Блог професора Пономарева: про різницю між "чи" та "або"

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів ВВС Україна.

Свої запитання професорові Пономареву надсилайте на адресу bbc.ukrainian.kiev@bbc.co.uk, вказавши в темі листа "Запитання до професора Пономарева".

Наголоси в словах, що їх наводить Юрій з Рівного, такі: ввімкнеш, відіб'єш, зірвеш, кінчиш, надішлеш, сприймеш, розімнеш, розірвеш, висиш.

Погоджуюся з читачем у тому, що погану послугу для культури мови роблять помилки в наголошуванні, які трапляються в різних словниках.

Людмила Шутова з Вінниці закидає працівникам засобів масової інформації те, що вони не розрізняють значеннєвих відтінків між сполучниками або і чи.

Або вживаємо для підкреслення того, що з низки перелічуваних дій, предметів та явищ можна вибирати тільки щось одне: "Добудь нові слова, новії струни або мовчи" (Леся Українка).

Чи доречний тоді, коли з двох предметів та явищ можливі обидва варіянти: "Нам потрібно йти на перемир'я чи це зашкодить веденню антитерористичної операції?"

Щодо мовних хиб у засобах масової інформації. Мабуть, давно назріла потреба створити авторитетну комісію для перевірки знань з української мови всіх працівників етеру й телеекранів.

Відповідаючи на запитання Івана Левчука, можна сказати, що цьогоріч і цього року – синоніми. Їх потрібно чергувати у вживанні. Те саме стосується й прислівників инколи (інколи) та иноді (іноді).

Андрій з міста Ялти запитує, як називати те, що залишається від якоїсь суми грошей: здача чи решта? Цей залишок потрібно називати решта.

Читачка Оксана цікавиться наголосом у прислівнику разом. Літературний наголос на першому складі – разом.

Кілька запитань від користувачів "Живого журналу" (спільнота ua-mova).

Чи правильно казати дружина загиблого, адже не можна бути одруженим з тим, кого вже нема?

Певна річ, що дружина загиблого звучить дивно, тому потрібно казати вдова загиблого.

Як перекласти українською мовою російське струсить? Знаємо, що трусбоягуз.

Правильно, трус буде боягуз, а струсить у них походить від цього іменника. А в нас дієслово – злякатися. Не треба вимагати, щоб словотвірне гніздо однієї мови збігалося з гніздом іншої мови.

Як називати людей, що люблять збирати гриби: грибар, грибник, грибівник?

Тих людей, які полюбляють збирати гриби, потрібно називати грибник. Бо грибівник, або грибар - це той, що вирощує гриби. Галузь, яка дбає про вирощування грибів, - грибівництво.

Жителі Сум: сумчани чи сум'яни? Правого сектора чи сектору? Про "правильно" і "вірно" Більшість людей прийшлА чи прийшлИ? Чому бобслеїсти не атлети Як наголошувати слово "вірші" Паралімпіада чи ПараОлімпіада У чому різниця між Рима і Риму Як українською "лечащий врач" Як називати жителів Кременчука Чи бувають пригоди трагічними Тітушок чи тітушків Різниця між маєш, мусиш і повинен Річард проти Ричарда Що не так зі словом "давайте" Чому триває правописна війна На Фейсбуці чи на Фейсбуку Як відмінювати "віче" Налаштувати чи настроїти скрипку Про "військовий" і "воєнний" Про "Шевченковий" і "шевченківський" Чим замінити слово "однофамілець" Чи можна сказати "проголосували закон"? Коли доречне "на Україні"? Хто такі ополченці Про "джерела" і "витоки"

Архів блогу професора Пономарева (2009-2011рр).