У Зеленського просять уряд погодити звільнення Кличка з посади керівника КМДА. Це законно?

Кличко Копирайт изображения UNIAN

Офіс президента Володимира Зеленського направив до уряду прохання внести подання про звільнення Віталія Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації.

Цю інформацію BBC News Україна підтвердив прес-секретар уряду Василь Рябчук.

"Так, справді документ надійшов", - сказав пан Рябчук і додав, що на сьогоднішньому засіданні уряду питання про звільнення Кличка не розглядали.

За його словами, для того, аби Кабмін розглянув цей документ, має пройти певний час, адже цей процес передбачає окремі процедури.

Цю ж інформацію підтвердили і в Офісі президента: "Це зроблено у відповідності до вимог закону. Так само, як були подання на звільнення голів інших облдержадміністрацій", - пояснили в прес-службі Зеленського.

Водночас представники Віталія Кличка повідомили BBC News Україна, що їм з цього приводу Офіс президента нічого не повідомляв.

"Ми нічого не отримували, ніякі документи до нас не заходили", - сказала прес-секретар мера Оксана Зіновьєва в коментарі BBC News Україна.

Судячи з нібито копій звернення Офісу президента до Уряду, які поширюються соцмережами, в ОП обґрунотовують можливість звільнення Кличка 118 статтею Конституції.

У чому тут проблема

У Конституції чітко вказано, що особливості здійснення виконавчої влади в Києві визначає окремий закон.

Згідно із законом про "Столицю України - місто-Герой Київ", виконавчим органом Київської міської ради є КМДА, а її голову призначає президент України у порядку, передбаченому Конституцією. Чи має мер поєднувати посаду голови КМДА там не вказано.

Стаття 118 Конституції вказує, що "голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади президентом України за поданням Кабінету міністрів". Також жодної конкретики щодо поєднання посад голови КМДА та мера.

Проте у 2003 році Конституційний суд вже тлумачив 118 статтю Конституції та чітко визначив, що президент зобов'язаний призначати на посаду голови КМДА саме обраного киянами мера.

"Київську міську державну адміністрацію має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою, яка Президентом України призначається головою Київської міської державної адміністрації", - йдеться у чинному рішенні Конституційного суду.

Натомість українські ЗМІ з посиланням на джерела в Офісі президента вказують, що Зеленський може формально звільнити Віталія Кличка, а потім перепризначити.

Адже закон про місцеві державні адміністрації вказує, що голів цих адміністрацій президент призначає на строк своїх повноважень.

Тому президент може за власним бажанням звільнити і знову призначити мера Києва головою КМДА.

Хоча той же закон про місцеві адміністрації наголошує, що "у разі обрання нового президента голови місцевих державних адміністрацій продовжують здійснювати свої повноваження до призначення нових".

Валерій Карпунцов, юрист, депутат від БПП:

Рішення КС актуальне, щоб розділяти посади мера і голови КМДА, треба суттєво змінювати законодавство.

Але всю повноту влади в країні отримав президент Володимир Зеленський. Як він захоче, так і буде. Можна входити в наукові та юридичні диспути, але реально буде так, як вирішить правляча партія.

Я знаю, що проробляється альтернативний варіант - Київська міська рада проголосує за створення свого власного виконавчого органу. Тоді делегованих повноважень, які зараз має КМДА, не буде. Вже голова КМДА буде номінальною фігурою, а не мер. Але це буде юридична позиція на позицію, адже з таким кроком мера не погодиться Офіс президента.

Команда Кличка може оскаржувати рішення президента, звертатись до Конституційного суду, якщо головою КМДА призначать не мера. Проте справу розглядатимуть довго, а поки буде так, як скаже правляча партія.

"Своя людина" для Зеленського

Раніше генеральний директор медіахолдингу "1+1 медіа" Олександр Ткаченко, який обрався до нової Верховної ради за списком "Слуги народу", заявляв, що політсила президента ініціює схвалення нового закону про столицю, який передбачав би поділ посади мера та голови Київської міської державної адміністрації.

"Одним із пріоритетних законів, який "Слуга народу" збирається вносити в парламент, буде саме закон про столицю. Там усі ці пункти щодо перерозподілу повноважень і делегування їх у райони, щодо того, як буде формуватися влада в Києві, є. Паспорт цього законопроекту вже готовий, деталі обговорюватимуться найближчим часом", - заявляв Ткаченко.

Сам Віталій Кличко раніше підтверджував, що в липні мав зустріч з Володимиром Зеленським, і той повідомив його про плани розділити посади міського голови і голови КМДА, щоб призначити "свою людину".

"Спасибі, що не з преси я про це дізнався. Наголошу ще раз: позбавлення обраного мера виконавчих повноважень - це повернення до методів Януковича, коли мер виконує декоративну функцію, а містом керує призначена згори людина, яку кияни не обирають і яка перед громадою не має жодних зобовʼязань", - сказав Кличко у відеозверненні.

"Такого немає в жодній європейській столиці, в жодному місті. І, я переконаний, і озвучив це: якщо так потрібно мати в столиці "свого" мера, нехай відбудуться дострокові вибори і нехай кияни оберуть того, кому довіряють", - додав він.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber.

Новини на цю ж тему