Блог професора Пономарева: сім хвилин тОму чи томУ?

Професор Олександр Пономарів

Доктор філологічних наук Олександр Пономарів відповідає на запитання читачів ВВС Україна.

Свої запитання надсилайте на адресу bbc.ukrainian.kiev@bbc.co.uk, вказавши в темі листа "Запитання до професора Пономарева". Якщо Ви хочете запитати про значення котрогось слова, будь ласка, спочатку загляньте до словника - можливо, там уже є відповідь на Ваше запитання.

Читачка Лада Філатова запитує, яка відмінність між дієсловами попереджати і попереджувати.

У недоконаному виді ці дві форми вживані паралельно. Порівняймо: "Меценат попереджає його" (Леся Українка). "Багато я вам не покажу, заздалегідь попереджую" (Юрій Смолич).

У доконаному виді обидва ці слова мають одну форму: попередити.

Запитують: "Ви не могли б мені підказати, де тут…?"

У цьому випадку краще казати не підказати, а сказати. Ви не могли б мені сказати, де тут книгарня?

Коли йдеться про жінку, потрібно казати директор прийшла чи прийшов?

Правильно казати директор прийшла, а ще ліпше директорка прийшла.

Кілька запитань від Олексія Дейкуна.

Яка різниця між словами інтерес і захоплення?

Інтерес – увага до когось або до чогось, вага, значення, прагнення, те, що дає користь. Наприклад: "Тут, на Капрі, виявляють великий інтерес до всього українського". (Михайло Коцюбинський). "У побудові санаторію, перш за все, ваш, а не мій інтерес" (Ірина Вільде).

Захоплення – велике хвилювання, приваблення, захват, збудження, порив, запал. Антон Чехов був у захопленні від гри Марії Заньковецької.

Чи можна казати стільниковий телефон замість мобільний?

Насамперед потрібно відзначити, що не кожен стільниковий телефон мобільний і не кожен мобільний телефон – стільниковий. Мобільні телефони – це підгрупа апаратів, радіозв’язок у яких здійснюється за допомогою підключення до мережі. Стільникові телефони потребують підключення до комутатора оператора.

У широкій практиці мобільні й стільникові телефони майже не відрізняються одні від одних. А відмінність полягає в різних механізмах радіозв’язку.

Чи можна вважати слово уродини більш українським, ніж народження?

На позначення поняття час появи на світ основним словом є народження. Кажемо: день народження, від народження до смерти, народження й відмирання окремих видів флори тощо.

Уродини є рідше вживаним синонімом.

Як ліпше казати: оновити чи поновити?

І те, і те добре, але ці слова позначають різні дії. Оновити, або обновити – це змінити, зробити щось кращим, замінити старе новим. "Розцвітайся ти, веснонько красна, духом творчости все онови" (Павло Грабовський).

Поновити, поновлювати – відбудувати зруйноване, повернути втрачений стан, здійснити знову щось. Поновити все, що загинуло під час війни. Поновити сили, поновити в пам'яті чийсь образ.

Запитання про наголос у слові тому.

В уривку тексту сім хвилин тому наголос у займеннику тому стоїть на другому складі.

Попередні записи в блозі професора Пономарева.

Архів блогу (2009-2011рр).