кам'янець

"Дві найбільші загадки в усій природі ‒ це розум і Всесвіт. Потужні технології дали нам змогу сфотографувати галактики, маніпулювати генами, що керують життям, і дослідити внутрішню будову атома, однак розум і Всесвіт досі нам не підвладні", ‒ урочисто розпочинає свою книжку Мічіо Кайку, професор теоретичної фізики, американський популяризатор науки.

Науковець прагне з'ясувати, як наука в майбутньому вплине на людське життя.

Аналізуючи найновіші здобутки прогресу, Кайку будує світ, в якому паралізовані люди зможуть рухатися завдяки екзоскелетам, а свідомість подорожуватиме Всесвітом. Але перед тим на читача чекає докладна історія вивчення мозку, подробиці про його будову, еволюцію.

На думку автора, найбільш революційними винаходами для людства стали телескоп і МРТ. Якщо перший зруйнував релігійні догми та міфи, то другий допоміг розшифрувати природу мислення.

Від моделей мозку і трохи моторошного висновку, що в одному цьому органі можуть існувати два розуми, оповідь переходить до розгляду свідомості з погляду фізики.

Серед цифр і рівнянь є міркування про гумор як одну з ознак свідомості вищого рівня, гру, потік свідомості й загадку самосвідомості.

Кайку не омине і теми контролю свідомості та експериментів із нею, які проводили супердержави ‒ СРСР і США.

Втім, прогнозування майбутнього завжди буде цікавішим за досвід минулого. Озброюючись законами фізики, автор доходить висновку, що в наступному столітті люди створять своєрідну лазерну мережу, яка пересилатиме свідомість по всій Сонячній системі, що дасть змогу зустріти позаземний розум.

Якими би фантастичними не здавалися припущення Кайку, підкріплені сучасними досягненнями астрофізики, нейробіології, вони мають всі шанси здійснитися. Принаймні вірити в це ніщо не заважає.

Стівен Котлер, Джеймі Уіл. "Викрадачі вогню. Таємна революція змінених станів"

Image caption Yakaboo Publishing, переклад з англійської Олександри Бойченко

Тема цієї дивовижної мультинаукової розвідки ‒ екстатичні техніки зміни свідомості задля підвищення продуктивності.

Мозок людини має безліч прихованих здібностей. Для їхнього вивільнення тисячі років тому в ритуалах використовували різноманітні наркотичні речовини.

Доступ до них суворо контролювали й обмежували, адже "розблокування вищого рівня прозріння" було доступне лише обраним. А якщо хтось інший наважувався привласнити собі силу екстазу, на нього чекала доля Прометея чи Жанни Дарк.

Але ми живемо в часи, коли немає суворих богів та інквізиції, тому можемо собі дозволити таємну, але надзвичайну революцію. Зазначмо, що Стівен Котлер, журналіст, автор науково-популярних книжок, та Джеймі Віл, науковець, експерт із лідерства, не мали на меті легалізації чи пропаганди наркотиків.

Навпаки - їхня книжка оповідає про силу екстазу як потужного прояву зміни свідомості, що є результатом біологічних механізмів. А запустити їх може що завгодно: "кодер із Кремнієвої долини може серед ночі пережити осяяння ... і бачити перед собою потік нулів і одиниць, як код із фільму "Матриця"; молода французька селянка може відчути божественне натхнення і почути голос ангела; індійський фермер може побачити образ Ґанеші на рисовому полі. Але під цією обгорткою ... ми знайдемо чотири істотні ознаки: безсамість, позачасовість, легкість і насиченість".

Докладно розглянувши сили екстазу з позиції психології, нейробіології, фармакології та сучасних технологій, використавши безліч цікавих досліджень і кейсів (від спецзагону морських котиків до компанії Google), автори вдаються до застережень, адже кожне корисне відкриття може опинитися в руках військових чи політиків.

Але в цілому "Викрадачі вогню" ‒ книжка про подолання кордонів, якими б забороненими вони не були.

Олівер Сакс. "Чоловік, який сплутав дружину з капелюхом"

Image caption "Наш Формат". Переклад з англійської Олени Опанасенко

Огляд книжок на тему мозку й свідомості, а особливо їхніх ігор і відхилень, був би неповним без автобіографії Олівера Сакса, британського невролога, доктора медицини.

"Чоловік, який сплутав дружину з капелюхом" ‒ один із найвідоміших його творів, у якому йдеться про незвичні випадки, що траплялися в практиці Сакса.

"Я почуваюся водночас і лікарем, і натуралістом, адже хвороби цікавлять мене не менше, ніж люди", ‒ зазначає Сакс, акцентуючи на тому, що його тексти ‒ це не історії хвороб, де недуга домінує над особистістю, а дослідження, що ґрунтуються на значно ширшому знанні про пацієнта.

Звісно, за такого підходу важко вберегтися від емпатії, але Саксу вона аж ніяк не заважає, а допомагає оповіді уникнути професійного лікарського цинізму.

Книжку поділено на чотири розділи: "Втрати" ‒ "порушення чи відсутність певних функцій нервової системи", "Надміри" ‒"хвороби, що проявляються у надлишкових, гіпертрофованих функціях системи", "Осяяння" ‒ спогади, зміни сприйняття, уяву та сновидіння, "Світ простодушних намірів" ‒ розумову відсталість.

До кожного з них Сакс додає коментар, який розповідає про вивчення тих чи інших відхилень, нерідко критикуючи офіційну медицину за її небажання більш широко дивитися на дослідження психічних розладів. Важливо зазначити, що останній розділ і та гуманність і увага, з якою вчений розповідає про розумово відсталих пацієнтів, надає книжці важливого звучання, адже допомагає глибше розкрити інакшість, що лякає незрілі суспільства: "з концептуального погляду, пацієнти з вадами розумового розвитку можуть мати вигляд неповносправних калік, та їхня здатність до сприйняття конкретного і символічного робить їх особами цілковито повноцінними".

Дік Свааб. "Ми - це наш мозок"

Дік Свааб ‒ голландський нейробіолог, професор, директор Нідерландського інституту головного мозку. Його книжка "Ми - це мозок" стала світовим бестселером, розійшовшись накладом у 500 000 примірників.

Секрет успіху - в тому, що Свааб, попри всю свою поважну вченість, не соромиться давати відповіді на запитання, які хвилюють пересічну людину в будь-якому куточку планети: як формується наша особистість? як відбувається старіння? чому виникають хвороби мозку? що таке життя і смерть?

Письменник, як і більшість авторів із цієї добірки, не уникає захоплення, пишучи про мозок, який називає "фантастичною машиною", що визначає наші можливості й характер.

Мозок важить півтора кілограма і складається з 100 мільярдів нейронів і гліальних клітин, яких вдесятеро більше. Це той "будівельний матеріал", що формує нашу духовну сутність.

Далі більше. Свааб пояснює зв'язок між мозком матері та дитини під час пологів, розповідає про роль оточення у розвитку мозку немовляти у перший рік життя, розкладає по поличках ті ознаки, які закладаються в мозку ще на ранніх стадіях внутрішньоутробного розвитку, зокрема й сексуальну диференціацію.

Кожен етап життя Свааб пояснює з позиції роботи мозку, гормональних змін. Лише в них криються секрети наших почуттів і поведінки - кохання, підліткова агресивність, оргазм, різкі зміни настрою чи депресія.

Автор ґрунтовного дослідження доводить, що ми ‒ це наш мозок, орган, що робить тіло підконтрольним, обманюючи ілюзіями про незалежність свідомості. Всеохопний науковець звертається до хвороб, різноманітних видів залежності, смерті мозку, зв'язків між мозковими структурами тощо.

Наприкінці Свааб зазначає, що нейронауки стали провідними у багатьох навчальних закладах світу, адже саме їхні здобутки здатні подовжити життя мозку ‒ високоефективної машини, що робить нас тими, ким ми є.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему